Izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe (ZZS) apgalvo, ka pēc diviem trim gadiem bērni 1. klasē sāks mācības sešu gadu vecumā.
Koķe: jāsāk mācības no sešu gadu vecuma
0"Es ticu, ka pārskatāmā nākotnē - varbūt jau divu trīs gadu laikā - mēs Latvijā nonāksim pie tā, ka bērni pirmajā klasē sāks mācības sešu gadu vecumā. Daudzās skolās jau tagad ir atvērtas pirmsskolas grupas, jo bērnu apkārtnē ir tik, cik ir, un ir racionāli strādāt ar viņiem vienā ēkā. Šādās skolās atliek tikai pēdējo pirmsskolas gadu nosaukt par pirmo klasi," laikrakstam „Latvijas Avīze” sacījusi ministre.
Plānots sakārtot un noteikt visā Latvijā vienotas prasības, ar kādām zināšanām bērniem jāatnāk uz pirmo klasi. Nebūs tā, kā ir tagad, ka vienā novadā bērnam prasa, lai, sākot skolas gaitas, viņš jau prastu lasīt, bet citā ne. Nav pieņemami, ka valsts teju jau desmit gadus maksā pedagogiem, lai bērnus jau no piecu gadu vecuma sāktu gatavot skolai, bet vēl arvien viņi skolā ierodas ar ļoti dažādiem sagatavotības līmeņiem.
Pēc Koķes teiktā, arī pašai skolai būtu jāmainās. Jāmaina metodika, lai tā atbilstu bērnu vecumposmam, lai bērniem patiktu skolas vide. Tiek domāts par iespēju sešgadniekiem skolā gulēt diendusu, taču par to, vai sešgadniekiem tiešām fizioloģiski nepieciešama diendusa, jāspriež speciālistiem.
Ir jādomā arī par to, kā sešgadīgo skolā nodarbināt visu dienu, kamēr vecāki ir darbā. Ir neskaidrības, kā būs, kad vienā skolā būs gan sešgadīgi, gan septiņgadīgi pirmklasnieki, katrs mācīsies pēc savas programmas, taču ekspertu grupas pie tā strādā un par to domā. No 2010.gada tiks sākts tikai pilotprojekts, nevis ieviesta sistēma. Divu līdz trīs gadu laikā plānots rast atbildes uz visiem jautājumiem, skaidro ministre.
Pēc ministres rīcībā esošās informācijas, interesi par piltoprojektu izrādot gan pirmsskolas, gan arī skolas. "Domāju, ka tālredzīgākie piesakās arī tāpēc, ka grib pamēģināt, kā tas varētu izdoties. Zinot, ka skolēnu skaits tuvākajā laikā nepalielināsies, tas ir pareizais ceļš, kā piesaistīt savai skolai vairāk bērnu," skaidro ministre.
Pēc izglītības reorganizācijas plāna ieviešot 1.klasi jau no sešiem gadiem, saglabāsim 12 gadu vidējo izglītību, kāda ir pieņemta Eiropas Savienībā, un jaunieši skolu beigs gadu agrāk. Ministre uzskata, ka līdz ar to tiks "izdarīts arī ļoti labs pakalpojums savai ekonomikai, savam darba tirgum, jo jaunieši tajā nonāks gadu agrāk nekā līdz šim”.
Komentāri (0)