Pagājušajā gadā Ventspilī 25 nepilngadīgie izdarījuši 30 noziedzīgus nodarījumus.
Efektīvākais sods – piespiedu darbs
0Par to, kā notiek darbs ar nepilngadīgajiem mums pastāstīja valsts policijas Ventspils iecirkņa pārstāve Dace Andersone, kura ilgstoši strādājusi par nepilngadīgo lietu inspektori.
Cik nepilngadīgo šobrīd ir policijas uzskaitē?
– Ventspils pilsētā un novadā kopumā uzskaitē ir 49 nepilngadīgie. Ar viņiem strādā divi nepilngadīgo lietu inspektori. Ir bijuši gadi, kad uzskaitē ir aptuveni 70 nepilngadīgie.
Kā notiek darbs ar viņiem?
– Tas ir vistiešākais prevencijas darbs. Viņi tiek apsekoti mājās vai tiek aicināti uz policiju. Regulāri notiek pārrunas, notiek sarunas ar klases audzinātāju. Svarīgākais, lai bērns būtu mūsu redzes lokā. Galvenā prasība ir, lai viņš apmeklētu skolu. Ja laiks netiek pavadīts lietderīgi, tad tas tiek pavadīts uz ielas. Jāsaka, ka diezgan aktīvi darbojās skolas, kas ziņo par skolu neapmeklētājiem. Nereti šie bērni ir no sociālā riska ģimenēm, kas jau iepriekš ir nonākušas policijas redzeslokā.
Kāda ir vecāku atbildība?
– Ja bērns ir kaut ko sastrādājis, tad pirmām kārtām tā ir vecāku administratīvā atbildība. Vecākiem par aprūpes pienākumu nepildīšanu tiek sastādīti administratīvie protokoli, tai skaitā par to, ka bērns neapmeklē skolu, lieto alkoholu un smēķē, ubago, izdara sīko huligānismu un tamlīdzīgi. Vecākiem ir jāieaudzina bērnā, kas ir labs un kas ir slikts. Ja viņi to nespēj, tad par to ir jāatbild. Bieži vien vecāki grib atbildību uzvelt uz skolas un policijas pleciem.
Vai vienreiz nogrēkojušies pusaudži noziegumus atkārto?
– Mana prakse rāda, ja nepilngadīgais savu vainu apzinās un izdarīto nožēlo, tad parasti viņš pie mums vairs neatgriežas. Bet tad, kad vaina no sirds netiek atzīta un viņš tikai melo un izliekas, tad ir skaidri zināms, ka viņš visnotaļ drīz atgriezīsies, tikai jau par smagākiem noziegumiem.
Tomēr kopumā ir tendence, ka nepilngadīgo izdarītie noziedzīgie noziegumi samazinās. Nav mums arī organizētu grupu.
Cik ilgi bērni tiek turēti uzskaitē?
– Ne mazāk kā sešus mēnešus, bet var turēt uzskaitē līdz 18 gadu vecumam. Nereti to nosaka tiesas piespriestais nosacītā soda ilgums. Nosacīti sodītos paralēli uzrauga arī Valsts Probācijas dienests.
Kāds soda mērs ir visefektīvākais?
– Viens no efektīvākajiem soda veidiem ir- uzlikt par pienākumu veikt sabiedrisko darbu. Ja nepilngadīgajam piespriež nosacītu sodu vai tiek izteikts brīdinājums, tad viņš to neuztver nopietni. Bet ja viņam ir par velti jāatstrādā noteiktas stundas, tas ir efektīvi. Jo viņš fiziski izbauda, ka par pārkāpumu savā brīvajā laikā viņam ir jāatstrādā. Tāpat reizēm pusaudžiem uzliek par pienākumu cietušajiem atvainoties. Un tas ir ļoti grūti pēc izdarītā paskatīties cietušajam acīs un atvainoties. Tas arī ir efektīvs līdzeklis. Reizēm viņi to nespēj, un viņu vietā atvainojas vecāki.
Komentāri (0)