Ieguldot naudu veselības aprūpē, savlaicīgi saņemot nepieciešamos medicīniskos pakalpojumus, kas ļauj neiedzīvoties hroniskās saslimšanās, cilvēks var ātrāk atgriezties darbā un būt ekonomiski aktīvs. Diemžēl valsts veselības aprūpei tērē mazāk naudas, nekā vajadzētu.
Poliklīnikas vadītāja: finansējums būs nepietiekošs
0Ventspils poliklīnikai šim gadam piešķirts neatbilstoši mazs finansējums rehabilitācijas pakalpojumu programmai.
«Neieguldot veselībā finansējumu, tiek tērēts daudz vairāk, jo zaudē ekonomiski aktīvus cilvēkus,» pārliecināta Ventspils poliklīnikas vadītāja Dace Sormule, kura ar nožēlu pauž, ka Ventspils poliklīnika rehabilitācijas programmā šajā gadā saņēmusi nepietiekamu finansējumu. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem valsts finansējums tiek piešķirts atkarībā no iepriekšējā perioda izstrādes, proti, no iepriekšējā gadā apgūtā finansējuma apjoma. «Ventspils poliklīnikas gadījumā vairumā programmu tas ir atbilstošs, bet diemžēl rehabilitācijas pakalpojumu programmai jau sākotnēji tika piešķirts neatbilstoši mazs finansējums, kas it nemaz neatbilst tām noteikumu prasībām, kādām būtu jābūt,» uzskata Sormule. Sazinoties ar Nacionālo veselības dienestu, ir saņemts solījums, ka pēc pirmā ceturkšņa šis jautājums tiks pārskatīts. Nekas tamlīdzīgs nav noticis, atzīst Sormule. «Šobrīd jau ir saņemta informācija, ka papildu finansējuma nebūs. Tas nozīmē tikai to, ka pacientiem nāksies daļu pakalpojumu, jo īpaši rehabilitāciju, saņemt par maksu tikai tāpēc, ka mums nebūs nepieciešamā valsts finansējuma,» norāda poliklīnikas vadītāja.
Rehabilitācijas pakalpojums ir pieprasīts. Gaidītāju skaits uz valsts apmaksāto pakalpojumu ir augsts; pieejamība ir ierobežota, līdz ar to veidojas garas rindas. «Pacientiem ar hroniskām saslimšanām tas, iespējams, nav tik akūti, apmeklējumu pie fizioterapeita var atlikt, bet pacientiem pēc traumām, operācijām rehabilitācija ir vitāli nepieciešama, lai atjaunotu funkciju. Diemžēl šobrīd ir izveidojusies situācija, ka šo pakalpojumu varēs saņemt par maksu. Esam rakstījuši vēstules Nacionālajam veselības dienestam, esam telefoniski sazinājušies, bet atbilde vienmēr ir viena – naudas nepietiek,» saka Sormule.
Fizioterapija ir ārstniecības metode, kas palīdz atvieglot sāpes un hronisku slimību gaitu, saglabāt un atjaunot kustību. Ventspils poliklīnikā izveidotas divas fizioterapijas zāles, kurās pieejama ne tikai ārstnieciskā vingrošana, bet arī krioterapija, slinga terapija un kinezioloģiskā teipošana; darbojas vairāki fizioterapeiti. Fizioterapeita mērķis ir uzlabot cilvēka dzīves kvalitāti, izmantojot dažādas metodes un tehnikas sāpju mazināšanai un funkciju atjaunošanai. Pastāvīgu traumu vai slimību gadījumā fizioterapijas nodarbība mazina disfunkcijas sekas. «Poliklīnikas ārstnieciskās vingrošanas zāles ir mūsdienīgi aprīkotas, tostarp otrā stāva zālē ir speciāls skrejceļš ar trīspakāpju aizsardzību. Ārstnieciskā vingrošana ļauj daudz efektīvāk palīdzēt pacientiem ar kustību traucējumiem un citām veselības problēmām – samazinās darbnespējas laiks un cilvēks ātrāk var atgriezties pilnvērtīgā dzīvē. Tāpat ārstnieciskā vingrošana ieteicama cilvēkiem, kuru ikdiena paiet birojos, lielākoties strādājot pie datora, vai arī darot darbu, kur jāveic vienveidīgas kustības,» atgādina Sormule.
Komentāri (0)