Kādreiz, lai iegūtu informāciju, bija jādodas uz bibliotēku vai jāskatās televīzijas vakara ziņas. Šodien praktiski jebkura ziņa vai informācija atrodama internetā, viena klikšķa attālumā. Taču informācijas pieejamība un pārbagātība mums ne tikai palīdz, bet arī traucē – rada informācijas pārsātinājumu, liek nemitīgi pārslēgt uzmanību, rada apjukumu un galu galā – arī trauksmi.

Saglabāt mieru 0
17. marts, 14:52 | Kristīne DuļbinskaJo ziņas jau nav tikai labas, gluži pretēji, un, kā zināms, tieši sliktās ziņas vairāk piesaista cilvēku uzmanību. Tās izraisa spēcīgāku emocionālo reakciju, un mūsu smadzenes ir uzbūvētas tā, ka tām ir tendence vairāk fokusēties uz potenciālajiem draudiem.
Un pasaulē pēdējos gados arī notiek daudz būtisku pagriezienu, kas ietekmē mūsu katra ikdienu. Vispirms tā bija kovida pandēmija ar dažnedažādākajiem ierobežojumiem. Tagad, reizēm atceroties to, kas notika, šķiet – vai tā tiešām varēja būt, ka, ejot veikalā vai bibliotēkā, bija jāuzrāda vakcinācijas sertifikāts un brīžiem varēja nopirkt tikai pārtiku, bet citas preces, piemēram, zeķubiksēs, nē? Un kā mēs spējām visai aktuālajai informācijai izsekot, lai zinātu, piemēram, kad jāievēro komandantstunda, lai nenāktos maksāt sodu?
Pandēmijai uzreiz sekoja 2022. gada februāris, kas kādā rītā atnesa ziņu par to, ka Krievija ir iebrukusi Ukrainā un ir sācies karš. Tā kā mani vecvecāki karu piedzīvoja personīgi, tas manī izraisīja ļoti intensīvas emocijas un sajūtas – tā, it kā ļaunā ziņa būtu manī ieslēgusi kādu neredzamu slēdzi, ko acīmredzot neapzināti esmu mantojusi no senčiem. Pēc tam viss kļuva daudz dārgāks, un rūpju lokam pievienojās aspekts – kā nopelnīt vairāk, lai varētu turpināt iegādāties to, pie kā pierasts?
Līdz ar to, domāju, diezgan droši var teikt, ka pēdējos piecus gadus mūsu sabiedrībā vairāk vai mazāk pastāvīgi izjūtam lielāku stresu nekā ierasts. Bet ilgstošs un pastāvīgs paaugstināta stresa līmenis diemžēl atstāj negatīvu iespaidu uz mūsu fizisko un garīgo veselību. Tas mēdz izraisīt miega traucējumus, ar ko mūsdienās diemžēl sastopas daudzi. Tas pastiprina trauksmi, mazina koncentrēšanās spējas, rada pastāvīgu nogurumu un citas problēmas.
Tā kā pēdējo nedēļu notikumi starptautiskajā arēnā trauksmi nemazina, turklāt mums nav faktiski nekādu iespēju tos ietekmēt, esmu sākusi pastiprināti meklēt veidus, kā ikdienā vēl labāk parūpēties par savas iekšējās pasaules mieru un higiēnu. To, kas mums katram rada prieku, palīdz uzturēt možu garu, labu garastāvokli, nomierina un relaksē, priekšā neviens nepateiks – pašam vien tas jāizpēta un jāatrod. Es savus miera avotus esmu izpratusi un atradusi, un to pašu novēlu Tev, lasītāj! Saglabāsim iekšēju mieru laikā, kad ārpusē ir vētrains!
Komentāri (0)