Sestdien norisināsies ikgadējā akcija Zemes stunda, kad cilvēki visā pasaulē aicināti izslēgt gaismas, simboliski paužot savas rūpes par mūsu planētu un klimatu. Varētu šķist, ka pašreizējā situācijā, kad visas pasaules fokuss ir vērsts uz sakarsušo transatlantisko ģeopolitisko klimatu, tādi jautājumi kā rūpes par planētas ekosistēmu, dabas aizsardzību un ilgtspēju nav dienas pirmā aktualitāte un arī ne otrā vai trešā prioritāte.

Tomēr ilgtermiņā klimata jautājums nezaudē aktualitāti. Ir arī kāds Zemes stundas aspekts, kas, manuprāt, varētu palīdzēt tikt galā ar trauksmi, ko sabiedrībā izraisa neziņa un bailes par neparedzamo nākotni. Šo aspektu šogad izceļ arī akcijas rīkotājs – Pasaules dabas fonds, norādot, ka laikā, kad pasaule kļūst arvien sašķeltāka, Zemes stunda ir vienotības un cerības simbols, kas iedvesmo cilvēkus apvienoties kopīgai rīcībai.

Nedrošība un bailes no nezināmās nākotnes, ko nereti pavada trauksme, ir dabiska, diemžēl grūti kontrolējama un vadāma reakcija. Rīcība katram nedrošās situācijās ir atšķirīga – kāds iekšējo mieru cenšas rast, pilnībā vai vismaz daļēji norobežojoties no sliktajām ziņām un koncentrējoties uz paša dzīvē aktuālo jautājumu risināšanu, cits prātā modelē dažādus biedējošus nākotnes scenārijus un arī dalās tajos ar citiem. Tas viss kopainu padara vēl sarežģītāku un haotiskāku. Diemžēl cilvēka prāts ir iekārtots tā, ka, modelējot biedējošus nākotnes scenārijus, pat nezinot, vai tie īstenosies vai ne, trauksme tikai pieaug. Un tā, atšķirībā no vēl nenotikušas varbūtējās nākotnes, ir reāla un klātesoša. Bailes rodas ne tikai no ārējiem faktoriem, bet arī no paša cilvēka iztēles.

Kā tikt galā ar šīm nedrošības, neskaidrās nākotnes izraisītajām trauksmes izpausmēm? Dzirdēts psihoterapeitu ieteikums, ka viens no veidiem, kā pārvaldīt šīs bailes, ir pieņemt, ka prāts radīs dažādas domas un scenārijus, bet noteikti atgādināt sev, ka tas vēl nenozīmē, ka šie scenāriji vienmēr noteikti realizēsies.

Ja prāts tomēr ir pārslogots un nespēj tikt galā ar nedrošības izraisītām domām un scenārijiem, iespējams, šādā situācijā var palīdzēt iekšējais restarts. Lai gan šis vārds Latvijas politiskajā arēnā pēdējā laikā ir daudzkārt locīts, bieži lietots pēdiņās un ieguvis citādu skanējumu, tā pamatdoma nav peļama. Visiem taču zināms – ja dators uzkaras, tam rodas kādas ķibeles, pirmais padoms vienmēr ir datoru restartēt. Un nereti tas arī palīdz.

Arī akcija Zemes stunda ir kā restarts – izslēdzot gaismas, televizorus, mobilos telefonus un citas elektroierīces, kas rada fona troksni, varam mirkli pabūt klusumā ar sevi un censties iegūt mieru un emocionālo līdzsvaru. Sazemēties. Laikā, kad jūtamies bezspēcīgi globālo notikumu virpulī, akcija Zemes stunda atgādina, ka katra rīcība ir svarīga un kopā mēs varam panākt pozitīvas pārmaiņas.

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: