Šonedēļ politikas virtuvē apspriestie lēmumi būtiski ietekmēs ne tikai pensionārus, bet arī to paaudzi Ventspilī, kas šobrīd apzinīgi maksā nodokļus, cerot uz nodrošinātām vecumdienām.

Sociālais budžets šogad ir ar mīnuss zīmi un prognozes liecina, ka 2011.gadā tā ieņēmumi būs divas trešdaļas no plānotajiem izdevumiem. Eksperti ir pārliecināti, ka būs jāveic ne tikai šīs izmaiņas, bet sociālajā budžetā jārod Starptautiskā Valūtas fonda prasītais 500 miljonu ietaupījums.

Politiķi priekšvēlēšanu gaisotnē aprobežojas tikai ar ilgtermiņa stratēģijām. Aizvakar tiekoties ar sociālajiem partneriem, labklājības ministrs Uldis Augulis norādīja, ka sociālās apdrošināšanas sistēmai Latvijā radikāli lēmumi nav nepieciešami.

Tomēr demogrāfiskie rādītāji, migrācijas līknes un iepriekšējo gadu „dāsnie lēmumi” liek domāt par atsevišķām izmaiņām, lai nākotnē atslogotu sociālo budžetu.

Ministrijas piedāvājums


Viens no ministrijas piedāvātajiem variantiem ir paaugstināt sociālās apdrošināšanas iemaksu likmi līdz vismaz 45%. Otrs - piemaksas pie valsts pensijām un vecāku pabalstus pārcelt uz pamatbudžetu.

Eksperti vienprātīgi atzīst, ka pabalsti, kuri netiek maksāti no iedzīvotāju sociālajām iemaksām, būtu jāpārceļ uz pamatbudžetu. Tas varētu notikt piecu gadu laikā. Tomēr Saeimas Sociālās un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča saskata draudu, ka valsts, aizbildinoties ar līdzekļu trūkumu pamatbudžetā, ar laiku šos pabalstus pārstās maksāt.

Trešais ministrijas variants paredz, sākot no 2016.gada, pakāpeniski paaugstināt pensionēšanās vecumu, pagarināt minimālo apdrošināšanas periodu, pēc kura var saņemt pensiju, no desmit līdz 15 vai 20 gadiem.

Tiek apsvērta iespēja attiekties no priekšlaicīgas pensionēšanās, uz laiku iesaldēt pensiju indeksāciju un pāriet uz pensiju kapitāla uzskaiti un uzkrāšanu, izejot no veiktajām izmaksām 1. un 2.pensiju līmenī.

Sociālās apdrošināšanas koncepcija jāiesniedz valdībai līdz 30.jūnijam, bet izmaiņām jāstājas spēkā 2011.gada 1.janvārī. Labklājības ministrija apzinās, ka fiskālu devumu nākamā gada budžetā šīs izmaiņas nesniegs.

Oficiāli tiek atzīts, ka nepieciešamie samazinājumi pabalstos un pensijās tika veikti jau pagājušogad un ir spēkā arī nākamajam gadam. Pēc 1.ceturkņša finanšu rādītājiem, izdarīt secinājumus un prognozes nākošajam gadam vēl nevarot, atzina LM komunikāciju nodaļas vadītāja Ilona Jurševska.

Eksperti pesimistiski


Ventas Balss aptaujātie eksperti, Parex Asset Management tirgus analīzes daļas vadītājs Zigurds Vaikulis un finanšu eksperts, Ventspils Augstskolas pasniedzējs Dmitrijs Smirnovs ir pārliecināti, ka pensijas tiks samazinātas.

Vaikulis uzskata, ka iztikt bez samazinājumiem sociālajā budžetā būs neiespējami. Sociālie pabalsti jau ir būtiski samazināti un būs jāķeras pie pensijām. Arī Pasaules Bankas un Starptautiskā Valūtas fonda ieteikums ir reformēt sociālās apdrošināšanas un pabalstu sistēmu.

Smirnovs ir pārliecināts, ka 500 miljonu samazinājums tiks meklēts sociālajā budžetā, jo citur tik lielu ietaupījumu nav iespējams atrast. Tiešā veidā pensijas samazināt politiķi vairs neuzdrošināsies To liedz Satversmes tiesas lēmums.

Tomēr pastāv alternatīvas, kā veikt samazinājumu netieši. Dotajā brīdī ar iedzīvotāju ienākumu nodokli tiek apliktas tās pensijas, kas ir virs valsts noteiktā neapliekamā minimuma. Smirnovs saskata draudu, ka nepaliekamais minums tiks samazināts, vai pat atcelts vispār.

Tādejādi netieši var samazinātas pensijas un rast ietaupījumu budžetā. Par pamatu pensiju samazinājumam varētu būt arī koeficients, pēc kura veic pensiju indeksāciju. Pie mums šobrīd ir deflācija un līdz ar to pensiju indeksācija būs negatīva un  šoreiz pavisam likumīga.

Vēl lielāku draudu eksperti saskata, ja tiks aiztikts 2. un 3.pensiju līmenis. Jau no 2001.gada ik mēnesi 2% no sociālās apdrošināšanas iemaksām tiek novirzīti 2.pensiju līmenim. Šajā laikā veikts vērā ņemams uzkrājums.

Krīzes situācijā aizņemties no šīs „krājkasītes” būtu ļoti izdevīgi, bet reizē arī neprātīgi, atzīst eksperti. Smirnovs prognozē, ka parādzīmēm, kuras iedzīvotājiem tiks izsniegtas, aizņemoties, nebūs nekādas vērtības. Valstij nebūs naudas par, ko tās atmaksāt. Ja šāds lēmums patiešām būs, visiem, kas veikuši iemaksas 2.un 3.pensiju līmenī, vajadzētu skaļi protestēt, atzina Vaikulis.

Parex Asset Management tirgus analīzes daļas vadītājs Zigurds Vaikulis:


Visticamāk pirms vēlēšanām politiķi neatzīs pensiju samazinājumu un lēmumi tiks pieņemti tikai pēc vēlēšanām. Ja priekšvēlēšanu gaisotnē politiķi saka, ka nesamazinās, visticamāk – tā nav taisnība.

Finanšu eksperts, Ventspils Augstskolas pasniedzējs Dmitrijs Smirnovs:


Pensionāri pāragri priecājas, ka Satversmes tiesa atcēla lēmumu par pensiju samazinājumu. Pasaules Banka piedāvā pārskatīt pensiju neapliekamo minimumu, atcelt piemaksas pie pensijām, kas pārsniedz 140 latus un ieviest vispārēju pensiju indeksāciju, pamatojoties uz inflāciju.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: