Nākamā gada sākumā bijušajā pasta ēkā Jūras ielā 9 plānots atklāt bērnu iekštelpu aktīvās atpūtas centru Sapņu zeme Ventspils. Privātā uzņēmēja iecere ir atbalstīta pašvaldības izsludinātajā finansēšanas konkursā, līdz ar to īstenosies vairāku gadu garumā lolotā ideja par iekštelpu bērnu pilsētiņu.
Taps bērnu aktīvās atpūtas centrs
6Iespējams, ventspilnieku ģimenes ir dzirdējušas par bērnu izklaides parku Sapņu zeme Liepāja, kas šogad atvērts Liepājā. Līdzīgu centru Liepājas izklaides parka izveidotāji plāno atvērt Ventspilī. Privātais uzņēmējs šīm vajadzībām nomā pirmā stāva telpas pilsētas centrā – bijušās pasta ēkas korpusā pagalma pusē, kur kādreiz atradās Lattelecom klientu apkalpošanas nodaļa. Kā stāsta Sapņu zemes veidotāja Linda Alhimoviča, šāds centrs jau pusgadu darbojas Liepājā un tam izveidota arī neliela filiāle Ādažos.
Pašvaldības finansēšanas konkurss par bērnu iekštelpu aktīvās atpūtas centra izveidi Ventspilī tika organizēts saskaņā ar Komunālās pārvaldes izstrādātu nolikumu, paredzot, ka projekta iesniedzēja līdzfinansējums nav mazāks par 15% no kopējām izmaksām. Tika saņemts viens pieteikums – no SIA LA Party Service, kas zināms ar franšīzes nosaukumu Sapņu zeme. Pieteikums izskatīts Ventspils domes Uzņēmējdarbības veicināšanas komisijā, kur guvis vienbalsīgu atbalstu, un par finansējuma piešķiršanu tam jau lēmusi domes Finanšu komiteja. Tādējādi projekta īstenošanai ir dota zaļā gaisma, un, ja viss ritēs raiti, iekštelpu aktīvās atpūtas centrs Jūras ielā varētu uzsākt darbu jau janvārī.
Pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Vītoliņš pauda, ka viņam ir liela pārliecība, ka šis projekts tiks īstenots: «Cik man zināms, komersanti jau ir pasūtījuši iekārtas un decembrī aktīvi strādās, lai nākamā gada sākumā varētu atvērt centru.» Viņaprāt, nav mazsvarīgi, ka komersantam ir atbilstoša pieredze: «Esam priecīgi, ka viens komersants ir pieteicies un gatavs realizēt šādu projektu. Viņi ir no Siguldas, bet līdzīgu centru atvēruši Liepājā. Ventspilī tā būs ļoti laba vieta bērniem un būtiski paplašinās to piedāvājumu, kāds mūsu pilsētā ir.»
«Pašvaldības atbalsta summa, manuprāt, ir šādam pasākumam salīdzinoši neliela – 75 000 eiro trīs gadu laikā,» piebilda Vītoliņš.
Būs vieta rotaļām un ballītēm
Sapņu zeme Ventspils aizņems ēkas Jūras ielā 9 pirmā stāva telpas aptuveni 730 kvadrātmetru platībā. Paredzēts, ka tur vienlaicīgi varēs uzturēties līdz 80 cilvēkiem.
Aktīvās atpūtas centrs Ventspilī būs līdzīgs Liepājā esošajam izklaides parkam. «Būs divstāvīga šķērļu trase, kuru izejot vienā galā ir kameršļūkšana, otrā – slidkalniņi, pa kuriem iešļūc lielā bumbu baseinā. Būs batuti, kas patiks arī lielākiem bērniem, saldumu veikaliņš Candy POP un divas privātas ballīšu telpas,» stāsta Alhimoviča.
Liepājā izklaides parks strādā darba dienās no trijiem pēcpusdienā līdz astoņiem vakarā, sestdienās – no desmitiem rītā līdz astoņiem vakarā. «Svētdienās, kas parasti ir mierīgākas dienas, kad visi pošas jaunajai nedēļai, strādājam līdz sešiem vakarā,» sacīja Alhimoviča. Ventspilī, visticamāk, būšot tāds pat darba laiks.
Projekta īstenotāji stāsta, ka Sapņu zemes atrakcijas Liepājā un Ventspilī būs lielākie šāda veida izklaides centri Kurzemē. «Kad pirms pusgada atvērāmies Liepājā, jau pirmajā mēnesī bija cilvēki, kuri teica, ka speciāli braukuši pie mums no Ventspils. Domājām, ka varbūt kādreiz uztaisīsim šādu centru arī Ventspilī, bet, teikšu atklāti, Liepāja ir apdzīvotāka pilsēta, un par Ventspili mazliet šaubījāmies, jo bija jāsaprot pieprasījums. Tad uzzinājām, ka ir šāds konkurss, un sapratām, ka tā ir iespēja – tas ir fantastiski, ka var pretendēt uz šādu atbalstu,» atzina Alhimoviča. Sākotnēji bijušas šaubas, vai izdosies atrast piemērota telpas. «Ir jāievēro zināmas prasības, un tu nevari uztaisīt tur, kur tu to nevari, bet uztaisīt kaut ko mazu, kas konkurētu ar jau esošajiem [pakalpojumu sniedzējiem], arī nebūtu forši. Mēs savā starpā nekonkurējam. Citiem ir viens koncepts, mums – cits. Es arī pati ar saviem bērniem cenšos ballītes nerīkot visu laiku vienā, bet gan dažādās vietās,» atzīst Sapņu zemes veidotāja.
Telpu īpašnieks Igors Soldatenko stāsta, ka ēkas rekonstrukcija tiek īstenota vairāku gadu garumā vairākās kārtās, un bērnu izklaides centrs varēs uzsākt darbu jau izremontētās telpās. «Viss vecais tika demontēts, ir jaunas sienas, logi, durvis, grīdas – viss pēc mūsdienu standartiem. Tiks nodrošināta vides pieejamība cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Ir paplašināts stāvlaukums,» pastāstīja Soldatenko. Tiesa, autostāvvietu jautājums vēl ir papildu risināms, ņemot vērā, ka centrā vienlaikus varēs uzturēties līdz 80 cilvēkiem. To atzīst arī Vītoliņš, sakot: «Ir jautājums par stāvvietām, bet centrs strādās galvenokārt pēcpusdienās, vakaros, un tajā laikā Andreja iela vairs nav noslogota. Vienlaicīgi arī ir iespējams attīstīt stāvvietas iekšpagalmā pie vēsturiskās pasta ēkas.»
Ilgi lolota iecere
Iecere par to, ka Ventspilī nepieciešama iekštelpu bērnu pilsētiņa, Ventspilī tika lolota jau ilgāku laiku – savulaik to rosināja ilggadējais Ventspils mērs Aivars Lembergs. Pašvaldība, pārbūvējot padomju laikā būvēto ēku K. Valdemāra ielā 12a, būtu tur izveidojusi ģimenes izklaides un atpūtas centru, bet Ventspils brīvostas pārvalde cara laikā būvētajās vēsturiskajās ostas darbnīcās K. Valdemāra ielā 12 – muzeju, kas raksturotu ostas vēsturi. Bija izstrādātas arī projekta skices, taču šai iecerei nebija lemts īstenoties.
«Laikā, kad vadīju pilsētas domi, virzīju jaudīgu projektu, kas sevī apvienotu muzeju, pašas modernākās digitālās aktivitātes un bērnu pilsētiņu zem jumta, kurā bērni vecumā no kādiem 3 līdz 12 gadiem varētu veikt fiziskās aktivitātes,» sacīja Lembergs. «Tas būtu kārtējais jaudīgais solis rūpēs par ģimenēm ar bērniem. Diemžēl 2019. gada beigās, kad Brīvostas pārvaldes vadību pārņēma valsts iecelti pārstāvji ar Ģirtu Valdi Kristovski priekšgalā, viņi atteicās šādā jautājumā sadarboties ar Ventspils pilsētas domi, apliecinot, ka viņiem jautājums par ventspilnieku ģimenēm un bērniem neinteresē. Es biju citādās domās, bet iestājās nepārvarama vara, jo pie varas Latvijā bija Kariņš, Bordāns un Linkaits,» sacīja Lembergs.
Pēcāk pašvaldība izskatīja dažādas iespējas īstenot iekštelpu aktīvās atpūtas centra projektu. Kā atminējās Vītoliņš, vienubrīd bijusi doma būvēt jaunu ēku aktīvās atpūtas centram, taču neizdevās pārliecināt privātos komersantus par šādu ieceri. Turklāt jaunas ēkas būvniecība izmaksātu no 4 līdz 6 miljoniem eiro, ko pašvaldība nevarētu atļauties, jo Eiropas fondu līdzekļi šādiem mērķiem nav pieejami.
«Tāpēc es uzskatu, ka tā ir ļoti liela veiksme, ka šādu projektu ir gatavs attīstīt privātais komersants, varbūt ne tik iespaidīgā apjomā, kā mēs savulaik to bijām plānojuši, bet domāju, ka tas ir pilnīgi pietiekami un, ja bizness veiksies, varbūt varētu būt arī kāda tālāka attīstība,» pieļāva Vītoliņš. Līdzīgi vērtējumu pauda arī Lembergs: «Tas nav tas, kas bija iecerēts pirms sešiem, septiņiem gadiem, bet tas ir neapšaubāmi pozitīvi. Es pilnībā atbalstu šo ieceri, pašreizējā situācijā tas ir labs risinājums.»
Komentāri (6)
Iekšā pagalmā ir šroti. Pašvaldībai ir jāpieprasa, lai garāžu īrnieki aizvāc gadiem nekustinātās mašīnas. Patreiz tur valda liels bardaks. Ja aizvāktu mašīnas, būtu lielāka platība un sakārtotība.
Kas tās bumbiņas mazgās un dezinfikcēs pēc katra bērna -mikrobi putekļi baktērijas pa to arī ir padomāts?
Vai tad lielveikalos,kur līdzīgas atrakcijas,kāds mazgā un dezinficē?
Nav dzirdēts par holeras,mēra un putnu gripas strauju izplatīšanos pēc šādām aktivitātēm.
Kas visvairāk pieturas pie mikrobu teorijas,tas arī saslimst.
Pārlieka sterilitāte neveido imūnsistēmu, kas jebkurā gadījumā ir primārā, bet nomazgāt bērnam rokas pēc jebkuras sabiedriskās telpas ir tikai normāli.
Piedevām, ja biznesu ar telpu bērniem šeit attīsta privātais komersants, tas liecina, ka ekonomiski pilsētvide ir novērtēta labi!
Šādas telpas bērniem ir gandrīz visās lielajās pilsētās, Rīgā pat daudzskaitlīgi.. bet mums jau atkal viss ir slikti.
Bērnu aktīvās atpūtas centrs tiek veidots atbilstoši Latvijā noteiktajiem likumiem un prasībām, t.sk. ievērojot un nodrošinot nepieciešamās higiēnas prasības. Tāpat centra izveides vieta izvēlēta tā, lai nodrošinātu nepieciešamās stāvvietas apmeklētājiem.
Slimi ar savām stāvvietām. No Kuldīgas-Sporta ielas stāvlaukuma ir 5 minūtes kājām līdz tai ēkai. No tālākā stūra - Medņu-Loču stāvlaukuma ~20 min.