23. novembrī tiek atzīmēta Eiropas diena bērnu aizsardzībai no seksuālās vardarbības. Valsts policija kopā ar sadarbības partneriem no Latvijas Drošāka interneta centra un Bērnu aizsardzības centra aicina vecākus pārrunāt ar bērniem drošu interneta lietošanu, mācīt kā kritiski izvērtēt informāciju un, ko nozīmē pavedināšana internetā.
Aicina vecākus runāt ar bērniem par pavedināšanu internetā
0Aizvien nemainīgi aktuāli ir noziedzīgi nodarījumi pret nepilngadīgu personu tikumību un dzimumneaizskaramību tieši interneta vidē. Valsts policijas dati liecina, ka 2023. gadā par cietušajiem no noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību atzīti 293 bērni. No šiem bērniem 59% cietuši no dažādām seksuāla rakstura darbībām reālā vidē, bet neatpaliek arī cietušo skaits internetā – kopumā 41%.
“Policijas rīcībā esošie dati, attiecībā uz seksuāla rakstura noziegumiem, kuri veikti pret bērniem interneta vidē, neatspoguļo reālo situāciju, jo pastāv augsts noziegumu latentums. Bērni, kuri iesaistīti seksuāla rakstura noziegumos, var piedzīvot apjukumu un izjust dažādas nepatīkamas emocijas, kā, piemēram, bailes, kaunu un vainas sajūtu. Tādēļ bieži bērni nestāsta par piedzīvoto,” norāda Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes psiholoģe, Dr.psych. Dace Landmane.
Tieši vecāku, tuvinieku, uzticības personas vai speciālistu atbilstoša rīcība gadījumos, kad bērns pastāsta par piedzīvoto, ne tikai palīdzēs novērst atkārtotu noziegumu, bet arī radīs bērnam drošības sajūtu.
“Svarīgi, ka bērni būtu informēti par riskiem, kuri saistīti ar seksuāla rakstura noziegumiem interneta vidē. Tas palīdzētu bērniem atpazīt iespējamo apdraudējumu un nepieciešamības gadījumā bērni zinātu, kur vērsties pēc palīdzības. Tādēļ aicinu vecākus atkārtoti pārrunāt ar saviem bērniem drošus interneta lietošanas pamatprincipus,” aicina Dace Landmane.
Valsts policija aicina vecākus skaidrot bērniem, ko nozīmē pavedināšana internetā jeb angliski tulkojot – grooming, kas nozīmē “draudzīgu attiecību izveidošanu ar bērnu vai bērna ģimenes locekļiem, lai mazinātu bērna pretestību gadījumos, kad draugs, paziņa, radinieks vai svešinieks vēlas iesaistīt bērnu seksuāla rakstura aktivitātēs”.
Reaģējot uz šo problemātiku, Latvijas Drošāka interneta centrs (drossinternets.lv), Valsts policija un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas eksperti ir izstrādājuši pašpalīdzības testu sos.drossinternets.lv, lai notestētu, cik droša ir bērna draudzība internetā, uzzinātu, kā atpazīt pavedināšanas gadījumus un kur meklēt palīdzību!
Testu var aizpildīt bērns, jaunietis, vecāki, kā arī speciālists, kurš strādā ar bērniem. Tests palīdz katrai no iepriekš nosauktajām kategorijām saprast, vai konkrētais bērns ir piedzīvojis pavedināšanu internetā.
Testu aicinām aizpildīt ŠEIT!
Buklets pieaugušajiem – kā runāt ar bērnu un kā rīkoties, ja bērns piedzīvojis pavedināšanu internetā pieejams ŠEIT!
Valsts policija aicina par noziegumiem, kas vērsti pret bērniem, ziņot pa tālruņa numuru 110, klātienē – jebkurā policijas iecirknī vai elektroniski, rakstot uz e-pastu [email protected]. Tāpat arī pārkāpumiem interneta vidē un nelegāla satura apriti var konsultēties Latvijas Drošāka interneta centrā www.drossinternets.lv vai par bērnu drošību zvanot uz Bērnu un jauniešu uzticības tālruni 116111.
Komentāri (0)