Ventspils novada Puzes pagasta Stiklu ciemā 19. novembrī plkst.12 notiks atceres brīdis, godinot ģenerāļa Jāņa Kureļa kaujas grupu. Pasākumā piedalīsies novada domes, Daugavas vanagu, Nacionālo bruņoto spēku un Puzes pagasta novadpētnieku grupas pārstāvji, kā arī muzicēs pūtēju orķestris "Ugāle" un folkloras kopa "Vilki".
Stiklos atklās pārvietoto piemiņas akmeni kureliešiem
1Atceres brīdis vienlaikus būs arī kureliešu piemiņas akmens pārvietošanas svinēšanas svētki. Līdz šim tas atradās blakus Annahites medību pilij, kur Otrā pasaules kara laikā no 1944.gada 29.oktobra līdz 14.novembrim atradās kureliešu štābs.
No 2022.gada Annahites medību pils un tās teritorija ir privātīpašums, tāpēc piekļuve piemiņas akmenim bija apgrūtināta. Gan pils jaunais īpašnieks, gan Puzes pagasta iedzīvotāji vēlējās piemiņas akmeni pārvietot uz visiem pieejamu vietu.
14.novembrī apritēs 80 gadi, kopš vācu spēki Stiklos atbruņoja Kureļa grupas kaujiniekus. Puzē ir izveidota novadpētnieku grupa, kura regulāri tiekas, un viens no tās aktīvistiem Agris Āboliņš atgādināja vēsturisko notikumu, kopā ar citiem Puzes pagasta iedzīvotājiem, lemjot par akmens novietošanu līdzās bijušajai Annahites skolai. Finansējumu piemiņas vietas iekārtošanai un akmens pārvešanai nodrošināja Ventspils novada pašvaldība. Lai to paveiktu, tika demontētas vecās rotaļu laukuma iekārtas un izveidots gājēju celiņš.
Šogad aprit 80 gadi kopš ģenerāļa Jāņa Kureļa militārās grupas pretstāves pret nacistu okupācijas varu un leitnanta Roberta Rubeņa bataljona cīņām pret vāciešiem pie Rendas un Zlēkām 1944.gada novembrī un decembrī. Nelabvēlīgā militāri politiskā situācija neļāva kureliešiem sasniegt savu mērķi - Latvijas faktiskās suverenitātes atjaunošanu brīdī, kad Vācijas karaspēks atstātu, bet PSRS armija vēl nebūtu ieņēmusi Latvijas teritoriju. Tomēr apņemšanās cīnīties tikai zem saviem, ne svešiem karogiem, ir cienīga lappuse latviešu nācijas vēsturē un vērā ņemama mācība Latvijas valsts nākotnē.
Komentāri (1)
Tas, ka tiek rīkots kureliešu atmiņas pasākums pirms 80 gadiem notikušajam , ir apsveicami. Tikai interesanti, vai 9.vai 10.decembrī Zlēkās arī notiks piemiņas pasākums ar novada domes u.c. minēto pārstāvju piedalīšanos pirms 80 gadiem Abavmalā 6 nodedzināto māju tur nošauto iedzīvotāju piemiņai. Kā zināms, atriebības akcija notika par to, ka šo māju atbalstītāji sniedza atbalstu Rubeņa bataljona karavīriem un netālu no turienes rubenieši kaujā nošāva vairākus augstus vācu virsniekus. Abavmalā nodedzināto māju pamati redzami vēl šodien. Vai tur piemiņai nebūtu vēlams vismaz pa baltam krustam ar piemiņas plāksnēm uzstādīt? Zlēku Karātavu kalna piemiņas vieta arī izskatās diezgan nolaista.