Ne katrs pazīst visus pļavu, mežu un arī dārza augus.

Kā indīga auga paraugs varētu kalpot košā mušmire, taču botāniķi saskaitījuši, ka Latvijā sastopami aptuveni 100 indīgi augi, kuru lapas, stublāji un saknes, pat nelielās devās, var izraisīt cilvēka organisma saindēšanos.

Vasaras sākumā purvus un mitrājus rotā košās purenes. Ne katrs zina, ka to ziedi var izraisīt vemšanu, reiboņus, gremošanas un nieru darbības traucējumus. Lapu koku mežos atrodamas parastās zalktenes, kuru līdz pusmetram augstajos krūmos pavasarī pie stumbriem saplaukst sārti, ceriņiem līdzīgi ziediņi. Jūlijā un augustā to vietā rotāsies koši sarkanas ogas. Zalkteņu augļi un miza ir ļoti indīgi! Bērni var saindēties pat no vienas ogas vai lapas apēšanas.

Meža silpurene ir iekļauta Latvijas Sarkanajā grāmatā, taču ne visi zina, ka, plūcot košos, skaistos ziedus, var iedzīvoties ādas un gļotādas apdegumos. Smaržīgās maijpuķītes, kuras mūspusē tieši šobrīd savērušas balto ziedu zvanu krellītes, vasaras beigās nogatavinās sarkanas ogas. Tās un arī ziediņi ir indīgi. Piedevām, indīgs ir pat ūdens vāzē, kurā maijpuķītes stāvējušas.

Tiesa, daba ir iekārtojusi, ka indīgo augu garša ir sīva, rūgta, nepatīkama, tāpēc cilvēki netieksies ar tiem mieloties. Tomēr no nejaušībām neviens nav pasargāts. Piedevām bērnu rīcība, ieraugot košu ogu, nav prognozējama – varbūt viņi centīsies to pagaršot?

 

Ārija Kalniņa, ģimenes ārste

– Ja pēc atrašanās brīvā dabā bērnam vai pieaugušajam parādās saindēšanās pazīmes (viena vai vairākas) – slikta dūša, acu zīlīšu paplašināšanās vai sašaurināšanās, vēdergraizes, galvassāpes utt., iespējams, notikusi saindēšanās. Šādos gadījumos cietušajam jādod dzert ļoti daudz ūdens un, ja izdodas, vēlams izraisīt vemšanu.

Nelietot nekādus medikamentus (pat ne melno ogli), bet nekavējoties meklēt ārsta palīdzību. Smagākos gadījumos izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību.

Jebkurā gadījumā ārsts gribēs zināt iespējamo saindēšanās izraisītāju, tāpēc jācenšas atcerēties, ar kādu augs bijusi saskare, cik ilgs laiks pagājis, kopš iespējamās saindēšanās.

Jo precīzākas būs atbildes, jo veiksmīgāka ārstēšana. Ādas un gļotādas apdegumus var iegūt, pat tikai pieskaroties augiem vai plūcot tos. Piemēram, latvānis izraisa ilgi un grūti dziedējamus ādas apdegumus. Ja no saskares ar augiem radies apdegums, vispirms to skalot lielā daudzumā ūdens, bet pēc tam doties pie ārsta.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: