8. novembrī koncertzāles Latvija apmeklētājus sagaida cilvēku balss un kustību ceļojums. Latvijas Radio koris, dejas māksliniece Lilija Lipora un diriģents Sigvards Kļava pirmatskaņos glezniecisku skaņu un kustību programmu Sarunas bez vārdiem. Par gaidāmo notikumu Ventas Balsij stāsta dejas māksliniece Lilija Lipora.
Koncertzālē sagaidāms mūzikas stāsts bez vārdiem
0Latvijas Radio koris, diriģents Sigvards Kļava un dejas māksliniece Lilija Lipora aicinās piedzīvot glezniecisku skaņu un kustību pasauli, kuru rada, veido unikālākie un pilnīgākie instrumenti – cilvēka balss un cilvēka ķermenis. Līdzīgi kā glezniecībā, kur vērojami visdažādākās intensitātes otas triepieni un krāsu faktūras, arī šīs programmas skaņražu mūzikas valodā sastopami visplašākā diapazona izteiksmes veidi, kurus Latvijas Radio kora balsis un Lilijas Liporas kustība un gongu spēle padara par dzīviem mākslas darbiem. Latvijas Radio koris ir pasaules mēroga kormūzikas zvaigznes, kuru sniegums novērtēts ar prestižajām Grammy un Gramophone balvām.
Dejas māksliniece Lilija Lipora min, ka sadarbība ar Latvijas Radio kori izvērsusies nesen – balss un kustību ceļojums Latvijas klausītājiem tiks piedāvāts vien trešo reizi. «Pirmie divi projekti izdevās brīnišķīgi, tie bagātināja mani pašu, manu izaugsmi, nonākot pie jaunām atziņām,» atklāj dejas māksliniece. Projekts varēja rasties, pateicoties tam, ka Lilija Lipora konkrētā laika nogrieznī bija atradusi un apkopojusi dažādas kustības, sajūtot ķermeni un balsi kā vienu veselumu. Arī koncertprogrammas mūzikas autoru radītie un veidotie teksti virknējās brīvi un plūstoši. Komponisti savas partitūras veidojuši kā burvji, aicinot ikvienu ieklausīties un ielūkoties telpā un laikā ārpus realitātes, ļaujoties sapņiem un pārdomu lidojumam. «Viena no vadošajām impulsa kustībām bija laika ritums, iešūpinot rokas kā šūpoles, kā metronomu, kā laiku, kurā ir ielikts cilvēks. Kā raugāmies uz laiku? Mēģinām no tā izkļūt, mēģinām ar to sadzīvot? Bet, kā to izdarīt, ja reizēm apmaldamies dažādos viedokļos un pat savās domās, uzskatos, ielās un pilsētās, pazaudējot tik svarīgo sazemējumu ar dzīvi,» par gaidāmo mūzikas un dejas pasākumu dalās Lipora, piebilstot, ka tas būs dvēseles meklējums pēc miera un izaugsmes, izspēlējot mūziku ar kustībām, bet bez vārdiem.
Koncertprogrammā izskanēs komponistu Džona Keidža, Riharda Zaļupes, Jāņa Ivanova, Žibokles Martinaitītes skaņdarbi. «Diriģents Sigvards Kļava izvēlējās autoru skaņdarbus, kuros nav tekstu, nav dziesmu vārdu, bet ir melodisks ceļojums, papildināts ar kustībām,» turpina Lipora. Māksliniece stāsta, ka, gatavojoties koncertam, katrs komponists licis iedziļināties mūzikā, rodot vajadzīgās kustības, bet vislielākais atklājums bija lietuviešu komponiste Žibokle Martinaitīte. «Šīs koncertprogrammas, sadarbības projekta unikalitāte ir tā, ka uz skatuves būs divas valodas – skaņas un ķermeņa –, bet nebūs verbālās saziņas. Kustība mijiedarbosies ar skaņu, pārtopot smalkās mūzikas partitūrās, dāvājot skatītājam maņas, sajūtīgumu un kustību,» uzsver Lipora, kura neslēpj, ka koncertprogrammā iekļautās kustības, pirms nonākušas uz skatuves, ir izdejotas uz dažādiem pakāpieniem, mežā, deju zālē, lai paprovocētu sevi un saprastu, kas īsti notiek ar kustību, kad tā savijas ar mūzikas skaņām, kad tiek izdzīvotas emocionālas un spontānas reakcijas. «Es ļoti ceru, ka šis meklējumu process ir veiksmīgi piesātinājis katru kustību, ko varēs vērot koncertzālē Latvija, kur uzstāšos pirmo reizi,» atzīst Lipora.
Lilija Lipora ir izcila latviešu horeogrāfe un kustību režisore, kas pazīstama ar savu darbu Latvijas teātra un dejas jomā. Lilija Lipora piedalījusies dažādos laikmetīgās dejas projektos un festivālos, viņas darbi izceļas ar novatorisku pieeju un spēju apvienot dažādus mākslas žanrus. Māksliniece uzskata, ka deja ir viņas dzīves aicinājums. Pēc pirmās profesijas Lipora ir agronome, ko apguva Bulduru Dārzkopības tehnikumā. Tomēr, jau ejot uz tehnikumu, zinājusi, ka savu dzīvi vēlas saistīt ar deju un horeogrāfiju. «Horeogrāfija, deja ir mans aicinājums. Man tas ir jādara. Esmu mēģinājusi iet prom no šī darba, bet man tas nav izdevies,» pavisam nedaudz par sevi pastāsta Lipora. Viņa atzīst, ka sabiedrība ir gana atvērta melodijai, mūzikai, skaņai, bet vēl arvien nedaudz baidās no ķermeņa un kustībām. «Gribu aicināt ļauties – bieži vien mūsu iztēle, intuīcija un ķermeņa apziņa ir daudz gudrāka par mūsu prātu, tādēļ novēlu katram skatītājam notvert koncerta vēstījumu saskaņā ar savām šī brīža sajūtām,» sarunas izskaņā pauž Lipora.
Koncertprogrammas tapšanu atbalsta Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūra/Latvijas Autoru apvienība (AKKA/LAA). Koncertu organizē Kurzemes filharmonija ar Ventspils pašvaldības finansiālo atbalstu. Biļetes iegādājamas koncertzāles Latvija un teātra nama Jūras vārti kasēs, kā arī visās Biļešu paradīzes tirdzniecības vietās.
Komentāri (0)