Mūsdienās iepirkšanās internetā kļuvusi par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu. Cilvēki visā pasaulē izvēlas tiešsaistes veikalus to plašā piedāvājuma un pieejamības dēļ.  Lasi un uzzini, kā izvairīties no tiešsaistes krāpniecības.

Neatkarīgi no tā, vai tas ir dāvanu komplekts no Notino, jauns ledusskapis vai rudens mētelis, ko meklējat – ir svarīgi pārliecināties, ka Jūsu iepirkšanās internetā ir droša, un neviens Jūs necenšas apkrāpt. Šajā rakstā apskatīsim būtiskus padomus, kas palīdzēs izvairīties no krāpniecības un citiem riskiem, iepērkoties tiešsaistē.

    1. Izvēlieties uzticamus veikalus

Pirmais solis drošai iepirkšanās pieredzei ir uzticama pārdevēja izvēle. Populāri un atpazīstami veikali, piemēram, Amazon, eBay vai vietējie interneta veikali, bieži piedāvā lielāku drošību, jo tie investē klientu datu aizsardzībā un nodrošina stingrus kvalitātes standartus. Lai pārbaudītu mazāk zināmu interneta veikalu uzticamību:
    • Izlasiet klientu atsauksmes.
    • Pārliecinieties, ka vietnē ir publicēta svarīgākā informācija par uzņēmumu, piemēram, tā nosaukums, reģistrācijas numurs, fiziskā atrašanās vieta un kontakti.

    2. Pievērsiet uzmanību vietnes drošībai

Pirms ievadāt savu personīgo vai maksājumu informāciju, pārliecinieties, ka vietne ir droša. Drošu vietni atpazīsiet pēc šādiem indikatoriem:
    • Adrese sākas ar "https://" – "s" nozīmē, ka vietne izmanto šifrētu savienojumu.
    • Adreses joslā redzama neliela atslēgas ikona.

Ja kāda no šīm pazīmēm iztrūkst, labāk izvairieties no darījumu veikšanas konkrētajā vietnē.

    3. Izmantojiet drošas maksāšanas metodes

Tiešsaistes maksājumiem nekad neizmantojiet pārskaitījumus tieši uz pārdevēja kontu, ja vien neesat pilnībā pārliecināts, ka tas ir droši. Drošākās maksāšanas metodes ietver:
    • Kredītkartes – vispopulārākā maksāšanas metode.
    • PayPal – šī platforma darbojas kā starpnieks un nodrošina papildu drošības līmeni.
    • Pēcmaksas iespējas – ja pārdevējs piedāvā saņemt preci un samaksāt vēlāk, tā ir laba iespēja samazināt risku.

    4. Esiet skeptiski par pārāk pievilcīgiem piedāvājumiem

Ja kāds piedāvājums šķiet pārāk labs, lai būtu patiess, iespējams, tas tā arī ir. Krāpnieki bieži izmanto zemas cenas vai "ierobežota laika" piedāvājumus, lai pievilinātu upurus. Piemēram, ja redzat jaunu iPhone modeli par pusi no tirgus cenas, rūpīgi pārbaudiet pārdevēja uzticamību un veikala atsauksmes.

    5. Regulāri atjauniniet savas ierīces un paroles

Drošības sistēmas bieži tiek atjauninātas, lai aizsargātu lietotājus no jaunākajiem kiberdraudiem. Tāpēc:
    • Vienmēr instalējiet jaunākos programmatūras un pārlūka atjauninājumus.
    • Izmantojiet sarežģītas, unikālas paroles saviem kontiem. Piemēram, paroli "123456" vai "password" aizvietojiet ar drošāku paroli, piemēram, "P@ssw0rd2025!".
    • Apsveriet paroļu pārvaldības rīku lietošanu, lai vieglāk pārvaldītu vairākus kontus.

    6. Nepieļaujiet pārlieku daudz datu ievadi

Iepērkoties tiešsaistē, veikali var prasīt personīgo informāciju, taču tai jābūt saprātīgā apjomā. Parasti pietiek ar:
    • Vārdu un uzvārdu.
    • Piegādes adresi.
    • Maksājumu informāciju.

Ja vietne pieprasa papildu datus, piemēram, Jūsu personas kodu vai bankas piekļuves datus, tas, visticamāk, ir krāpniecības mēģinājums.

    7. Uzmanieties no pikšķerēšanas uzbrukumiem

Pikšķerēšanas uzbrukumi bieži notiek e-pastos vai īsziņās, krāpniekiem izliekoties par uzticamiem, zināmiem uzņēmumiem. Šādos gadījumos krāpnieki cenšas izvilināt no Jums konfidenciālu informāciju, piemēram, kredītkartes datus vai kontu paroles. Lai izvairītos no šādiem pikšķerēšanas uzbrukumiem:
    • Neklikšķiniet uz aizdomīgām saitēm e-pastos vai īsziņās.
    • Rūpīgi pārbaudiet sūtītāja adresi tā oficiālajā saitē – bieži vien krāpnieki izmanto adreses, kas tikai nedaudz atšķiras no īstajām.

    8. Izmantojiet divu faktoru autentifikāciju

Divu faktoru autentifikācija pievieno papildu drošības līmeni, prasot vēl vienu pārbaudes metodi, piemēram, kodu no īsziņas vai mobilās lietotnes. Daudzi interneta veikali un maksājumu platformas piedāvā šo iespēju – izmantojiet to, lai aizsargātu savu kontu no nesankcionētas piekļuves.

Iepirkšanās internetā var būt ērta un izdevīga, ja ievērojat pamatprincipus un esat piesardzīgi. Pievērsiet uzmanību vietnes uzticamībai, drošības indikatoriem un maksājumu metodēm, kā arī regulāri atjauniniet savas ierīces un paroles.

Lasi vēl