Lai mierīgi un droši aizvadītu jauno mācību gadu, Valsts policija (VP) un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) aicina pieaugušos ar saviem bērniem pārrunāt drošības padomus gan piedaloties ceļu satiksmē, gan nodarbojoties ar ārpusskolas aktivitātēm.

Tāpat, sākoties jaunajam mācību gadam, ne tikai skolēniem ir jāpierod pie jaunā ikdienas ritma, bet arī pārējiem satiksmes dalībniekiem, piemēram, pie intensīvākas satiksmes.

Pēc vasaras brīvlaika pilsētās un skolās atgriežas bērni, tāpēc būtiski atcerēties par braukšanas ātruma ierobežojumiem mācību iestāžu tuvumā. Tāpat svarīgi būt uzmanīgiem pie gājēju pārejām, luksoforiem, pie sabiedriskā transporta pieturām, kā arī vietās, kur redzamību apgrūtina novietoti transportlīdzekļi vai citi šķēršļi. Bērni var būt neuzmanīgi vai aizmirst par pareizu ielas šķērsošanu, piemēram, aizejot aiz mašīnas vai sabiedriskā transporta un negaidīti skriet pāri ielai.

Lai gan negadījumu statistika ar iesaistītiem bērniem salīdzinājumā ar pērno gadu ir nedaudz uzlabojusies, operatīvie dienesti aicina ceļu satiksmē būt uzmanīgiem un modriem ne tikai bērniem, bet arī pašiem pieaugušajiem. Šogad no 1. janvāra līdz 31. jūlijam notikuši 479 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti bērni līdz 17 gadiem (ieskaitot). Šajos negadījumos cieta 381, bet bojā gājuši divi bērni. Pērn šādā pat periodā bija notikuši 538 ceļu satiksmes negadījumi ar iesaistītiem bērniem līdz 18 gadiem – tajos cieta 462 un bojā gāja arī divi.

Drošības noteikumu pārzināšana

Lai skolēns neapdraudētu sevi un arī citus satiksmes dalībniekus, vecākiem ir jāmāca drošība ceļu satiksmē. Turklāt ir svarīgi, lai bērns pats izprot, kādēļ ir jāievēro ceļu satiksmes noteikumi – kā tie palīdz viņam parūpēties par paša drošību un par citiem uz ceļa. Savukārt mazākajiem bērniem jāiemāca bez vecāku palīdzības izstaigāt maršrutu no mājām līdz skolai vai interešu pulciņam – tas palīdzēs neapjukt brīdī, kad viņiem jānokļūst vieniem pašiem mājās.

Tāpat svarīgi atgādināt par vietām, kur varētu veidoties bīstamas situācijas – šķērsot ielu tikai atļautās un labi pārredzamās vietās, neiziet uz brauktuves aiz šķēršļa, kas traucē autovadītājam bērnu pamanīt. Kā arī tas, ka mūzikas klausīšanās austiņās var būt bīstama, jo tā novērš uzmanību no notiekošā ceļu satiksmē.

Traumas un palīdzības sniegšana

NMPD mediķu rokās katru gadu mācību sezonas sākumā nonāk bērni un jaunieši, kuri nav ievērojuši ceļu satiksmes noteikumus un drošību uz ceļa. Lielākoties tie ir negadījumi, kuros neuzmanības dēļ gūtas traumas, pat dzīvībai bīstamas. Mācību gada sākumā katru dienu tie ir vidēji 3-4 izsaukumi. Piemēram, pērn, braucot kopā ar draugiem pāri ielai, un domājot, ka paspēs vēl pie zaļās gaismas, vienu no pēdējiem grupas dalībniekiem notrieca automašīna. Traumas – vaļēji lūzumi, iekšējo orgānu bojājumi, kas prasa ilgstošu ārstēšanu. Tas būtiski bērnam paildzina arī mācību gada sākšanos un ilgi gaidīto satikšanos ar draugiem.

Pēc skolas jaunieši aktīvi pārvietojas ar skrejriteņiem, skrituļdēļiem, velosipēdiem, kā arī laiku pavada skeitparkos un sporta laukumos, izmēģinot trikus un pārbaudot savu spēju robežas. NMPD mediķu novērojumi liecina, ka tieši šajā vecuma grupā traumas ir biežākas, nereti arī smagākas. Tāpēc ar jauniešiem jāpārrunā arī tas, kā pareizi rīkoties, ja tomēr ar viņu pašu vai kādu citu līdzās notiek negadījums un ir gūta trauma. Svarīgi atgādināt, ka nelaimes brīdī var būt stress, apjukums un neziņa, kā rīkoties, taču, izsaucot palīdzību, NMPD dispečeri sniegs arī pirmās palīdzības padomus. Pats svarīgākais – nepaiet garām negadījuma vietai, uzrunāt cietušo, atbalstīt un pēc nepieciešamības vērsties pēc palīdzības pie apkārtējiem pieaugušajiem.

Ne mazāk svarīgi ir atcerēties, ka skolas sākums nozīmē arī vairāk laika pavadīšanu ar draugiem – skolā un ārpus tās. Joprojām jauniešu vidū aktuāla ir narkotisko un citu apreibinošo vielu lietošana, kas uztrauc arī operatīvos dienestus. Tāpēc būtiski pieaugušajiem ir pārrunāt arī šos jautājumus, kāpēc tas ir kaitīgi un kā tas var ietekmēt ne tikai bērnu un jauniešu nākotnes dzīves kvalitāti, bet arī dzīvību.

Drošība mums apkārt

Ja bērns dodas ar velosipēdu uz skolu vai interešu pulciņiem, noteikti ir jāparūpējas arī par divriteņa drošību. To nedrīkst atstāt nepieskatītu – tas jāpieslēdz ar drošības slēdzeni. Tāpat nedrīkst atstāt citas savas mantas bez uzraudzības!

Būtiski iemācīt savām atvasēm operatīvo dienestu tālruni, lai nepieciešamības gadījumā, kad pašam bērnam vai viņa draugiem draud briesmas, viņi zina, kam jāzvana – vienotajam glābšanas dienesta tālrunim 112.

Atgriežoties darba ritmā pēc vasaras brīvlaika un sākoties skolas sezonai, VP un NMPD aicina ikvienam būt modrākam un piesardzīgākam, kamēr apradīsim ar jaunajiem ikdienas apstākļiem. Dubulta uzmanība, piedaloties ceļu satiksmē kā gājējiem vai transporta vadītājiem, kā arī drošības noteikumu atkārtošana var saudzēt cilvēku dzīvības.

Lasi vēl

Komentāri (2)

  • 0
    Covid 19-24.ventspils.lv 30.08.2024, 19:08:02

    Kad mēs augām,tad tā negāja.
    Bērni kļuvuši neuzmanīgāki un pārdrošāki,pie tā daļēji vainojama arī nepārtrauktā telefonu glaudīšana uz ielas.
    Protams,arī satiksme kļuvusi daudzkārt dzīvāka,salīdzinot ar to,kas bija pirms gadiem 50-60.
    Bet visas tās nelaimes sākums laikam meklējams vecākos,kas savām atvasēm jau no mazām dienām dod pārāk lielu vaļu.

  • 0
    sranskis 30.08.2024, 20:02:08

    Par telefonu glaudītājiem jau stāstus varētu sarakstīt. Bet tiem skaidrotājiem vajadzētu ar konkrētiem piemēriem, lūk- bērniņš skrēja pāri Tallinas-Krāsotāju ielu krusta rajonā neparedzētā vietā un nepareizajā laikā un tagad smagā stāvoklī slimnīcā!

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: