Turpinājumos publicējam ekonomikas žurnālista un grāmatu autora Imanta Liepiņa pētījumu «Ventspils tranzītbiznesa karš», kura pamatā ir viņa publikāciju sērijas dažādos Latvijas medijos pēdējo desmit gadu garumā.
Ventspils tranzītbiznesa karš. Rūdolfs Meroni un Šveices finanšu piramīda
18Jau desmit gadus lielāko Ventspils uzņēmumu vadībā arvien vairāk nostiprinājies bēdīgi slavenais Šveices advokāts Rūdolfs Meroni. Viņš ieņem amatus uzraudzības padomēs tādās kompānijās kā A/S Kālija parks, A/S Ventspils tirdzniecības osta, A/S Ventbunkers, A/S Latvijas naftas tranzīts, A/S Baltic Coal Terminal, bet iepriekš figurējis arī A/S Ventspils nafta padomē un citās firmās.
Raksturīgi, ka pēc viņa (un viņa nozīmēto «menedžeru») nonākšanas lielāko Ventspils terminālu vadībā visu attiecīgo uzņēmumu pārkrauto kravu apjoms sāk krist kā helikopters, kam gaisā izbeigusies degviela. Piemēram, VTO kravu apgrozījums pēdējo desmit gadu laikā kritis uz pusi, Kālija Parks no savas projektētās 5,5 miljonu tonnu jaudas pagājušajā gadā pārkrāvis nepilnus 150 tūkstošus tonnu, un arī jaunais ogļu termināls strādā ar mazāk kā pusjaudu, uzrādot finansiālus zaudējumus. Bet A/S Venceb, kas pirms desmit gadiem bija lielākā būvkompānija visā Kurzemē (Dienas Biznesa dati), tika novesta līdz kliņķim un pagājušā gada oktobrī likvidēta. Šodien noskaidrosim, tieši kāpēc Rūdolfs Meroni pats savā dzimtenē kļuva bēdīgi slavens, vēl pirms viņš sāka pārņemt kontroli pār Ventspils uzņēmumiem, laižot tos uz grunti.
Biržas guru apzog vienkāršos šveiciešus
Kāds izbijis apdrošināšanas aģents Dīters Bērings (Dieter Behring), kuram par tieksmi piesavināties iedzīvotāju iemaksātās apdrošināšanas summas jau reiz bija tikusi atņemta licence, deviņdesmito gadu sākumā nāca klajā ar nākamo afēru – šoreiz tikai daudzkārt lielākos apmēros. Viņš meloja, ka esot izdevies uzrakstīt programmatūru, ar kuras palīdzību varot precīzi prognozēt biržas kursu svārstības. Bērings sev piekabināja iesauku Biržas guru un sāka pieņemt no vienkāršajiem ierindas šveiciešiem naudas ieguldījumus, solot tos strauji vairot. Gadu gaitā sagrābies vismaz 820 miljonus Šveices franku, kurus solīja pavairot līdz 1,2 miljardiem, D. Bērings ar skandālu izputēja un nonāca cietumā jau pirmstiesas izmeklēšanas laikā.
Neraksturīgi Šveices blēžiem, D. Bērings krāpa nevis citu valstu piederīgos, bet pats savus tautiešus. Naudas piesaistīšanas nolūkiem viņš nodibināja vairākus holdingus – Swisspulse, Schoenkind, kā arī Redsafe Bank Luksemburgā. No šīm firmām nauda, pa ceļam bagātīgi atalgojot dažādus sabiedrotos, aizplūda uz Bahamu salu kontiem firmai Moore Park Gruppe. No turienes tā atgriezās D. Bēringa kabatās, lai finansētu Biržas guru izšķērdīgo dzīvesveidu, kā arī pašu ekskluzīvāko nekustamo īpašumu iegādi un rekonstrukciju Bāzelē un citur.
Pirmā licenci pazaudēja Redsafe Bank, pēc tam pārējās firmas vairs nespēja maksāt ikgadējos procentus. Vēl 2004. gadā D. Bērings, nolīdzis speciālu runasvīru Klausu Štēlkeru (kurš drīz vien izstājās no spēles, nosaucot to par «farsu»), centās iestāstīt šveiciešiem, ka nauda esot drošībā. Paralēli, lai par piramīdas finansiālo varenību pārliecinātu savus sabiedrotos (no kuriem tikai retais zināja, ka nauda patiesībā nekur netiek investēta, bet gan izmaksāta procentu maksājumos, savukārt atlikums – notrallināts), D. Bērings uzaicināja viņus uz dārgu izēšanos un izdzeršanos vienā no dārgākajiem Londonas restorāniem Petrus.
Bet rezultāts izvērtās tieši pretējais cerētajam – par šīm grandiozajām dzīrēm mēra laikā, kas izmaksāja gandrīz 100 tūkstošus franku, uzzināja prese, un ieguldītāji saprata, ka neviena godīga investīciju kompānija tā naudu nevar atļauties šķērdēt. Dīters Bērings stāvēja kraha priekšā: pēkšņi visi ieguldītāji reizē prasīja atpakaļ visas iemaksātās summas – un tūlīt pat, bet viņam nebija pietiekamas brīvas naudas rezerves, lai izmaksātu kaut vai tikai procentus.
Glābšanas operācija izvēršas vēl vienā zagšanā
Tā kā joprojām tika uzskatīts, ka Swisspulse un Schoenkind holdingu grūtības ir pārejošas, uzradās iespējamie pircēji, kas tos gribēja pievienot saviem uzņēmumiem. North American Sureties kopā ar Turnas un Taksijas firsta titula mantinieku, dinastijas biznesa vadītāju princi Karlu fon Turnu izteica piedāvājumu pārņemt D. Bēringa kompānijas – taču šis konsorcijs drīz vien atteicās, saprotot, ka pērk nevis kaķi maisā, bet gan drīzāk mucu bez dibena, no kuras viss ūdens sen jau iztecējis.
Tad D. Bēringa ilggadējais auditora v.i. Arturs Buks uzmeklēja Beatu Bangerteru, kurš vadīja firmu KB&P Consulting AG (saīsinājums atšifrējams kā Kempfs, Bangerters un Partneri – pārmaiņas pēc tā bija īsta ieguldījumu kompānija, nevis vēl kāda piramīda). A. Buks lika priekšā B. Bangerteram vienīgo tādu iespēju dzīvē: par 30 miljoniem Šveices franku pārņemt visas patiesībā bezvērtīgās Dītera Bēringa firmas uzreiz, tajā skaitā Moore Park Gruppe. Sev un partneriem par nelaimi, B. Bangerters ļāvās apvārdoties, piekrita un sagatavoja prasīto summu.
Meroni novirza naudas plūsmu
Laikā, kamēr šī krāpšana tika gatavota, D. Bēringa dibināto kompāniju akcijas bija nodotas glabāšanā Rūdolfam Meroni un viņa Britu Virdžīnu salu ofšoram Moore Consulting. (Šā nosaukuma aizdomīgā līdzība ar kaimiņu pastkastītē reģistrēto Moore Park Gruppe tika skaidrota kā vienīgi nosaukumu aizdomīga līdzība.) Latvijā Moore Consulting ofšors ir kādreiz bijis vai vēl tagad ir iesaistīts tādu kompāniju kā Kālija Parks, VTO, SIA PKL Flote un vairāku citu firmu akcionāru struktūru pārvaldīšanā.
Rūdolfs Meroni acīmredzot atradās kādā Vecrīgas viesnīcā, jo no viesnīcas numura sūtīja faksus, organizējot naudas pārskaitīšanu. Par bezvērtīgajām firmu čaulām izkrāptā nauda tika atmazgāta, ieskaitot to Swedbank kontā (tolaik tā vēl saucās Hansabanka). No turienes ar R. Meroni svētību nozagtā nauda tika aizpludināta tālāk, viena daļa pēc tam izņemta arī skaidrā naudā. (Jāpiebilst, ka Latvijas kredītiestāde šajā gadījumā nav vainojama pie tā, ka atļāva noritēt šai atmazgāšanas operācijai – naudas plūsma formāli atainoja parastu kompānijas pārņemšanas darījumu, nevis noziegumu. Arī kopš 2012. gada Šveicē notiekošajā kriminālprocesā Latvijas kredītiestāžu darbinieki nefigurē.)
Sapratis, ka spoži starojošas zvaigznes vietā viņam iesmērēts kaut kas līdzīgs tumšajam miglājam, B. Bangerters izsauca savējos pārsimt ieguldītājus uz KB&P kopsapulci Bāzeles Botāniskajā dārzā, kurā centās pārliecināt viņus par naudas drošību. Taču tas neizdevās: drīz vien B. Bangerteram līdz ar partneri Žanu Kempfu pašiem nācās meklēt aizsardzību pret kreditoriem.
Krāpšanas etapi ar un bez Meroni
Pirms 30 miljonu franku izkrāpšanas no KB&P notika vairāki citi soļi. Atklājot, ka Turnas un Taksijas princis kopā ar saviem biznesa partneriem atkāpjas no gatavotā darījuma, D. Bēringam bija jāizveido zināms teātris, lai viņa noguldītājiem radītu pārliecību par to, ka bizness turpinās. Šim nolūkam finansiālās struktūras tika nodotas trastā R. Meroni.
Melīgā paziņojumā medijiem, kura izcelsmes meklējumos žurnālisti pirmoreiz nonāca uz pēdām R. Meroni, tika apgalvots – britu kompānija London Finance Group International LLC esot izteikusi vēlmi pārņemt Schoenkind un Swisspulse kontrolpaketi. Atklājās, ka pārņemtgribētājs ir nevis ietekmīgs finansistu konsorcijs, bet gan kārtējais svaigi dibinātais ofšors ar pāris mārciņām apmaksātajā pamatkapitālā – bez aktīviem un bez reāliem darbiniekiem.
Tad tika paziņots par vēlmi reorganizēt D. Bēringa struktūru tādā veidā, lai tās akcijas varētu sākt kotēt biržā. Šis risinājums uz īsu laiku pacēla investoru noskaņojumu. Trasta turētājs sameklēja kādu biržā jau kotētu Vankūveras kompāniju CanAm Autosales – šai firmai bija plānots apvienoties ar Londonas pastkastīti, kurā tobrīd atrastos visa Bēringa «impērija», un visa šī jaunapvienotā struktūra ar laiku sasniegtu 8 miljardu franku vērtību. Šajā brīdī šis Ostapa Bendera cienīgais ziepju burbulis pārsprāga – atklājās, ka CanAm Autosales ir reāli nefunkcionējoša kompānija, kuras kasē 8 miljardu franku vietā ir precīzi 268 dolāri.
Neizdodoties plānam Bēringa sistēmu padarīt par biržā kotējamu akciju sabiedrību, A. Bukam tomēr izdevās realizēt nākamo plānu – pārliecināt KB&P pārņemt iztukšoto zelta bedri par it kā «samazinātu» summu: 30 miljoniem franku. Taču, kā jau minēts, arī tā izrādījās krāpšana – pēdējās skaidrās naudas atliekas jau sen bija evakuētas gan no Šveices uzņēmumiem, gan Moore Park Gruppe. Bet pēdējie 30 miljoni pēc nozagšanas tika atmazgāti caur Rīgu, un tagad šī kļuva par vienu no epizodēm krimināllietā.
Miljardu vietā – apsūdzības
2012. un 2013. gadā Cīrihes prokuratūrā tika apkopoti cietušo personu pieteikumi par zaudējumu kompensēšanu, kā arī viņu piestādītie dokumenti, ja tie varēja noderēt kā rakstveida pierādījumi. D. Bērings tika apsūdzēts vairākkārtējā dokumentu viltošanā, naudas izkrāpšanā un atmazgāšanā caur Bahamām, vairākkārtējā un atkārtotā uzņēmumu līdzekļu piesavināšanā, negodprātīgā uzņēmuma vadībā un aktīvu izšķērdēšanā. Tāpat bija epizodes izsaimniekošanā, izmantojot KB&P Consulting AG kapitālu citiem mērķiem un maksājot t.s. otkatus (nelikumīgas izmaksas skaidrā naudā), kā arī D. Bērings uzkūdījis veikt līdzīgas kriminālas darbības ar kompāniju Rest. Schürmann’s AG.
Kopā ar Biržas guru šajā lietā R. Meroni tika turēts aizdomās par līdzdalību KB&P Consulting piederošo līdzekļu izsaimniekošanā, kapitāla neatbilstošā izmantošanā, piemēram – otkatu maksāšanai skaidrā naudā, kā arī citu personu uzkūdīšanu uz nelikumīgu darbību veikšanu. Tas atbilst Šveices kriminālkodeksa 158. panta 1. daļai un, iespējams, arī 165. panta 1. daļai.
Zaudējumu piedziņa un kriminālatbildība līdz ar D. Bēringu un R. Meroni tika prasīta arī no citiem līdzzinātājiem – Petera Veibela, Anitas Cveifeles, J. Paula Zutera, Reinharda K. Mannesmanna, Beata Bangertera, Žana Kempfa un Artura Buka. Tiem bija inkriminēti gan augšminētie, gan citi panti. Lai gan B. Bangerters un Ž. Kempfs šajā situācijā tikpat labi varētu būt arī cietušie.
Noliedz blēdīgus nolūkus, ziņas neizpauž
Ziņas par finansu piramīdistu tiesāšanu ir jau vairākus gadus vecas, taču nekāda jauna informācija nav kļuvusi pieejama – tas saistīts ar Šveices procesuālo normu īpatnībām. Cīrihes Virstiesas preses sekretāre Andrea Šmidheinī (Andrea Schmidheiny) nenoliedza, ka šāda apjomīga finansu piramīdas lieta, iespējams, tiek vai tiks izskatīta Cīrihes tiesā: «Šveicē informācija par tiesu lietām […] tiek sniegta ar lielu piesardzību, kā to nosaka mūsu likumi. Informācija par lietu gaitu un iznākumiem tiek paziņota tikai tajā brīdī, kad tiesa ir paziņojusi savu verdiktu.»
Kā ikviens pats var pārliecināties Cīrihes tiesu portālā, publiski ir pieejami tikai lietu numuri un izskatāmo tiesvedību būtība, bet ne ziņas par prasītājiem vai atbildētājiem. Vairākas no aktuālajām tiesvedībām, spriežot pēc aprakstiem, varētu atbilst finansu piramīdas lietai. Piemēram, tiesu kalendārā atrodamas vairākas tiesvedības ar atzīmi Betrug (Krāpniecība).
Parādoties ziņām par finanšu piramīdu, R. Meroni savulaik Neatkarīgajai Rīta Avīzei nenoliedza, ka tika piedalījies D. Bēringa piramīdas glābšanas mēģinājumos, neitrāli tos raksturojot kā neveiksmīgus. Savu talantu parādīties dažādās pasaules malās saistībā tikai un vienīgi ar dažādām afērām un kriminālnoziegumiem viņš atainoja šādi: «Esmu advokāts ne tikai mierīgiem, bet arī nemierīgiem un, var pat teikt, vētrainiem laikiem. Man patīk izaicinājumi.»
Pilns Rietumu preses publikāciju arhīvs līdz ar zvērinātu tulkojumu latviešu valodā izlasāms šeit: http://ej.uz/Meroni
Komentāri (18)
kas šo sviestu lasa! Tāpat skaidrs, ka meli
Kāpēc tev ir skaidrs? Pamato, lūdzu. Ar kaut kādiem faktiem, ziņām, nevis emocijām.
Va vellos,ko nu darīt?Visapkārt vieni mafiozu rakstura kadri vien ir.Miljoni,piesavināšanās,grupējumi,slepenas vienošanās,krāpšanas.Un tagd vēl grib vadīt Ventspili-kaut kas traks.
Rokas nost no esošā,priekšzīmīgā.gādīgā par tautas labklājību, visu ventspilnieku tēva un guru daudzās dzīves jomās.
Antireklāma arī ir reklāma !!!!Baidos, ka vēlēdamies nomelnot šo kungu, tikai celsies viņa reitingi . Bet ja tā padomā , Meroni taču bija viens no Lemberga advokātiem, tāds tādu atrod, jeb pareizāk, abi labi - bāz tik maisā !
Ja tā nopietni,tad pa to maisu nav slikta doma,tikai akmeni iekšā un uz kādu vircas bedri.
Viens izrādījās gudrāks.
kadas bedas tik musu mazam neuzbru soros un sorosisti tad vel meroni ar un beigu beigas opozicija un neapmierinatie iedzivotaji , vienkarsi sakot politiska izrekinasanas ar latvijas politikas nabu
Vai esam gatavi ticēt Meroni sirdsskaidrajai biogrāfijai? Varbūt paskatieties šo video par Meroni darbībām Latvijā : https://www.youtube.com/watch?v=orTpy_eU_R0
Šveicietis jau Latviju slauc daudzus gadus un ar prokuratūras atbalstu.
Prokurors ignorējot tiesu ir izdevis atļauju Meroni par trīsreiz mazāku summu pārdot Ventspils Naftas akcijas. Tiesa ignorēta, jo tiesa ir uzlikusi arestu uz īpašumu, kur Meroni ielikts par sargātāju, bet šis izpārdod un vēl uzvārās no savām shēmām.
Tādas lietas var notikt tikai ļoti gudrā valstī - Latvijā, paradīzē uz Zemes virsmas.
Baigi grūti jau nokāpt no tā, ko tev baro iekšā pa visiem caurumiem, bet visādi tv, portāli, laikraksti baro tautu ar pārliecību, ka Aivars ir Latvijas lielākais ļaunums. Gandrīz vai katrs, kurš nostājas pret viņu, uzreiz tiek pasludināts par varoni, taisnības cīnītāju, un vienalga, ko viņš darījis un kādas viņam intereses. Un melo tikai Aivars, bet Meroni, kurš pirmo reizi vispār paceļ galvu un izpaužas, turklāt arī tikai kaut kādā anonīmā portālā un avīzē, točna nemelo un ir kristāldzidrs. Neticu es tam un viss.
Ļoti gribētos zināt kurš ir tas cilvēks kurš nolēma ka Meronī jānodod glabāšanā 11 kompāniju akcijas.
Un šis Meroni tagad ir Kirstovska sponsors pašvaldību vēlēšanām. Ko uzvaras gadījumā viņš iecerējis no Kristovska pieprasīt? Kā iet kopā Kristovska taisnīguma cīnītāja tēls ar šeptmaņa, shēmotāja un blēža Meroni interesēm?
cik tie nozog nav nekādas atbildības un turpina zaļi dzīvot nevis ka mēs te parastie.
Šveicars, kurš kāš nabaga baurus un viņu virsaišus, ir vienkārši apbrīnojams ziķeris.
Kur ir aitas ,tur ir cērpēji.
Kurš to Meroni atvilka uz Latviju??
Tieši tas jau arī atvilka.