Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), kā arī Valsts policija aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un saprātīgiem, lai gaišo vasaras saulgriežu laiku neaptumšotu kāda nelaime.

Kā liecina ikgadējā pieredze, Līgo svētkos un Jāņos visbiežāk deg dārza mājiņas, siena šķūņi, nojumes, pārkurinātās pirtis.Lietū izmirkušie un nosalušie Jāņu bērni tieši šajās vietās turpina svinības, cenšoties sagaidīt rīta gaismu, nereti izmantojot sveces un smēķējot. Pirtis tiek kurinātas pārāk centīgi, bieži tās tiek atstātas bez uzraudzības. Lietus laikā nojumes un siena šķūņi tiek uzskatīti par piemērotu vietu smēķēšanai, taču tā ir arī ugunsnedrošākā vieta. Savukārt no glābšanas darbiem visbiežāk ir pēc smagiem ceļu satiksmes negadījumiem cietušo un bojā gājušo atbrīvošana no transporta līdzekļa, kā arī glābšanas darbi uz ūdens un noslīkušo meklēšana.

 

Arī cilvēkus, kuri nolēmuši svinēt Jāņus pilsētā, VUGD aicina būt uzmanīgiem. Atceries, ka atkritumu tvertne nav ugunskurs, kur var iemest nenodzēstu izsmēķi. Balkons nav paredzēts šašliku cepšanai. Ja kaimiņa balkonā iekritīs kāda dzirkstele vai oglīte, izraisot ugunsgrēku, vainīgs būs gaļas cepējs.

 

Tiem, kuriem nepatīk visu plānot iepriekš un ir izlēmuši uz labu laimi doties izbraukumā un svētku vietu izvēlēties tur, kur tajā brīdī tā šķiet vispiemērotākā, ieteikums pievērst uzmanību, kurā novadā, pagastā atrodaties, kāda ir tuvākā autobusa pietura vai ceļmalā norāde ar mājas nosaukumu, kā arī pa kādu ceļu dodaties. Ja notiks kāds negadījums un būs nepieciešama mediķu, policistu vai ugunsdzēsēju glābēju palīdzība, operatīvie dienesti varēs ierasties daudz ātrāk, ja zinās precīzu atrašanās vietu.

 

Protams, Jāņu svinēšana nav iedomājama bez ugunskura. Tādēļ arī šim svētku galvenajam simbolam jāizvēlas tā cienīga vieta, lai visus apgaismo un silda, taču neko nenosvilina. Pirmkārt jau to nedrīkst darīt mežos, jo ir izsludināts uguns bīstamais periods. Jāizvērtē un jāizvēlas drošs attālums no ēkām, kokiem, žogiem, ņemot vērā ugunskura lielumu, kā arī to, ka nakts laikā vējš var kļūt stiprāks, kā arī mainīties tā virziens. Zaļumos iederas fiziskās aktivitātes, un nebūs lieki apkārt ugunskura vietai aprakt zemi, lai uguns neizplatītos pa sauso zāli un krūmiem. Savlaicīgi atnesiet pie ugunskura arī spaini ar ūdeni – tas noderēs, ja negaidīti kaut kas aizdegas, var atveldzēt arī kādu pārkarsušu Jāņu bērnu, kā arī pirms došanās prom varēs pilnībā nodzēst ugunskuru. Nekur nav minētas tradīcijas, ka Līgo naktī būtu jāsadedzina sakrājušies sadzīves atkritumi. Ugunskurā nemet riepas un tukšās plastmasas pudeles un citus atkritumus, jo ar šāda veida dūmiem var ātri saindēties.

 

Visvairāk svētkus gaida bērni. Pasākumu rīkošanas laikā par viņiem nedrīkst aizmirst ne mirkli. Redzot, kā pieaugušie gatavojas jautrai līgošanai un kurina ugunskuru, mazajiem šķiet, ka arī viņiem ļauts padraiskoties. Bez šaubām, viņiem ir jāuztic kāds darbiņš, lai nebūtu laika nedarbiem. Taču ugunskura kurināšanu un desiņu vai šašlika cepšana tomēr pieaugušajiem jāatstāj savā ziņā.

 

Tiem, kuri pirms svētku sākuma vēlas vēl izpeldēties, tas būtu jāizdara vēl pirms alus nobaudīšanas. Kad reibums galvā, ne vien jūra, bet arī visas pārējās ūdens krātuves var likties līdz ceļiem. Turklāt peldvietu labāk kārtīgi apskatīt, vai nav bedres un dūņas, vai ūdenszāles netraucēs izkļūt krastā.

 

Papardes ziedu meklējumos, nav vērts pārāk dziļi doties mežā, jo apmaldoties, pārējiem nāksies tevi meklēt vēl cītīgāk nekā papardes ziedu. Ja nu tomēr esi izlēmis doties šajā nakts pārgājienā pa mežu, vismaz kabatas lukturīti un mobilo telefonu gan paņem līdz, jo tas palīdzēs atrast atpakaļceļu.

 

Savukārt tie, kuri svētkus svin dzīvoklī vai arī pēc atgriešanās mājās vēl izlēmuši pavakariņot vai pabrokastot, nedrīkst aizmirst par uz plīts uzlikto katliņu vai pannu un, gaidot iecerēto maltīti, doties nosnausties. Kad no piedegušā katliņa pa logu jau velsies ārā dūmi un garāmgājēji par to informēs ugunsdzēsējus, pats „pavārs” jau var būt saindējies ar dūmiem.

Ja tomēr ir izcēlies ugunsgrēks vai atgadījusies kāda nelaime, kas apdraud Jūsu vai līdzcilvēku veselību vai dzīvību, nezaudējiet laiku un nekavējoties zvaniet uz tālruni112!

 

Lai pasargātu sevi no liekām problēmām, arī Valsts policija aicina atcerēties dažas vienkāršas lietas, kas palīdzēs novērst nepatīkamus starpgadījumus svētku laikā un pēc tiem.

 

Pirmais un galvenais nosacījums – nesēdieties pie automašīnas, motocikla vai velosipēda stūres alkohola reibumā, kā arīneļaujiet to darīt saviem draugiem. Īpaši pieskatiet jauniešus, kuri bieži sevi cenšas apliecināt ar pārgalvību.

 

Sēžoties automašīnā, noteikti piesprādzējieties un piesprādzējiet bērnus (arī tad, ja jābrauc tikai neliels attālums). Šīs elementārās drošības noteikumu prasības avārijas gadījumā var pasargāt Jūsu un Jums mīļu cilvēku veselību un dzīvību.

 

Lai arī Līgo nakts tiek uzskatīta par gaišāko gada nakti, neaizmirstiet par atstarotājiem! Tas dod iespēju līdz pat astoņām reizēm palielināt iespēju tumsā pamanīt velosipēdistu vai gājēju.

 

Ja brauciena laikā Jūs pat vairākas reizes apturēs ceļu policijas inspektori, esiet iecietīgi un saprotoši, jo tas ir tikai drošības labad. Atcerieties, ka arī šogad policijas darbinieki pastiprināti strādās, lai samazinātu ceļu satiksmes negadījumos cietušo un bojā gājušo skaitu, kā arī sodītu to automašīnu vadītājus, kas pie stūres sēdušies reibumā vai aizmirsuši piesprādzēties. Īpašu uzmanību ceļu policijas darbinieki pievērsīs ne vien republikas maģistrālajiem ceļiem, bet arī vietējas nozīmes ceļiem, kā arī vietām, kur tiek organizēti dažādi pasākumi.

Braucot svinēt svētkus ārpus savas dzīves vietas, neaizmirstiet par dzīvokļa drošību. Izejot no mājas, pārbaudiet vai laicīgi izņemta korespondence, noslēgta gāzes padeve, atvienotas elektroierīces, cieši aizvērti logi un visbeidzot – aizslēgtas durvis, kā arī ieslēgta signalizācija (ja tāda ir).

Braucot prom, uzrunājiet uzticamus kaimiņus, kuri šajās svētku dienās paliks mājās, un vienojieties, lai viņi pievērš uzmanību arī Jūsu mājoklim!

Atstājiet kaimiņiem savu tālruņa numuru, kā arī atgādiniet policijas tālruņa numurus: 110 vai 112, zvanot no mobilā tālruņa.

 

Uzmanieties sabiedriskās vietās, kur pulcējas liels skaits cilvēku. Turiet drošībā naudas maku, mājokļa un īpaši automašīnas atslēgas, jo drūzma, kas veidojas veikalos un tirgos pirmssvētku dienās, ir ļoti labvēlīga kabatas zagļu noziedzīgo nodomu īstenošanai!

 

Arī svinību vietās nepiemirstiet par drošību – esiet piesardzīgi ar uguni un ūdeni, uzmanieties lietojot pirotehniku, sargājiet savas mantas un uzmaniet savus nepilngadīgos bērnus. Iemāciet viņus nebaidīties gadījumā, ja tie noklīst no vecākiem, bet lūgt palīdzību policijai, apsardzei vai pasākuma organizētājiem un prast nosaukt savu un Jūsu vārdu un uzvārdu, un kontaktinformāciju (piemēram, Jūsu tālruņa numuru).

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: