Noslēgusies kandidātu sarakstu pieteikšana šī gada 7. jūnijā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. Uz ievēlēšanu Ventspils valstspilsētas domē pretendē astoņu politisko partiju un to apvienību saraksti, bet Ventspils novada domē vēlas iekļūt četri.

Noslēgusies kandidātu sarakstu pieteikšana šī gada 7. jūnijā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. Uz ievēlēšanu Ventspils valstspilsētas domē pretendē astoņu politisko partiju un to apvienību saraksti, bet Ventspils novada domē vēlas iekļūt četri.
Uz 13 deputātu vietām Ventspils valstspilsētas pašvaldības domē šogad 7. jūnijā gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās pretendēs 93 kandidāti, kas apvienojušies astoņos sarakstos.
Četras partijas vai partiju apvienības – Latvijai un Ventspilij, Nacionālā apvienība «Visu Latvijai»–«Tēvzemei un Brīvībai/LNNK», Apvienotais saraksts – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu apvienība, Liepājas partija –, kas startē kopā ar Jauno konservatīvo partiju, un apvienība, ko veido Kustība «Par!» un Jaunā Vienotība, – pieteikušas maksimālo kandidātu skaitu – 16. Pa desmit kandidātiem sarakstā iekļāvušas sociāldemokrātiskā partija Saskaņa un politiskā partija Stabilitātei!. Visīsākais soliņš ir partiju Suverēnā vara un Apvienība Jaunlatvieši apvienībai (pieci kandidāti) un partijai Latvija pirmajā vietā (četri kandidāti).
Šis ir otrs lielākais pieteikto kandidātu sarakstu skaits Ventspils pilsētas pašvaldības vēlēšanās kopš 1994. gada. Vairāk sarakstu bija tikai 2009. gadā, kad vēlēšanās startēja deviņi saraksti. Tiesa, toreiz vēlēšanās ievēlēja pārstāvjus tikai no trim sarakstiem. Pirms četriem gadiem, kad uz Ventspils domi kandidēja septiņi saraksti, domē iekļuva pārstāvji no pieciem.
Zināmas vērtības
Kā ierasts, Ventspils domes vēlēšanās kandidē politiskā partija Latvijai un Ventspilij. Pirms četriem gadiem no šīs partijas domē ievēlēja septiņus deputātus. Atšķirībā no iepriekšējām vēlēšanām, kad saraksta pirmais numurs bija ilggadējais pilsētas mērs Aivars Lembergs, šajās vēlēšanās Latvijai un Ventspilij sarakstā ar pirmo numuru startē Jānis Vītoliņš, kurš pašvaldību vada pēdējos četrus gadus. Pirmie desmit kandidāti – Jānis Vītoliņš, Aivars Lembergs, Guntis Blumbergs, Aigo Gūtmanis, Didzis Ošenieks, Kristīne Lemberga, Andris Grigalis, Ģirts Štekerhofs, Dainis Kūla un Kristīne Vāgnere-Davidova – startēja vēlēšanās arī pirms četriem gadiem. Latvijai un Ventspilij saraksta jaunpienācēju galā ir seši kandidāti – basketbola kluba Ventspils valdes loceklis Ralfs Pleinics, Ventspils Mūzikas vidusskolas direktors Jēkabs Macpans, teritoriju plānotājs Rūdolfs Punkstiņš, uzņēmējs, motosportists Arvis Sanders, Ventspils Maratona kluba aktīvists Andris Valerts un Ventspils Hokeja savienības direktors Ričards Ozols.
Arī Nacionālā apvienība Ventspils pašvaldības vēlēšanās piedalījusies daudzkārt – kopš 2001. gada. Tolaik Tēvzemei un Brīvībai/LNNK vēl nebija apvienojusi spēkus ar Visu Latvijai. Pirms četriem gadiem no šīs partiju apvienības domē ievēlēja vienu deputātu – Kārli Vočtavu, kurš sarakstā bija iekļauts ar 12. kārtas numuru. Šajās vēlēšanās viņš nekandidē. Ja saraksta līderis pirms četriem gadiem bija Māris Ganuss, tad šoreiz viņam atvēlēta vieta saraksta lejasgalā, bet pirmais numurs ir Ventspils Jaunrades nama direktore Vita Hermansone. Liela daļa sarakstā iekļauto cilvēku ir tie paši, kas vēlēšanās startēja pirms četriem gadiem. Interesanti, ka uz deputāta vietu pilsētā šoreiz pretendē Ventspils novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks Ivo Lemšs.
Sociāldemokrātiskā partija Saskaņa pilsētas domes vēlēšanās ir piedalījusies regulāri – kopš 2005. gada, kad tā saucās Tautas saskaņas partija. Pirms četriem gadiem, kad nevienu no Saskaņas domē neievēlēja, saraksta līderis bija Aleksejs Medvedevs. Šogad viņš vēlēšanās nekandidē, bet Saskaņas sarakstā ar pirmo numuru izlikts Vitalijs Trusevičs, kurš vienu sasaukumu ir bijis Ventspils domes deputāts.
Par vēlēšanu jaunpienācējiem nevar nosaukt arī Inesi Rubini un Eduardu Rubīnu, kas kandidē no partijas Latvija pirmajā vietā. Abi kandidēja vēlēšanās arī pirms 20 gadiem (tolaik no Latvijas Pirmās partijas) un pirms 16 gadiem (partija LPP/LC), bet netika ievēlēti. Interesanti, ka šo sarakstu šajās vēlēšanās pārstāvēs treneris Viktors Ščerbatihs.
Pārgrupēšanās
Bruno Jurševics, kurš līdzšinējā domē tika ievēlēts no Jaunās konservatīvās partijas, ir mainījis politisko piederību un šajās vēlēšanās pārstāv Kustību «Par!». Vēl pirms četriem gadiem – 2017. gada vēlēšanās – Jurševics kandidēja uz domi no Nacionālās apvienības, Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības saraksta.
Kustība «Par!» šajās vēlēšanās startē vienā sarakstā ar Jauno Vienotību. Atgādināsim, ka pirms četriem gadiem Jaunā Vienotība uz Ventspils vēlēšanām bija apvienojusies ar Latvijas Reģionu apvienību. Latvijas Reģionu apvienība nu iekļāvusies Apvienotajā sarakstā kopā ar Latvijas Zaļo partiju un Liepājas partiju, bet šajās vēlēšanās Apvienotā saraksta kandidāti startēs vienā sarakstā ar Jurševica atstāto Jauno konservatīvo partiju. Kustības «Par!» un Jaunās Vienotības apvienotā saraksta augšgalā līdz ar Bruno Jurševicu ieļauta vairāku sasaukumu domes deputāte Dace Korna, bet sarakstu noslēdz politikas veterāns Ilmārs Geige.
Arī Apvienotā saraksta – Latvijas Zaļās partijas, Latvijas Reģionu apvienības, Liepājas partijas – un Jaunās konservatīvās partijas saraksta līderis Aivis Landmanis vēlēšanās startējis no dažādām partijām un partiju apvienībām, tostarp pārstāvot Reformu partiju (2013. gadā) un Jauno laiku (2005. gadā). Pašreizējā domes sasaukumā Landmanis sākotnēji par deputātu netika ievēlēts un par tādu kļuva tad, kad Ģirts Valdis Kristovskis kļuva par 14. Saeimas deputātu Ingas Bērziņas vietā, viņai ieņemot ministres amatu. Saraksts ir gana raibs, vairāki cilvēki jau iepriekš kandidējuši uz domi, tajā neiekļūstot.
Ventspils vēlēšanu jaunpienācēji ir partija Stabilitātei! un partiju Suverēnā vara un Apvienība Jaunlatvieši apvienība. Vairākums Stabilitātei! deputāta kandidātu sagādāja pārsteigumu vēlēšanu komisijai, jo, iesniedzot sarakstu, bija atzīmējuši, ka ir sadarbojušies ar PSRS, Latvijas PSR vai ārvalstu valsts drošības dienestiem, izklūdienestiem vai pretizlūkošanas dienestiem kā šo dienestu ārštata darbinieki, aģenti, rezidenti vai konspiratīvā dzīvokļa turētāji. Kļūme tika labota, vēlēšanu komisijai pieprasot izziņu no attiecīgajiem dienestiem un saņemot atbildi, ka nav gan sadarbojušies.
Vairs nestartē
Atšķirībā no iepriekšējām vēlēšanām šoreiz savus sarakstus nav iesniegušas politiskā partija Alternative, no kuras neviens netika ievēlēts, un partija Latvijas attīstībai, kuru četrus gados domē pārstāvēja Edgars Čeporjus un Normunds Pūpols. Uz Ventas Balss vaicājumu par lēmumu šogad nestartēt vēlēšanās Edgars Čeporjus atbildēja: «Lai paskaidrotu mūsu lēmumu nestartēt šī gada vēlēšanās, ir jāatgriežas pagātnē – 2021. gadā. Pirms četriem gadiem mēs nācām ar mērķi ienest jaunas vēsmas pilsētas domē. Tas bija lielākais, ko varējām paveikt, jo ir skaidrs, ka reālu iespēju varas pārņemšanai mums nebija. Vēlēšanu iznākums gan bija tāds, ka pastāvēja instrumenti, lai piespiestu ilggadējo domes vadību vairāk ieklausīties opozīcijā, tomēr no Nacionālās apvienības ievēlētais deputāts šos instrumentus ātri likvidēja. Jāatzīmē, ka četri gadi opozīcijā varbūt pat ir visai labs veids, kā ienākt politikā – treniņš ir bijis lielisks. 2024. gada vēlā rudenī mēs, protams, sākām domāt par startu 2025. gada vēlēšanās. Mūs uzrunāja vairāki ļoti kompetenti pilsētā zināmi dažādu jomu profesionāļi. Mēs tikāmies, ļoti atklāti izrunājot, ko sagaidām no vēlēšanām un kā redzam Ventspili nākotnē. Šiem cilvēkiem bija ļoti konkrēts viedoklis par esošo, neiepriecinošo, situāciju un nākotnes tendencēm pilsētā, kā arī labas idejas situācijas uzlabošanai. Viņi, tāpat kā kolēģis Normunds Pūpols, bija gatavi pievienoties komandai, ja tai ir līderis, kurš tika saskatīts manā personā. Un tad nu bija lēmums jāpieņem man pašam – kā es redzu savu dzīvi turpmākos četrus gadus. Man bija pilnīgi skaidrs, ka nevēlos būt domes ierindas deputāts gadiem ilgi. Tātad mani absolūti neuzrunā iespēja vēl četrus gadus strādāt opozīcijā vai būt pasīvam koalīcijas deputātam. Esmu atsācis studijas Ventspils Augstskolas doktorantūrā, kā arī ļoti daudz laika un uzmanības paņem mans pamatdarbs – mēs cenšamies uzbūvēt patiešām lielisku uzņēmumu. Man tas ir ļoti interesanti un profesionāli izaicinoši, tādēļ šobrīd es vienkārši neredzu iespēju nolikt malā savus personiskos izaicinājumus, lai būtu pilna laika politiķis. Tomēr ir pilnīgi skaidrs, ka turpmākos četrus gadus mēs ļoti uzmanīgi vērosim, vai un kā attīstās pilsēta. Nav izslēgts, ka sacentīsimies 2029. gada vēlēšanās.»
Būt par vienu no 15 Ventspils novada domes deputātiem turpmākajos četros gados vēlas 56 kandidāti no četriem sarakstiem. Izlozēta arī secība, kādā sarindotus sarakstus saņems vēlētāji.
Novadā maksimālo kandidātu skaitu – 18 – pieteikušas trīs partijas – Zaļo un Zemnieku savienība, Nacionālā apvienība «Visu Latvijai»–«Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» un Latvijas Reģionu apvienība –, kas arī šobrīd ir pārstāvētas domē, bet vēlēšanu jaunpienācēju – partiju Suverēnā vara un Apvienība Jaunlatvieši apvienību – pārstāv divi kandidāti.
Kopš Ventspils novada izveides 2009. gadā administratīvi teritoriālās reformas rezultātā vislielākā interese par iekļūšanu novada domē partijām un to apvienībām ir bijusi 2009. gadā un 2013. gadā – abās reizēs kandidēja pieci saraksti. Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās novadā kandidēja trīs saraksti, un no visiem arī ievēlēja pārstāvjus domē.
Zaļo un Zemnieku savienība ir bijusi pie varas novadā kopš novada izveides. Pirms četriem gadiem saraksts saucās Latvijas Zemnieku savienība, un no tā domē ievēlēja sešus deputātus, kuri izveidoja valdošo koalīciju ar Nacionālās apvienības «Visu Latvijai»–«Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» četriem deputātiem, atstājot piecus Latvijas Reģionu apvienības deputātus opozīcijā.
Šajā reizē Zaļo un Zemnieku savienības saraksta līderis ir novada domes priekšsēdētāja Aivara Mucenieka pirmais vietnieks Guntis Mačtams, nevis pats Mucenieks, kā bija pierasts iepriekš. Kā jau bija nojaušams no Mucenieka izteikumiem domes sēdēs, pēc teju 16 gadiem pašvaldības vadītāja amatā viņš vairs nevēlas turpināt veikt šos pienākumus. Mucenieks vēlēšanās tomēr startē, sarakstā ieņemot ceturto vietu. Sarakstā ir pieci no pašreizējiem sešiem šīs partijas deputātiem – ārste Ilva Cērpa šoreiz nekandidē.
Nacionālās apvienības «Visu Latvijai»–«Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» saraksta augšgalā, tāpat kā pirms četriem gadiem, ir Andis Zariņš, kas šajā deputātu sasaukumā ir pildījis domes priekšsēdētāja vietnieka pienākumus. Sarakstā ir arī pārējie trīs šā brīža domes deputāti no Nacionālās apvienības.
No Latvijas Reģionu apvienības kandidē četri no pašreizējiem pieciem domes deputātiem – kandidātu sarakstā šoreiz nav Elitas Kuģenieces. Saraksta līdere, tāpat kā iepriekšējās vēlēšanās, ir Dace Vašuka. Kā ierasts, kandidē arī pieredzējušais politiķis Māris Dadzis, kurš iepriekš ieņēmis vadošus amatus novada domē un pirms tam – rajona padomē.
Komentāri (8)
Dziļāk ūkstē jau vairs nevar?
Tā smuki LuV izgaismoja visu saraksta dalībniekus."zināmās vērtības" ibio
Visi Ventspils vēlēšanu saraksti un kandidāti - https://dati.cvk.lv/PV2025/kandidatu-saraksti/ventspils/
Tikt ievēletiem un darboties cilvēku daudz. Tikai nopietni paskatoties vajš sastāvs. To Latvijai un Ventspilij redzot kandidatus gribetos atstat ,jo 35 gados ir izdarītas labas lietas ,bet SADIRSTS pilsētas nākotnei ir arī tik daudz ka labak lai vini iet pa skuju taku. Nezinu kas būs jo neredzu to cilvēku kurs n būtu gatavs un būtu pateicis vienu teikumu . Teikumu kuŗš interese visus Ventspilniekus. ---------------- Man galvenais uzdevums ir šai pilsetā sakara ar Ostas neprognozējamo nakotni gribu pilseta radīrt pēc iespējas vairak razojoso uzņēmumu. Lai maksimali nodrosinatu visus Ventspilniekus ar iespējam atrast darbu neatkarīgi no viņu ieglītības līmeņa ,prasmēm un pieredzes. ---------Ar lozungiem ka velos redzet pilsetu skaistu neies krasta. Puķu dobes Ventspilij vairs nevajag.
Kāpēc pats nekandidē ?
Uzskatu ka mana vecuma tur vairs nav ko darīt. Otrkārt nekad neesmu iesaistījies nevienā partija vai politiskaja spēka. Treškārt man ir tikai 20 PTV vidēja speciala izglītība (uzskatu ka tas ir par maz). Ceturtais diemžēl ir veselība. Ir dienas kad zāļu dēļ nevaru pat no mājam iziet ( fantastiski uzkrājas organismā ūdens). Un ir vēl vins fakts ,vajag operāciju lai atbrīvotu rokām pirkstus. Savilkti tā ka pat rakstamo grūti noturet. Tagad rakstot pārak bieži nospiežu 2-3 klaviatūras taustiņus. Pēc tam laboju jo kauns sametas par uzrakstīto. ES jau arī bez domu biedriem neko neizmainīsu . Tapēc nelienu tur kur man nav lemts būt. Man ir pensija un pietiks. Man laiks ir aizgājis.
Tad novēlu Jums veselību ! Lai izdodas to uzlabot !!!
Es ļoti ceru, ka vēlētāji atcerēsies, cik "ļoti" esošā pašvaldība "ieklausījās" iedzīvotāju viedoklī par veloparku reņka dārzā! :)
Ilgus gadus esmu balsojis par Latvijai un Ventspilij, bet šogad vairs nē. Ja neieklausās iedzīvotājos - vēlētājos, tad šai partijai nevajag vairs būt domē!
Ceru, ka neesmu vienīgais! :)
Pat prezidentus ievēl uz 4-5 gadiem. Kāpēc? Jo nepieciešama rotācija, izveidoto savienojumu pārtraukšana, jaunu risinājumu meklēšana un jaunu uzdevumu uzstādīšana. Par veco komandu ir daudz jautājumu saistībā ar viņu iepriekšējo darbu. Jums tikai jāskatās rūpīgāk. Pārkārtojot noteikumus, summa nemainās.