Burinieka Zawisza Czarny pasažieri ir īpaši – puse no viņiem ir neredzīgi cilvēki, kas iemācījušies ne tikai uzvilkt buras, bet arī stūrēt pareizā virzienā.

Pirmajā desmit dienu reisā poļu kapteiņa Januša Zbierajevska vadībā neredzīgie devās 2006. gadā: «Mans draugs, neredzīgais mūziķis Romans Rozeņs, kas bija kuģojis neskaitāmas reizes, teica: «Man ir traka ideja trakam kapteinim – jādabū jūrā arī citi neredzīgie!» Pavisam drīz izveidojām pirmo pasažieru komandu, kurā puse dalībnieku bija neredzīgi.»

Sākumā Janušs plānoja ceļojumā iesaistīt 3–4 īpašos cilvēkus, bet sapratis, ka šādā gadījumā pārējie centīsies visu izdarīt viņu vietā un labā ideja par patstāvību izplēnēs. Tieši tāpēc tagad ceļā vienmēr dodas tikpat daudz neredzīgo, cik redzīgo. Lai redzi zaudējušie varētu uz kuģa izdarīt to pašu, ko viņu draugi, navigācijas ierīces aprīkotas ar balss sintēzes programmu, tāpēc arī neredzīgie var vadīt burinieku, stūrējot pareizajā virzienā.

Kuģa uzbūvi un darbības principus viņiem palīdz izprast projektam sagatavotā grāmata Braila rakstā. «Es, protams, varu pateikt: «Velc tauvu!», un cilvēks vilks, bet svarīgi, lai viņš izjūt un izprot, kā tas jādara,» saka kapteinis. Viņa organizētos braucienus atbalsta vairāki labvēļi, tāpēc neredzīgajiem ceļotājiem, kuri vidū bijuši ne tikai poļi, bet arī itāļi, angļi, norvēģi, latvieši, jāmaksā simboliska summa.

Pēc pirmajiem reisiem interese par kuģošanu bijusi tik liela, ka rīkoti papildu braucieni. Burinieks no Gdiņas ir devies uz Oslo, Bergenu, Amsterdamu, pa ceļam piestājot arī citās pilsētās. Uz Zawisza Czarny satiktais neredzīgais Arturs ļoti priecājas par iespēju iepazīt jūru: «Mazākos ūdeņos – upēs, ezeros – esmu bijis iepriekš, bet jūra – tas ir pavisam kas cits! Ikdienā esmu jurists, bet tagad izbaudu atvaļinājumu, iemācoties daudz jaunu lietu.»

Uz kuģa neredzīgie jūtas ļoti droši, jo zina, kur jāiet, bet uz sauszemi dodas kopā ar pavadoņiem. «Mūsējie bija iepirkties, un Ventspils pārdevēji bija ļoti atsaucīgi. Neredzīgajiem drošība un sapratne ir ļoti svarīga. Reiz ar mums kuģoja sieviete, kas zaudēja redzēja 50 gadu vecumā.

Tas bija tik liels šoks, ka viņa sešus gadus praktiski neizgāja no mājām. Nokļuvusi uz mūsu kuģa, pirmajā dienā sieviete iekrampējusies turējās pie borta, bet pēc ceļojuma atsūtīja īsziņu: «Jūs man parādījāt, kā var dzīvot,»» saka kapteinis Zbierajevskis.

Burinieka Zawisza Czarny pasažieri izbauda atpūtu Ventspils ostā. Foto: Juris Ģigulis

Apskati fotogaleriju!  

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: