Bērnu skaits, kuru vecāki devušies darba gaitās uz ārzemēm aizvien pieaug. Nereti aizbrauc abi vecāki, atstājot bērnus vecvecākiem vai pat draugiem. Bērni jūtas pamesti.

Sekas ir uzvedības traucējumi, sliktas sekmes un pat psiholoģiskas traumas.  

Dodies darba meklējumos uz ārvalstīm, ne visi izšķiras aizbraukt kopā. Tam par iemelsu ir neziņa par darba un dzīves apstākļiem, kā arī pieņēmums, ka tas būs tikai uz laiku, tādēļ bērnam labāk palikt ierastajā vidē. Vieni viņus atstāj uz pāris mēnešiem, citi pat gadiem. Gan vienā, gan otrā gadījumā ir jāatrisina jautājums, kā aprūpē bērns uz vecāku prombūtnes laiku paliks. Visbiežāk tās ir vecmāmiņas.

Tomēr arī tādā gadījumā tam jāpieiet atbildīgi, skaidro Ventspils bāriņtiesas priekšsēdētāja Zaiga Rudņicka. Izmaiņas Bērnu tiesību aizsardzības likumā, kas stājās spēkā pagājušā gada nogalē, paredz, ka gadījumos, kad vecāki dodas prom uz ilgāku laiku, bāriņtiesai persona, kurai bērns tiks uzticēts jāizvērtē ļoti rūpīgi. Tā ir laikietilpīga procedūra gan bāriņtiesai, gan vecākiem. Jāsaņem atzinumi no soda reģistra un ārstiem, tajā skaitā narkologa un psihoterapeita.

Tomēr Rudņicka to vērtē kā nepieciešamu nevis lieku birokrātiju. Vecākiem tas liek rūpīgāk apdomāt savu izvēli. Nereti viņi pārdomā un aizbrauc kopā. Lai arī no vienas puses šķiet lieki dzenāt vecmāmiņu pie ārstiem, nereti pierādās pretējais. Ventspils bāriņtiesai pēc skolas direktora ziņojuma nācās izvērtēt gadījumu ar desmitgadīgu meitenīti, kura vecāku prombūtnes laikā bija atstāta vecmāmiņai. Atklājās, ka bērns aprūpēja vecmāmiņu, nevis otrādi. Citviet Latvijā atklājies, ka aprūpi gatavojušies uzticēt vecmāmiņai, kura bijusi psihoneiraloga uzskaitē.

Tomēr vislielākās problēmas rodas situācijās, kad aprūpes jautājumus nenokārto oficiāli, atzīst arī Ventspils novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Sandra Jurcika. Tādos gadījumos bāriņtiesām, sociālajiem pedagogiem un sociālajiem darbiniekiem jārīkojas. Arī Ventspils bāriņtiesas priekšsēdētāja to apliecina, piebilstot, ka iejaukties nākas tad, kad problēma jau ir samilzusi.

Ugāles vidusskolas sociālā pedagoģe Larisa Zariņa situāciju raksturo kā smagu. Nereti aizbraukušie vecāki nesūta ik mēnesi solīto naudu, atbrauc pāris reizes gadā, sarīko lielo iepirkšanos un tā ir visa atbildība. Omītes ar bērniem galā netiek, ir uzvedības un mācību problēmas. It īpaši grūti ar pusaudžiem.

Tādos gadījumos pedagogi vēršas pie bāriņtiesas. Novadā ir bijuši gadījumi, kad aizbraukušajiem vecākiem atņemtas aprūpes tiesības. Ventspilī vēl šādas pieredzes nav. Tomēr Ventspils bāriņtiesas priekšsēdētāja Rudņicka Ventas balsij neslēpj, ka ir darba pilnas rokas un situācijas ir aizvien sarežģītākas. Viņa aicina pedagogus vairāk iesaisties un informē par problēmām.

Novadā situācija ir vienkāršāka, tur viens otru pazīst. Arī pilnvaru pagastos vecākiem var izsniegt bāriņtiesa, ne tikai notārs, kā pilsētā, tādēļ sekot līdzi ir vienkāršāk. Vienlaikus jāatzīst, ka pie samilzušajām bezdarba problēmām, vecākiem bieži vien nav izvēles un atstāt bērnus gādīgu vecvecāku aprūpē ir mazākais no ļaunumiem.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: