Līdz šī gada beigām no kosmodroma Indijā plānots palaist orbītā Latvijas pirmo satelītu "Venta-1".
Latvijas pirmo satelītu "Venta-1" plāno pabeigt līdz gada beigām
0Sākotnēji satelītu bija plānots palaist orbītā jau līdz 2010.gada sākumam, taču šo termiņu nācies atlikt, skaidro Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra (VSRC) direktors Valdis Avotiņš.
Satelīts top, sadarbojoties VSRC, Brēmenes universitātei Vācijā un citiem partneriem. Kopējās projekta izmaksas tiek lēstas ap 350 000 latu, bet tiešās izmaksas veido aptuveni pusi no šīs summas.
"Pašlaik ir plāns, ka šī gada beigās satelīts veiksmīgi varētu tikt palaists. Aizkavēšanās ir vairāku iemeslu pēc. Nepietiekamā finansējuma dēļ nebija iespējams virzīties pietiekami strauji uz priekšu, lai pabeigtu satelīta būvi. Patlaban jau darbi virzās diezgan ātri uz priekšu. Otrs jautājums ir par satelītdatu uztveršanu un reģistrāciju. Vēl jāsaskaņo frekvences, jāsaņem atļaujas. Jābūt arī infrastruktūras gatavībai, jo plānojam, ka noteiktu daļu šo datu signālu uztversim paši, tas saistās arī ar infrastruktūras modernizāciju. Aizkavēšanās saistīta arī ar kopējo globālo situāciju. Indiešu nesējraķete, ar kuru bija plānots palaist šo satelītu, tika atcelta dažādu iemeslu pēc, rinda vienkārši pārbīdījās. Visu laiku notiek aktīvas sarunas, un tur palīdz arī mūsu vācu partneri," skaidroja Avotiņš.
Topošais satelīts ietilpst mikrosatelītu grupā. Tas ir perspektīvs segments, jo novērojama tendence, ka satelītu svars pakāpeniski samazinās, skaidro Avotiņš. Pirmkārt, satelīts tiks izmantots mācību procesam. "Otrkārt, plānojam iegūt noteiktas izšķirtspējas attēlus, pie kā ir piesaistīti arī Latvijas Universitātes Astronomijas institūta speciālisti. Treškārt, plānojam testēt vienu jaunu signālpārraides modemiņu, mazu iekārtiņu," skaidroja Avotiņš, piebilstot, ka "Venta-1" pārsniedz tradicionālā mācību satelīta mērķus un funkcionalitāti. "
Tas iekļautos kopējā plašākā mazo satelītu sērijā, kas varētu nodrošināt transporta drošības sistēmas funkciju. Proti, tā ir automātiskā identifikācijas sistēma, kas uztver kuģu signālus, reģistrē kuģu koordinātes un spēj izsekot viņu maršrutam noteiktā laika periodā," informēja VSRC direktors.
LETA, nozare.lv
Komentāri (0)