Esam pazīstami kopš studiju laikiem Ventspils Augstskolā! Kas kopš tā laika mainījies?
– Studijas Ventspilī man ir visu dzīvi mainījušas! Es uz Ventspili atnācu studēt no Tukuma, toreiz top 3 augstskolā ekonomikas jomā. Tā arī paliku Ventspilī. Šeit gan savu brīnišķīgo sieviņu atradu, gan ģimeni izveidoju, gan karjera īstenojās. Daudzus starp draugiem arī tādus zinu, kas nav iedzimtie ventspilnieki.
Es studiju laikā aktīvi darbojos Ventspils Jauniešu domē. Tur mani ieraudzīja tā laika Izglītības pārvaldes vadītājs Aldis Slavinskis, lai viņam vieglas smiltis. Viņš mani uzaicināja darbā pie sevis, jau 3. kursā sāku strādāt Izglītības pārvaldē par ekonomistu. Tā soli pa solim es pašvaldībā esmu virzījies.
Kādi šie soļi ir bijuši?
– Sāku Izglītības pārvaldē. Kad darbiniece, kuru es aizvietoju dekrēta atvaļinājuma laikā, nāca atpakaļ, aizgāju strādāt uz domi. Sāku Mārketinga nodaļā Kristīnes Duļbinskas vadībā, bet ātri, jau pēc kādiem trīs mēnešiem, sapratu, ka man cipari ir tuvāki. Pārgāju uz Finanšu nodaļu. Tur strādāju kopš 2005. gada pavasara, un 2009. gada vasarā kļuvu par Finanšu nodaļas vadītāju. Pirms pāris gadiem uzpūta pārmaiņu vēji un domes izpilddirektors Aldis Ābele gāja tādā ilgākā atvaļinājumā, mani paaugstināja par izpilddirektora vietnieku, kurš viņa prombūtnes laikā pildīja izpilddirektora pienākumus.
Ko nozīmē būt domes administrācijas vadītājam un izpilddirektora vietniekam?
– Kad izpilddirektors nav uz vietas, esmu atbildīgs par visu pašvaldības iestāžu darbību un administratīvo vadību. Mums ar citiem no domes vadības ir sadalītas atbildības sfēras, kurš par kuru jomu vairāk atbild, manējā ir sociālā joma. To es pastiprināti pieskatu operatīvā līmenī. Savukārt kā domes administrācijas vadītājs es atbildu par visiem darbiniekiem, kuri strādā visās piecpadsmit domes administrācijas nodaļās.
Vai tie ir grūti amati?
– Viegli nav. Dome ir iesaistīta visos pašvaldības jautājumos un problēmās. Jauni projekti, pie kuriem pašvaldība intensīvi strādā, juridiskie, finanšu vai arhitektūras un būvniecības jautājumi. Mums visās nodaļās vadītāji ir profesionāļi ar spēcīgām komandām! Mums ir labs kodols. Viegli nav, bet lietas iet uz priekšu. Kā jau visur, arī mums atsevišķās jomās trūkst zinošu darbinieku. Pašvaldības rocība ir tāda, kāda tā ir, valsts pārvalde bieži vien var piedāvāt augstākas algas. Ikdienas ritums ir ļoti dinamisks. Ir visā ātri jāielec un jāspēj orientēties, bet ir interesanti!
Vai apzinies, kādas rakstura īpašības ļauj šo nevienkāršo darbu veikt?
– Man patīk komandu sporta veidi: basketbols, futbols, volejbols. Individuālie sporta veidi, kur tu viens pats ar sevi darbojies ilgstošu laika nogriezni, man ne pārāk. Arī profesionāli – es esmu komandas spēlētājs. Dinamika dažādos projektos – tas man labāk patīk un, es domāju, arī labāk padodas.
Kas no pēdējos pāris gados paveiktā dod īpašu gandarījumu?
– Es biju kūdītājs un virzītājs, lai pašvaldībā izveidotu centralizēto grāmatvedību. Tas prasīja salīdzinoši lielu laiku, lai visu domes vadību un visus iestāžu vadītājus pārliecinātu, ka to vajag. Tas bija maratons! Tas ir solis, kurp publiskajai pārvaldei, tajā skaitā pašvaldībām, jāiet. Līdzīgi ir ar lietvedības procesiem, tagad pie tā strādājam. Tāpat arī mēdzu domāt par to, kā mēs sāksim aizvien vairāk izmantot mākslīgā intelekta piedāvātās iespējas sava darba organizācijā. Tas ir instruments, ar kuru mums jāiemācās strādāt. Līdzīgi kā deviņdesmito gadu beigās tas bija ar datoriem un internetu.
Tu pamanies ne tikai veikt savus tiešos darba pienākumus, bet arī nāc ar jauninājumiem. No kurienes tev iedvesma?
– Par tehnoloģiju pusi man arī pašam ir interese. Esmu par to, ka mums ir jākomunicē ar citām pilsētām, arī ārpus Latvijas. Mums ir jāskatās, ko mēs varam pārņemt. Vairākas lietas esmu noskatījis dažādās Latvijas pašvaldībās. Izpilddirektoriem regulāri ir savas sapulces, kurās apmainīties ar pieredzi. Tur var būtiski iedvesmoties!
Ko tavi augstie amati dod tavai pašapziņai?
– Es ceru, ka neesmu kļuvis ne iedomīgs, ne lepns. Kurzemniekiem jau bieži tā ir, ka viņu sākotnējo vēsumu novērtē kā lepnību. Jo augstāks amats, jo vientuļāks tu esi.
Kā tā?
– Atskatoties uz savu karjeras izaugsmi, tādas sajūtas man ir. Esošajos amatos ir sajūta, ka vienmēr jābūt gatavam, zinošam par visām tēmām. No manas rīcības vai varbūt bezdarbības var būt atkarīgas daudzas lietas. Nav runa par X vai Y stundu, bet gan par jebkuru varbūtēju krīzes notikumu. Ir jābūt gatavam nevis aiziet haosā vai bezspēcībā, bet gan konstruktīvi apzināties, kurš un ko darīs.
Tāda apziņa, ka jābūt vienmēr gatavam?!
– Jā.
Vai var mazliet vairāk par domu, ka – jo augstāks amats, jo vientuļāks esi?
– Kad izaudz par vadītāju organizācijas iekšienē, dabīgi tev iepriekš ar kādu kolēģi bija labākas attiecības, ar kādu ne tik labas. Kad esi kļuvis par vadītāju, tev pret visiem ir jāattiecas vienādi neatkarīgi no tā, kādas jums bija attiecības iepriekš.
Aizvadītajos mēnešos karstais temats bija budžeta pieņemšana. Vai tas iekrāsoja arī tavu ikdienu?
– Protams! Pats process ir līdzīgs, neatkarīgi no tā, vai ir jādomā, kā varam ieekonomēt, vai arī varam plānot, ko lietderīgu varam darīt vairāk. Ar skaidru prātu ir jāizdiskutē un jāatrod iespējamie risinājumi. Tādu situāciju, kad risinājuma nav, var teikt, ka gandrīz nav. Jautājums ir – kurš risinājums ir labākais.
Pašvaldībai joprojām nākas savilkt jostu?
– Jā. Galvenokārt to darām jomās, kas mazāk skar iedzīvotājus. Skatāmies, kā patērēt mazāk elektrību vai siltumu. Viens piemērs. Elektrības patēriņš pašvaldībai par visu ielu un parku apgaismojumu gadā ir 3000 megavatstundas, tas ir tikpat, cik visas pašvaldības iestādes, ieskaitot skolas, patērē tādā pašā laika posmā. Ielu apgaismojuma patēriņu Komunālajai pārvaldei, tur ir direktora Andra Kausenieka liels nopelns, ir izdevies pēdējo trīs gadu laikā samazināt no 3000 megavatstundām uz 2000. Mums ir jābūt efektīvākiem, jo mūsu kļūst mazāk. Latvijā iedzīvotāju skaits samazinās.
Kur jūs ar sievu satikāties?
– Mums bija dienesta romāns. Kad es Izglītības pārvaldē strādāju par ekonomistu, bija tur arī jaunas grāmatvedes. Viena no viņām iekrita man sirdī. Sākās mūsu kopīgais stāsts ar Inesi, kas ir rezultējies ar trīs brīnišķīgiem bērniem. Vecākā meita Sonora šogad jau absolvēs vidusskolu, otra meita Renāte mācās 10. klasē, un dēls Viesturs šogad absolvēs 6. klasi. Visi trīs ir malači, es lepojos ar viņiem.
Kā jūsu ģimenei patīk pavadīt brīvo laiku?
– Visa ģimene aktīvi ejam skatīties basketbolu. Ja sākumā, kad bērni bija mazi, vairāk pavadījām laiku kopā, tad tagad jau katram ir savi hobiji. Viesturs apmeklē basketbola treniņus, Renāte – mūsdienu dejas nodarbības, savukārt Sonora šobrīd ir iepauzējusi – visa uzmanība vidusskolas pabeigšanai. Mums ar sieviņu patīk garākas pastaigas ar suni Pepu.
Komentāri (7)
Vispār jau priecīgus svētkus,bet ar to prieki beidzas. Kāda starpība Ventspilī 1 vai 101 vietnieks. Pateicos par padarīto ,ne vis ir slikts . Sadalot 50 /50 . 50 labi ,bet otri 50 slikti ta jau būtu uzslava. Tāpēc Šopēna mūzikai skanot pēc ar 35 gadu darba stāžu jau 8 jūnija bez panikas neatskatoties pa atjaunoto Puškina ielu dodamies draudzigi pensijā. Ja nē tad nakošajās vēlēšanas Ventspilī būs ap 28 tūkstos iedzivotajiun jostu nāksies nospriegot ka stīgu nevis savilkt. Apkaunēties vajadzeja par jostas savilksanu pilsetai kurai bija visas iespējas attīstīt rūpniecību ,ražosanu sākot no 1991 gada. Mums maizes kombinatu likvidēja ,bet varbūt vajadzēja kaut vai to pašu Fāzer ceptuvi atvilkt uz Ventspili. Tagad Ogre. Jefiņi Liepāja nez kapēc bez ostas vareja ,bet Ventspils kungi absolūtas nulles. Vienreiz jāpasaka tas ko noteikti liela daļa Ventspilnieku domā. Saprotiet ar veloceliņiem ,tūrisma sezonas atklāsanu un jaunu apgaismes stabu krastā neies kungi. Cilvēkiem nav kur strādāt.
Domāju,ka mūsu maizes kombinātu uz grunti nolaida ne jau vietējie.Visādi ieklīdeņi no Vidzemes puses-Ķuda,Dolmatovs,Samohins...Kā tur bija ar tām izejvielām,vai bija samaksāts.Valdis Kalniņš,Vasarsvētku draudzes sludinātājs,varbūt zinās sīkāk,viņš savulaikt tur strādāja par šoferi uz automobiļa numur 1-miltu vedēja.
Kā var bezdēt viens ieciklējies slimnieks! Viņam darba nav! Bļin, 200 vakances! 200! tava pakaļa ir tik resna, ka spēj aizpildīt visas un neviena nepaliek pāri??? Smieklīgais cilvēk! Ja Tu neesi spējis izveidot savu dzīvi, vai citi pie tā vainīgi? Neesi SAVUS bērnus iemācījis būt par noderīgiem savas valsts patriotiem un te gānies, ka viss ir slikti? Beidz, nokaunies, tā nevar! Pietiek muldēt!
To čau čau
Te nu gribas pateikt. Tipisks pilsētas vadības murmulis, kurš iedomājies, kā ir vakances tad valstī viss kārtībā.
Vari nākt pie manis dārzu rakt ar maksāšu.
Tik diez vai cienīgu algu.
Ļoti jau šiem domē iesēdušajiem nepatikt kritika.
ČAU ,ČAU---Starp citu tie čau intelekta ziņa ir pirmie,bet no beigām. Liec mierā manus bērnus kā es lieku tavējos. Pateikšu man dēliņam ir 4000 sterlingi mēnesī tā kā iesaku klusēt . Starp citu mums te darba devēji ir iemācījušies ļoti eleganti tikt vaļa no pirmspensijas vecuma cilvēkiem. 60+ , bet pēc tam ja palikuši 2-3 gadi būsi tādā pakaļā kā turies. Nevienu jau neatlaiž bet paši aiziet jo ne visi iztur (tas saistīts finansiāli ). Tas nav nekas jauns jo cik atceros tāda sistēma ir Jāpānā. Viņiem ja nekļūdās uz vecumu tiek samazinats atalgojums. Toties jaunim kuri atnāk un nostrāda kaut vienu mēnesi maksa krietni vairāk pr to pašu darbu.Pieredzi un prasmes vēra neņem ,galvenais lai būtu jauns. Tas tāpēc ka jauniem vairak vajag ,ģimene ,berni utt. Es tiešam nezinu vai vēl tagad viņi tur to pielieto .Nekur piesieties. Ja ir galva uz pleciem devu atbildi. Tikai es paskatīsos ka būs atrast darbu 60+.
Sakarīgs raksts.Gandrīz vai jāpabrīnās,jo neatradu viņu lembergistu brandžas vēlēšanu sarakstā.
Cilvēks māk darīt savu darbu un distancēties no populisma. Bet ja jau raksts, tad jau brandža vēlētos ievilkt. Tāpat kā jauko ģimnāzijas direktorīti :)