Mēs bieži domājam, ka lielas pārmaiņas dzīvē ir iespējamas tikai ar grandioziem lēmumiem vai lielām pārmaiņām. Taču patiesībā ir pierādīts, ka bieži vien tieši mazie, apzinātie soļi var izmainīt cilvēka dzīves virzienu. Cilvēki visā pasaulē ir pierādījuši, ka regularitāte, pacietība un nelielas izvēles var izraisīt ievērojamas dzīves izmaiņas.
Šādas pārmaiņas nereti sākas pavisam negaidīti – kādam tas ir jauna hobija atklājums, citam – liels laimests online kazino, vēl kādam – vienkāršs lēmums sākt skriet katru rītu. Pārmaiņas nav rezervētas tikai izredzētajiem, tās ir iespējamas ikvienam, kurš ir gatavs spert pirmo soli.
Džoanna Roulinga – no vientuļas mātes līdz pasaulslavenai autorei
Džoanna Roulinga mūsdienās ir zināma kā viena no pasaules ietekmīgākajām rakstniecēm, taču viņas ceļš uz panākumiem bija tālu no viegla. Dzīves posmā, kad viņa sāka rakstīt Harija Potera stāstu, rakstniece bija vientuļā māte, kas dzīvoja Edinburgā, Skotijā, un mēģināja izdzīvot ar nelieliem valsts pabalstiem. Tajā laikā viņa ne tikai finansiāli cīnījās par izdzīvošanu, bet arī saskārās ar klīnisko depresiju, ko vēlāk pati atklāti aprakstīja kā vienu no savas dzīves tumšākajiem periodiem.
Pēc laulības sabrukuma un pārcelšanās uz Apvienoto Karalisti viņa bija praktiski viena ar savu mazo meitu Džesiku. Neskatoties uz ikdienas grūtībām, viņa nolēma pievērsties tam, ko bija sapņojusi darīt jau sen – rakstīt grāmatu. Viņas mērķis nebija slava vai bagātība. Viņa vēlējās tikai pabeigt stāstu, kurš jau kādu laiku bija dzīvojis viņas iztēlē.
Tā kā mājās bija auksts un trūka iespēju mierīgi strādāt, viņa mēdza doties uz vietējām kafejnīcām, kur bērns gulēja ratiņos, kamēr viņa rakstīja. Viņa izmantoja jebkuru brīvo brīdi, lai piepildītu klades ar stāstu par burvju zēnu Hariju. Tas viss sākās ar vienkāršu ieradumu – rakstīt katru dienu, pat tikai mazliet, bez cerībām uz tūlītēju rezultātu.
Kad viņa beidzot bija pabeigusi manuskriptu, viņa to nosūtīja vairākiem izdevējiem. Tikai pēc vairākiem noraidījumiem neliels izdevējs “Bloomsbury” piekrita izdot pirmo grāmatu – "Harijs Poters un Filozofu akmens". Pārsteidzoši, bet pat izdevējs sākumā ieteica viņai meklēt citu darbu, jo “ar bērnu grāmatām nevar nopelnīt”.
Taču iznākums bija pilnīgi pretējs. Grāmata kļuva par sensāciju, un vēlāk sekoja visas septiņas sērijas daļas, kuras pārtapa miljonos pārdotu eksemplāru, filmās un teātra izrādēs.
Džeimss Klīrs - no smaga negadījuma līdz paradumu maiņas guru
Pirms Džeimss Klīrs kļuva par vienu no pasaulē visvairāk lasītajiem autoriem personīgās izaugsmes jomā, viņš piedzīvoja dzīves pavērsienu, kas uz visiem laikiem mainīja viņa skatījumu uz ieradumiem, disciplīnu un atveseļošanos. Šodien viņa vārds saistās ar grāmatu “Atomic Habits”, kas kļuvusi par bestselleru un palīdzējusi miljoniem cilvēku ieviest pozitīvas pārmaiņas savā ikdienā. Taču šī atziņu bagātā filozofija dzimusi no ļoti personiskas un izaicinošas pieredzes.
Vidusskolas laikā Džeimss bija talantīgs sportists, kurš ar lielu aizrautību nodevās beisbolam, cerot kādreiz sasniegt augstus rezultātus šajā sporta veidā. Tomēr kādā treniņā viss mainījās – viņš guva smagu galvas traumu, kad bumbiņa trāpīja viņam pa seju. Trauma bija tik nopietna, ka viņš nokļuva intensīvajā terapijā, tika pievienots elpošanas aparātam un vairākas dienas atradās bezsamaņā.
Atveseļošanās process bija lēns, taču šajā laikā Džeimss paskatījās uz situāciju ar citu perspektīvu. Viņš apzinājās, ka nevar uzreiz kļūt tik spēcīgs un veikls kā agrāk, taču viņš var sākt atveseļošanos pakāpeniski – veicot vienu mazu soli pēc otra. Džeimss Klīrs šaka ieviest dažādus ieradumus savā ikdienā – regulārs miega režīms, nelieli vingrinājumi, veselīgs uzturs, lasīšana un rakstīšana. Šīs lietas nebija iespaidīgas, taču tās Džeimss darīja regulāri.
Regularitāte kļuva par viņa dzīves pamatu. Kad Džeimss iestājās universitātē, viņš atgriezās pie beisbola un laika gaitā kļuva par komandas kapteini. Paralēli viņš sāka padziļināti interesēties par ieradumu veidošanu, cilvēku uzvedības psiholoģiju un to, kā mazs solis katru dienu var izmainīt cilvēka dzīves kvalitāti. Viņš sāka rakstīt blogu, kurā dalījās ar savām pārdomām, eksperimentiem un praktiskām metodēm.
Džeimsa rakstītais blogs kļuva par pamatu grāmatai “Atomic Habits”, kurā viņš piedāvā vienkāršu sistēmu pozitīvu ieradumu veidošanai. Viņš uzsver, ka pārmaiņas nav atkarīgas no motivācijas, bet no ikdienas darbību atkārtošanas. Viņa atziņa – “Tu nekļūsti par to, ko vēlies. Tu kļūsti par to, ko atkārto” – iedvesmo miljonus visā pasaulē.
Nobeigumā
Šie stāsti pierāda, ka lielas pārmaiņas dzīvē var sākties pavisam klusi – bez lielas ažiotāžas, bez ideāliem apstākļiem un pat bez pārliecības par panākumiem. Tie sākas tad, kad cilvēks izvēlas rīkoties. Nav jāgaida ideāls brīdis vai īpaša iedvesma, lai sāktu pārmaiņas. Pietiek ar vienu nelielu soli pareizajā virzienā. Mirklī, kad izvēlamies rīkoties nedaudz labāk nekā vakar, mēs jau esam uzsākuši ceļu uz pozitīvām pārmaiņām. Un šāds ceļš ir atvērts ikvienam.