Laika apstākļi šoruden rosināja Ventspils iedzīvotājus apkures sezonu uzsākt agrāk nekā iepriekšējos gados. Ja ierasti apkures sezona Ventspilī tiek uzsākta oktobra 1. dekādē, tad šogad, iestājoties vēsākam laikam, atsevišķi klienti centralizētajai siltumapgādei pievienojās jau septembra 3. dekādē.
Aizvadīts apkures sezonas pirmais mēnesis
9Pēc Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem, aizvadītajā oktobrī vidējā āra gaisa temperatūra Ventspilī sasniedza +10,1oC, kas bija par 0,7 grādiem zemāka nekā pagājušā gada oktobrī. Saskaņā ar pašvaldības SIA Ventspils siltums apkopotajiem datiem aizvadītajā mēnesī siltumenerģijas patēriņš bijis par 30,5% jeb 2339 MWh lielāks nekā 2020. gada oktobrī. Tas skaidrojams arī ar to, ka apkures sezona šogad tika uzsākta ātrāk un līdz ar to kopējais mēneša dienu skaits, kad klienti lietojuši apkuri, bijis ievērojami lielāks.
Tomēr jāuzsver, ka kopējais pilsētas siltumenerģijas patēriņš neatspoguļo katras dzīvojamās ēkas siltuma patēriņu. Lai arī uzņēmums Ventspils siltums visiem klientiem siltuma megavatstundu pārdod par vienu un to pašu cenu – 54,90 eiro, kas ir nemainīga kopš 2017. gada marta, tomēr katrā ēkā patērētais siltumenerģijas daudzums ir atšķirīgs. To ietekmē gan ēkas siltumnoturība un individuālajos siltumpunktos ieregulētais režīms apkures un karstā ūdens sagatavošanai, gan arī mājas iedzīvotāju paradumi.
Siltumenerģijas daudzums, pēc kura tiek aprēķināta maksa par apkuri un karsto ūdeni, tiek noteikts pēc mājas individuālajos siltumpunktos ierīkotajiem siltumenerģijas skaitītāju rādījumiem. Lai mājoklī uzturētu komfortablu temperatūru, ēkas individuālais siltummezgls ļauj gaisa temperatūru regulēt dažādos diennakts režīmos – piemēram, dienas laikā, kad lielākā daļa iedzīvotāju atrodas darba gaitās, temperatūru iespējams samazināt par dažiem grādiem, bet vakarā to atkal paaugstināt. Tāpat arī ēkas individuālā siltummezgla automātika ļauj ieregulēt siltuma padevi atbilstoši āra gaisa temperatūrai, proti, ja ārgaisa temperatūra pazeminās, tad sistēma automātiski palielina apkures padeves jaudu, lai iekštelpās saglabātos vēlamā temperatūra.
Turklāt uzņēmums Ventspils siltums visās daudzdzīvokļu dzīvojamajās ēkās, kas pieslēgtas pilsētas centralizētās siltumapgādes sistēmai, ir uzstādījis telemetrijas sistēmu, kas ļauj tiešsaistē arī māju apsaimniekotājiem sekot līdzi viņu pārvaldībā esošo ēku siltuma patēriņam, sniedzot iespēju analizēt siltuma patēriņu par jebkuru vēlamo periodu.
Vēl viens būtisks faktors – lielākie siltumenerģijas zudumi ap 30%–50% apmērā, ja ne vēl vairāk, rodas pašā ēkā, tāpēc nozīmīga ir mājas iedzīvotāju un apsaimniekotāja sadarbība dažādu energoefektivitātes pasākumu īstenošanai.
Ir vairāki nosacījumi, kurus ievērojot ikdienā var samazināt siltumenerģijas patēriņu:
-
svarīgi nodrošināt optimālu karstā ūdens temperatūru, kas ir aptuveni 55 grādi, novērst karstā ūdens zudumus, kā arī izvēlēties ūdeni ekonomējošus jaucējkrānus;
-
apkures sezonā noteikti arī nepieciešama telpu vēdināšana, taču tai jābūt efektīvai. Telpas jāvēdina īsu brīdi, bet intensīvi, atverot pilnībā logu vaļā, lai telpā ieplūstu maksimāli daudz svaiga gaisa, bet tajā pat laikā – neatdzesējot telpu. Aukstā laikā nebūtu ieteicams ilgstoši atstāt uz vēdināšanu atvērtus logus vai balkona durvis. Ja izvēlaties šādu vēdināšanas metodi, tad pirms telpu vēdināšanas, ja tas ir iespējams, būtu vēlams aizgriezt radiatoru regulatorus. Kad vēdināšana pabeigta, tos noregulēt atkal vēlamajā siltuma padeves režīmā. Bez vajadzības nevajadzētu turēt atvērtas arī durvis un logus koplietošanas telpās;
-
noblīvējot logus un durvis, samazināsies aukstā gaisa iekļūšana telpā;
-
lai uzturētu telpā normālu siltuma cirkulāciju, nevajadzētu radiatorus aizsegt ar bieziem aizkariem vai mēbelēm;
-
samazinot iekštelpu temperatūru par 1 grādu, apkurei nepieciešamais enerģijas daudzums samazinās par 5%. Pārsvarā optimālā iekštelpu temperatūra ir 20–22 grādi, taču ne visās telpās tai jābūt vienādai. Tajās telpās, kurās neuzturas bieži, temperatūra var būt arī zemāka.
Atgādinām, ka kopējais ēkā patērētais siltumenerģijas daudzums ik mēnesi tiek norādīts klientiem nosūtītajos rēķinos. Detalizētu informāciju par katras dzīvojamās ēkas siltumenerģijas patēriņu ik mēnesi iespējams aplūkot arī uzņēmuma mājaslapā www.ventspilssiltums.lv sadaļā e-pakalpojumi.
Neskaidrību gadījumā aicinām iedzīvotājus sazināties ar Abonentu daļu pa tālruni 63600800 vai arī rakstot uz e-pastu: [email protected]
Komentāri (9)
Optimāla iekštelpu temperatūra NAV 20-22 grādi, ja ir zemāk par 22 grādiem, mēs ar bērniem salstam nost! Baigā jēga tad no apkures, ja visu ziemu jātuntulējas biezās jakās un zem siltām segām, ja var ietaupīt vien 5% par to 1 grādu. Optimālā temperatūra, manuprāt, ir tie paši 22-23 grādi.
Apkures sezonas laikā uzturamo temperatūru mājokļos nosaka Latvijas būvnormatīvs, kam atbilstoši gaisa temperatūrai dzīvojamā istabā un guļamistabā, virtuvē un tualetē ir jābūt ne zemākai kā +18°C, bet vannasistabā vai savietotajā sanitārajā mezglā +25°C. Tā kā uzņēmums “Ventspils siltums” nenodrošina ēku iekšējo siltumapgādes sistēmu darbību, tostarp apkures padevi un temperatūras ieregulēšanu, tad aicinām Jūs šajā jautājumā sazināties ar mājas pārvaldnieku. Atgādinām, ka paaugstinot apkures temperatūru par vienu grādu, siltuma patēriņš palielinās par 5% un attiecīgi arī maksājums par apkuri.
Un, kur problēma? Vienojaties visi mājas iedzīvotāji, lai apsaimniekotājs ieregulē tā, lai dzīvokļos temperatūra būtu kaut vai 25 grādi! Matemātiski rēķinot, vismaz 15 - 20% klāt pie apkures rēķina- tāds nieks Jūsuprāt, vai ne? Pateikšu vienu, ka mazam bērna veselībai 1-2 grādi, lai sasnegtu Jums vēlamo optimālo temperatūru neko nemaina, bet sirmgalvim apmaksāt vēl lielāku apkures rēķinu ir tieši pa rocībai!
....Pateikšu vienu, ka bērna veselībai + 1-2 grādi, lai sasniegtu Jums vēlamo optimālo temperatūru, neko nemaina - kā jutīsies normāli pie + 20 grādiem, tā arī pie + 23 grādiem, bet sirmgalvim apmaksāt vēl lielāku apkures rēķinu ir tieši pa rocībai - tā vismaz pēc Jūsu loģikas spriežot ... "Baigā jēga tad no apkures, ja visu ziemu jātuntulējas biezās jakās un zem siltām segām, ja var ietaupīt vien 5% par to 1 grādu"
Nu visiem normāliem cilvēkiem tā ir optimāla temperatūra.
Ja jūs salstat nost pie 22 grādiem, tad dzīvojat nepareizajā pasaules daļā. Nevarat prasīt, lai visus pilsētas iedzīvotājus cepina savās mājās un lai viņi burtiski vēdinātu savu naudu laukā, tikai tāpēc, ka jums komfortu rada Āfrikas svelme.
Tad sakārtojiet, lai jūsu mājā var temperatūru regulēt katrs pats un tad pārējiem nebūtu finansiāli jācieš jūsu īpatnību dēļ!
Žurka-piekrītu! Nevienu gadu nav bijis tā jālūdzās un jāņemās lai pagrabā siltumpunktā noregulētu temperatūru.Man arī dzīvoklī 19.7-20.2 grādi un tas ir ar eļļas radiatoru,kas deg no 16-22 katru vakaru.Radiatorus pat par remdeniem nenosauksi.Citās mājās dvieļu žāvētājiem roku nevar pielikt,bet mums pat nav silti,jēga no viniem tad?Cik reizes nav zvanīts Nekustamajiem īpašumiem un tiem santehniķiem,kas regulē-kā pret sienu!!!,jo neviens vairāk nezvanot,ka auksti. Ja man būtu 22 grādi,es būtu vairāk nekā apmierināta.
Nevis jālūdzas un jāņemas, bet jāvienojas ar pārējo dzīvokļu iemītniekiem par to un jāpasaka mājas lēmums!
Diez gan egoistiski no jūsu puses tā teikt. Jūs dzīvojat daudzdzīvokļu mājā, katram ir sava komforta temperatūra, tā pat, neapšaubāmi, arī vēlmes par apkures rēķina apmēriem. Gribēt, ka dzīvoklī ir 25 grādi, kas lielākajai cilvēku daļai ir stingri par daudz un likt pārējiem par to maksāt, kamēr tiem jāvēdina šī tveice un jāmaksā par to..
Nu un vai Jums pašai nešķiet dīvaini, ka no visas daudzdzīvokļu mājas neviens nezvana un nesūdzas par apkures temperatūru, bet tikai Jums vienīgajai dzīvoklī ir neatbilstoši zema temperatūra - cik var spriest pēc rakstītā, ja jau visu laiku papildus sildaties ar elektrisko radiatoru? Tas vien liecina to, ka Jums pašai ir vai nu veselības problēmas un slikta termoregulācija, vai arī tas ir mobings pret mājas apsaimniekotāju!!!!
20-22 ir jau par karstu tak, man mājā(privātā) ir 19 normāla temp līdz ko kurinu, staigā maiciņā, pie 20+ jau javer logi vaļā