No 23. decembra uz divām nedēļām tiek pārtraukta plānveida stacionārās palīdzības sniegšana slimnīcās, otrdien pēc Ministru kabineta ārkārtas un Krīzes vadības padomes kopsēdes paziņoja veselības ministre Ilze Viņķele.
Pārtrauc plānveida stacionārās palīdzības sniegšanu
2Amatpersona skaidroja, ka šāds lēmums pieņemts, ņemot vērā, ka stacionāros pašlaik ir ap 1000 Covid-19 pacientu. Šīm personām palīdzības sniegšana ir neatliekama, jo viena no Covid-19 izpausmēm ir apgrūtināta elpošana, un tā nevar pagaidīt, atzina Viņķele.
Tāpēc pieņemts lēmums uz divām nedēļām pārtraukt plānveida stacionārās palīdzības sniegšanu.
"Atšķirībā no pavasara, kad tika pārtraukta arī ambulatoro pakalpoju sniegšana, tā tiek saglabāta," piebilda ministre.
Veselības ministrijā (VM) informēja, ka pakalpojumu sniegšana būs pārtraukta līdz 4. janvārim.
"Skaidrs, ka palīdzību sniegs tiem, kam ir nepieciešams, jautājums tikai, uz kā rēķina. Plānveida stacionārās palīdzības ierobežojumi ir viens, jo problēma jau nav gultas. Latvijā ir 8500 gultu kopumā, bet problēma ir mediķi, kuri strādā ar šiem pacientiem Covid-19 pielāgotajās gultās," skaidroja ministre.
Pēc viņas teiktā, nākamais solis varētu būt ambulatoras palīdzības ierobežojumi, lai mediķus varētu sūtīt palīgā kolēģiem, kas strādā stacionāros, vai vēl vairāk paplašināt aprūpi mājās.
VM atgādināja, ka līdz šim ārstniecības iestādēm bija iespēja par pakalpojumu ierobežošanas apmēru lemt pašām, pielāgojoties situācijai, bet tagad pieņemts stingrāks lēmums.
"Būtiski uzsvērt, ka daudzi veselības aprūpes pakalpojumi netiks pārtraukti. Arī turpmāk tiks nodrošināta neatliekamā medicīniskā un akūtā palīdzība, tai skaitā izmeklējumi un konsultācijas, kas nepieciešamas. Netiks atceltas arī onkoloģiskās, dzīvību glābjošas, kā arī tādas operācijas, kuru atcelšanas rezultātā var iestāties invaliditāte," skaidroja VM.
Līdz 4. janvārim slimnīcām jānodrošina pakalpojumi, lai nodrošinātu terapijas nepārtrauktību - ķīmijterapijā, bioloģiskie medikamenti, orgānu aizstājējterapija. Tāpat būs pieejama staru terapija, veselības aprūpes pakalpojumi hematoloģijā, metadona un buprenorfīna aizvietojošā terapija, pacientu veselības aprūpe, kuriem jāturpina vai jāpabeidz stacionārā neatliekamā kārtā uzsākta ārstēšana. Iestādēm būs jānodrošina arī invazīvā kardioloģija un invazīvā radioloģija.
Stacionāros obligāti būs jānodrošina akūtā un neatliekamā medicīniskā palīdzība, onkoloģiskās, dzīvību glābjošas, kā arī tādas operācijas, kuru atcelšanas rezultātā var iestāties invaliditāte, kā arī veselības aprūpes pakalpojumi saistībā ar šādu slimību grupu ārstēšanu - onkoloģija, HIV/AIDS, tuberkuloze, psihiatrija, lipīgās ādas slimības un seksuāli transmisīvās slimības, traumatoloģija. Būs pieejami arī akūtās un subakūtās rehabilitācijas pakalpojumi personām, kurām šī pakalpojumu atlikšana var radīt invalidizācijas risku vai darbaspēju zaudēšanu, tai skaitā bērniem, kuriem rehabilitācijas pakalpojumu atlikšana saistīta ar ievērojamu funkcionēšanas traucējumu pasliktināšanos.
Tāpat iepriekšējā apjomā tiks sniegti ambulatorie veselības aprūpes pakalpojumi, tai skaitā speciālistu konsultācijas. Slimnīcām uzdots tās iespēju robežās nodrošināt attālināti.
Katra ārstniecības iestāde individuāli sazināsies ar pacientu, lai informētu, ja kāds pakalpojums tiks atlikts. Vienlaikus šie pacienti nezaudēs savu rindu, un, atjaunojot konkrēto pakalpojumu sniegšanu, tos saņems prioritāri. Ja cilvēks, piemēram, kopā ar ģimenes ārstu izlemj, ka kāds pakalpojums pašlaik nav nepieciešams, svarīgi ir atcelt pierakstu ārstniecības iestādē, uzsvēra VM.
Līdz šim vairākas slimnīcas jau bija paziņojušas par plānveida operāciju atcelšanu vai ierobežošanu.
Komentāri (2)
Tagad pilnīgi oficiāli varēs katru nāvi pabāst zem covida
Nekas, pieaugs Latvijā miljonāri