Ventspils baltkrievu bērniem ir iespēja iegūt bezmaksas augstāko izglītību savu vecāku etniskajā dzimtenē – Baltkrievijā. Patlaban dažādās Baltkrievijas augstskolās studē četri ventspilnieki.

Tagad studentiem ir brīvlaiks, viņi atbraukuši uz mājām Ventspilī. Izmantojot šo brīdi, baltkrievu biedrība Spadčina uzaicināja jauniešus uz tikšanos.

Apskati fotogrāfijas!

Šobrīd dzīvojot Baltkrievijā, jaunie ventspilnieki netīši kļuvuši par lieciniekiem tam, kāda ir attieksme pret Baltkrieviju no Eiropas Savienības puses, kas pēc prezidenta vēlēšanām izsludinājusi Baltkrievijai ekonomisko izolāciju.

Ludmila Šukjurova Baltkrievijā dzīvo jau desmit gadu, un viņa neizprot tik ultimatīvu attieksmi pret šo valsti, kāda tā ir ES. «Baltkrievija ir ekonomiski attīstīta valsts, kas veiksmīgi īsteno mazo pilsētu attīstības programmu, atbalsta jaunas un daudzbērnu ģimenes, ceļu izbūvi un citu. Man ir ļoti žēl, ka Eiropas Savienība pieņēmusi tādu lēmumu,» viņa pastāstīja. Ludmila bija viena no pirmajām bezdelīgām, kas devās mācīties uz Baltkrieviju jau 2001. gadā. Pēc Uzņēmējdarbības un parlamentārisma institūta Žurnālistikas fakultātes pabeigšanas viņa izveidoja Baltkrievijā ģimeni, kurā tagad aug divi bērni.

Ventspils krievu skolu absolventi Baltkrievijā apgūst ķīmiķa farmaceita, ekologa, celtniecības ražošanas inženiera, nekustamā īpašuma eksperta profesiju. Studijas Baltkrievijā viņiem izvērtušās par lielu piedzīvojumu un pirmo ilgstošo prombūtnes pieredzi, dzīvojot ārzemēs. Jaunieši neslēpj, ka Baltkrieviju ieraudzījuši pavisam savādāku, nekā tas bija dzirdēts un lasīts plašsaziņas līdzekļos.

Vladislavs Fiļipčenko, kurš studē Gomeļas transporta universitātē, saka, ka agrāk pret šo valsti izturējies ar aizspriedumiem, kamēr pats tur nav nokļuvis un atklājis, ka tā ir mūsdienīga Eiropas valsts. Kā topošo būvnieku, Vladislavu visvairāk sajūsmina veselu dzīvojamo mikrorajonu būvniecība Gomeļā.

Ventspilniekiem ir iespēja salīdzināt Baltkrievijas un Latvijas skolu absolventu sagatavotības līmeni. Visi ir vienisprātis, ka eksaktajām zinātnēm Baltkrievijas skolās tiek veltīta lielāka uzmanība, tāpēc studijas šajos priekšmetos mūsējiem padodas grūtāk.

Toties mūsu absolventi ir par galvas tiesu augstāki par saviem vienaudžiem angļu valodas ziņā. Dažiem no viņiem ir pat brīvais angļu valodas nodarbību apmeklējums. Studenti pagūst ne tikai mācīties, bet arī pievērsties sabiedriskajai darbībai. Sporta meistara kandidāts šahā Artjoms Kopirins iekļauts Baltkrievijas Valsts universitātes izlases komandā, nodarbojas ar starptautiskajiem studentu projektiem. Pēc augstskolu pabeigšanas ventspilnieki plāno atgriezties mājās – Latvijā.

Abiturientu – Latvijas pilsoņu – nosūtīšanu uz studijām Baltkrievijas augstskolās reglamentē starpvaldību vienošanās. Latvijas Baltkrievu savienība izsniedz rekomendācijas studijām. Valdes priekšsēdētāja Valentīna Piskunova stāsta, ka vienošanās starp Latviju un Baltkrieviju par sadarbību augstākās izglītības jomā pastāv kopš 1994. gada. Katru gadu Latvijas Baltkrievu savienība saņem 10 kvotas abiturientu nosūtīšanai.

Lai uzņemtu augstskolā, vismaz vienam no abiturienta vecākiem ir jābūt baltkrievam, atestāta vidējais vērtējums nedrīkst būt zemāks par 7 ballēm un tādam pašam vērtējumam jābūt profila priekšmetos. Latvijas pārstāvji Baltkrievijas augstskolās budžeta grupās tiek uzņemti bez eksāmeniem, dzīvo kopmītnēs un saņem stipendiju.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: