Vairāk nekā puse jeb 56% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 55 gadiem uzskata, ka pulksteņa pagriešana par stundu uz priekšu vai atpakaļ viņu labsajūtu un veselību ietekmē negatīvi, secināts pētījumu kompānijas "Kantar TNS" oktobrī veiktā aptauja.
Aptauja: Pulksteņa pagriešana negatīvi ietekmē vairāk nekā pusi iedzīvotāju
15Iedzīvotāji vecumā no 40 līdz 55 gadiem salīdzinoši biežāk nekā aptaujātie jaunākās vecumgrupās norāda uz negatīvu ietekmi, ko viņu labsajūtai un veselībai rada pulksteņa pagriešana par stundu uz priekšu vai atpakaļ.
Piektā daļa jeb 21% iedzīvotāju ir norādījuši, ka pulksteņa pagriešana par stundu uz priekšu vai atpakaļ viņu labsajūtu un veselību ietekmē pozitīvi.
Savukārt ceturtajai daļai jeb 23% iedzīvotāju nav konkrēta viedokļa šajā jautājumā.
Jau ziņots, ka šajā nedēļas nogalē, 29. oktobrī, Latvijā un daudzviet citur pasaulē notiks pāreja atpakaļ no vasaras laika, kad pulksteņa rādītāji jāpagriež vienu stundu atpakaļ, informēja Ekonomikas ministrijā (EM).
Latvijā pāreja atpakaļ no vasaras laika notiks svētdien, 29. oktobrī, plkst. 4 jeb naktī no sestdienas uz svētdienu, pulksteņa rādītājus pagriežot vienu stundu atpakaļ.
Pāreja uz vasaras laiku atkal notiks 2018. gada 25. martā.
Latvijā vasaras laiks pirmo reizi tika ieviests 1981. gadā. Sākot no 1997. gada, vasaras laiks ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai.
Pāreju uz vasaras laiku un atpakaļ Latvijā nosaka 2010. gada 26. oktobra Ministru kabineta noteikumi "Par pāreju uz vasaras laiku". Noteikumos minēts, ka Latvijā pāreja uz vasaras laiku notiek šādā kārtībā - marta pēdējā svētdienā plkst. 3 atbilstoši otrās joslas laikam pulksteņa rādītājus pagriež par vienu stundu uz priekšu un attiecīgi oktobra pēdējā svētdienā plkst. 4 - par vienu stundu atpakaļ.
Savukārt, Eiropas Savienības ietvaros pāreju uz vasaras laiku nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva par noteikumiem attiecībā uz vasaras laiku. Direktīva nosaka vasaras laika sākumu un beigas vienoti visām Eiropas Savienības dalībvalstīm.
Jau ziņots, ka sabiedrības pārstāvju iniciatīvā tika piedāvāts mainīt Latvijas laika zonu no UTC+2 uz UTC+3, jo, Latvijai paliekot tikai pie ziemas laika, vakaros vasaras periodā nesamērīgi ātri būtu tumšs.
Priekšlikuma autori skaidroja, ka pāreja no ziemas uz vasaras laiku un otrādi izjauc cilvēku bioloģisko ritmu. Visvairāk tas ietekmējot mazus bērnus un cilvēkus gados, kā arī cilvēkus ar hroniskām slimībām. Savukārt ieguvēji būšot visi sabiedrības locekļi, jo viņiem būšot mazāks stress.
Minētais priekšlikums tika iesniegts izskatīšanai Saeimā, taču Saeima nolēma neuzdot valdībai izvērtēt ieceri par atteikšanos no pulksteņa rādītāju griešanas, atceļot pāreju uz ziemas un vasaras laiku un paliekot tikai pie vasaras laika.
Komentāri (15)
Visādus kaitnieciskus lēmumus, likumus, spriedumus un ko tik ne, var štancēt kā konservus bundžiņcehā, te pēkšņi kaut kas, no kā būtu kāda jēga, bet nē, nebūs - vasarā par ātru tumšs. Jūs nopietni?
Nost ar tā saukto vasaras laiku!!!
Praviļnoje vremja - Moskovskoje vremja!
Kāds plānprātiņš izdomāja ,ka vasarā būtu nesamērīgi tumšs , vai nav drīzāk kāds nesamērīgi dumjš, vasarā gaišs ir no agra rīta līdz vēlam vakaram, kad ir pat tā ,ka nemaz tā īsti tumšs nepaliek, piemēram , ap Jāņu laiku.Neko nevajag grozīt , jādzīvo pēc saules un viss.
Jaunajiem varbūt po, bet man sa@is miegu uz pāris mēnešiem
It kā to vēl varēja saprast laikā, kad bija rūpnīcas un fabrikas, tur bija kaut kādi aprēķini,
bet tagad šī maiņa ir bezjēdzīga.
Domājiet, ka pulksteņa grozīšana Latvijā nāk no Briseles? Nekā nebija, virziens ir diametrāli pretējs - Maskava. Tādēļ vasarā teiciens "pareizs laiks - Maskavas laiks" ir vietā, jo tad pulksteņi gan tur, gan te rāda vienādi. Deviņdesmitajos gados, jau brīvajā Latvijā, gribēja no šīs pazemojošās padomju atliekas tik vaļā, bet nekā - jaunie komisāri atkal to uztiepa. Zemāk 1980. gada PSRS ministru padomes nolikums par pulksteņu grozīšanu kur teikts, ka tas tiek darīts lai "efektīvi izmantotu un taupītu degvielu - enerģētiskos resursus"
Tātad-no šī varam secināt,ka Latvijai vajadzētu atgriezties pie reālā joslas laika,un nekādus vasaras laikus neievest!
СОВЕТ МИНИСТРОВ СССР
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
от 24 октября 1980 г. N 925
О ПОРЯДКЕ ИСЧИСЛЕНИЯ ВРЕМЕНИ НА ТЕРРИТОРИИ СССР
В целях упорядочения исчисления времени на территории СССР,
повышения эффективности использования и экономии топливно -
энергетических ресурсов, а также в связи с изданием Свода законов
СССР Совет Министров СССР постановляет:
1. Установить, что на территории СССР действует следующий
порядок исчисления времени: поясное время плюс 1 час (постоянно в
течение года) с дополнительным переводом ежегодно часовой стрелки
в последнее воскресенье марта в 2 часа на 1 час вперед и в
последнее воскресенье сентября в 3 часа на 1 час назад.
Baltkrievija jau vairākus gadus no šīm blēņām atteikusies...
Tā pati PSRS mantiniece arī ir atteikusies no pulksteņu grozīšanas, jo tam nav nekāda efekta. Vai šorīt varējāt ilgāk pagulēt? , šaubos, vismaz tiem ,kam ir kāds mājdzīvnieks , to nevar , jo dzīvnieki pieraduši pie ēšanas un pastaigu režīma. Visa šī laika grozīšana neietekmē tos ,kam nekas nav regulāri jādara, var lustēties līdz rītam un pēc tam gulēt līdz vakaram , vārdu sakot, dīkdieņiem tas viss pa prātam , sākot no valsts augstākiem ešeloniem.
Kam govs kūtī slaucama,tam jāpāriet uz jauno laiku pamazām,jo tādam lopiņam iekšējais pulkstenis dikti smalki noregulēts.
Šorīt Vītolu ielas alkonautene steberēja uz t/c Baku pēc rīta divlitrines, a veikals ta ciet, jo pulkstens tikai 7.00
Vajag iet uz tādu tirdzniecības vietu,kas atvērta cauru diennakti!Tiesa,tur gan alu netirgo.
Iekš man muiž viss Pulksteņ ir iet pēc Central-Eurōp laik,ko ir vien stund uz apakaļ no šo laik.Un nekād grozišan nebūs būt,le zinat.