Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti šodien nolēma virzīt izskatīšanai Saeimā grozījumus Invaliditātes likumā, paredzot novērst situācijas, kad novēloti veiktas invaliditātes ekspertīzes dēļ personai rodas pārrāvumi invaliditātes pensijas saņemšanā.
Novērsīs pārrāvumus invaliditātes pensiju saņemšanā
0Likuma grozījumi paredz tiesības Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijai (VDEĀVK) pagarināt iepriekš piešķirto invaliditātes statusu uz laiku līdz sešiem mēnešiem, bet ne ilgāk kā līdz jauna administratīvā akta izdošanai konkrētās personas lietā. Šādu iespēju ārstu komisija varēs izmantot gadījumos, kad ierobežotās kapacitātes dēļ apdraudēta invaliditātes pagarināšana likumā noteiktajā viena mēneša termiņā. Šāda pagaidu kārtība būs spēkā līdz 2018.gada beigām.
"Realitāte ir tāda, ka invaliditātes ekspertīžu skaits pēdējos gados ir būtiski palielinājies, bet ārstu skaits, kas veic šīs ekspertīzes, - samazinājies. Nepietiekamās kapacitātes dēļ ne visi lēmumi par invaliditātes pagarināšanu tiek pieņemti mēneša laikā, kā to paredz likums. Savukārt bez ārstu komisijas lēmuma Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra nav tiesīga izmaksāt invaliditātes pensiju, un rodas nepieļaujama situācija, ka cilvēks savu pensiju saņem novēloti par vairākiem mēnešiem. Kamēr ārstu komisija nespēj uzlabot darba tempu, deputāti piedāvā pagaidu risinājumu, lai nepieļautu pārrāvumu pensiju saņemšanā," problēmu raksturo Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.
Deputāts Andrejs Klemtjevs norādīja, ka pēc pagājušā nedēļā trīs Saeimas opozīcijas frakciju iesniegtajiem jautājumiem labklājības ministram Jānim Reiram par situāciju VDEĀVK darbā un ierosinājumu atlaist tās vadītāju Labklājības ministrija (LM) izskatīšanai Saeimā sagatavoja iepriekšminēto likumprojektu, kas var būtiski uzlabot situāciju invalīdiem.
"Mēs vērsām uzmanību uz to, ka VDEĀVK kapacitāte ir nepietiekama un komisijā krājas invalīdu iesniegumi. Kamēr cilvēki gaida komisijas slēdzienu, viņi nesaņem pensijas, kas nereti invalīdiem ir vienīgais ienākumu avots," pauž Klementjevs.
Saskaņā ar likumu invaliditāti personai nosaka ar dienu, kad tā iesniegusi attiecīgu iesniegumu VDEĀVK. Periodā, kamēr komisija lēmumu vēl nav pieņēmusi, bet iepriekš noteiktais invaliditātes termiņš ir beidzies, personai lēmuma gaidīšanas periodā nav tiesību uz invaliditātes pensiju un citiem atbalsta pasākumiem cilvēkiem ar invaliditāti.
Pēc LM datiem, 2016.gada pirmajā pusgadā VDEĀVK 5098 jeb 14 procentus no visiem iesniegumiem skatījusi ilgāk par mēnesi.
Likuma grozījumi aizsargās personu tiesības uz sociālo nodrošinājumu, sevišķi situācijas, kad invaliditātes pensija vai pabalsts ir personas vienīgais ienākumu avots, norādīts likumprojekta anotācijā.
Sociālo un darba lietu komisija plānojusi grozījumus Invaliditātes likumā iesniegt izskatīšanai Saeimas 13.oktobra sēdē, vienlaikus aicinot parlamentu pieņemt to steidzamības kārtā divos lasījumos.
Jau vēstīts, ka VDEĀVK Rīgas apvienotajai nodaļai iepriekš bija iesniegti 3350 iesniegumi par invaliditātes noteikšanu un tie nav izskatīti.
Komentāri (0)