Šā gada 27. martā Latvijā un daudzviet citur pasaulē notiks pāreja uz vasaras laiku, kad pulksteņa rādītāji būs jāpagriež par vienu stundu uz priekšu, informēja Ekonomikas ministrijā (EM).

Latvijā pāreja uz vasaras laiku notiks svētdien, 27.martā, plkst.3 jeb naktī no sestdienas uz svētdienu, pulksteņa rādītājus pagriežot vienu stundu uz priekšu.

Latvijā vasaras laiks pirmo reizi tika ieviests 1981.gadā. Sākot no 1997.gada, vasaras laiks Latvijā ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai.

Pāreja atpakaļ no vasaras laika notiks šā gada 30.oktobrī plkst.4 jeb naktī no sestdienas uz svētdienu, kad pulksteņa rādītāji būs jāpagriež par vienu stundu atpakaļ.

Pāreju uz vasaras laiku un atpakaļ Latvijā nosaka 2010.gada 26.oktobra Ministru kabineta noteikumi "Par pāreju uz vasaras laiku". Savukārt Eiropas Savienībā (ES) pāreju uz vasaras laiku nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes 2001.gada 19.janvāra direktīva par noteikumiem attiecībā uz vasaras laiku. Direktīva nosaka vasaras laika sākumu un beigas vienoti visām ES dalībvalstīm.

Jau ziņots, ka sabiedrības pārstāvju iniciatīvā tika piedāvāts mainīt Latvijas laika zonu no UTC+2 uz UTC+3, jo, Latvijai paliekot tikai pie ziemas laika, vakaros vasaras periodā nesamērīgi ātri būtu tumšs.

Priekšlikuma autori skaidro, ka pāreja no ziemas uz vasaras laiku un otrādi izjauc cilvēku bioloģisko ritmu. Visvairāk tas ietekmējot mazus bērnus un cilvēkus gados, kā arī cilvēkus ar hroniskām slimībām. Savukārt ieguvēji būšot visi sabiedrības locekļi, jo viņiem būšot mazāks stress.

Minētais priekšlikums tika iesniegts izskatīšanai Saeimā, taču Saeima nolēma neuzdot valdībai izvērtēt ieceri par atteikšanos no pulksteņa rādītāju griešanas, atceļot pāreju uz ziemas un vasaras laiku un paliekot tikai pie vasaras laika.

Lasi vēl

Komentāri (6)

  • -2
    Anita 15.03.2016, 07:44:09

    Vai tiešām mūsu valsts beidzot nevarētu palikt normālā laikā, nevis lēkāt līdz tiem ,kas izdomājuši šo pulksteņu grozīšanu .Visvairāk no tā cieš bērni , kam uz bērnudārzu jāceļas stundu agrāk, tas nozīmē ar varu jāceļas un vakarā ar varu jāspiež gulēt. Un ko dod tā viena gaismas stunda vakarā, ja jau no dabas pēc pavisam neilga laika tāpat būs gaišs vēl deviņos un desmitos,kad tāpat liela daļa jau dodas pie miera .Jāsāk domāt , ka tas tiek darīts speciāli ,lai tauta kļūtu pavisam nervoza un sākam arī bērniem bojāt nervus, un tad brīnāmies , kādi mums neadekvāti jaunieši.

  • -8
    JānisM 26.03.2016, 13:22:08

    Anita - tam ir arī ekonomiskie apsvērumi.piemēram - Pilsētas apgaismojums.Un protams pašiem, pie stundas pierod, kam grūti pierast, dažu dienu laikā, bet vakarā forši gaišs un garastāvoklis līdz ar to labāk :)

  • 0
    reku 26.03.2016, 14:43:11

    Vispareizākais būtu ieviest reālo joslas laiku,bez tās pāriešanas 2 reiz gadā.Lai no rīta agrāk top gaišs.Vakaros var iet laicīgi gulēt,lai nav pa tumsu jāvandās.

  • -3
    Brīvā Latvija 28.03.2016, 07:27:04

    Pareizs laiks - Maskavas laiks. Tagad pulksteņi Ventspilī un Maskavā rāda vienādi.

  • -1
    reku 28.03.2016, 14:07:23

    to Brīvā Latvija.Vai tad Maskavā nav par vienu stundu uz
    priekšu?
    Vispār jau pareizais Latvijas laiks ir tā sauktais ziemas laiks.To stulbumu ar laika grozīšanu iesāka krievu okupācijas laikā,un tagad,Eiropas okupācijas ietekmē, tā grozīšana tiek turpināta.

  • 0
    Brīvā Latvija 29.03.2016, 09:22:55

    Godājamie, pēc pulksteņu pagriešanas, gan Maskavas Kuranti Sarkanajā laukumā, gan zvanu tornis Ventspils Tirgus laukumā, rāda vienu un to pašu laiku. Līdz ar to, daļēji esam atgriezušies padomju laikos. Pulksteņu grozīšana Latvijā ir ieviesta padomju gados, kur to pamatoja ar elektrības ekonomēšanu.
    Atminos, deviņdesmitajos gados, kādā humoristiskā pārraidē, bija tāda frāze: Maskavas laiks - nepareizs laiks. Tas bija tad kad Latvija aizgāja no Maskavas laika. Tagad nu esam atpakaļ.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: