Saeima šodien trešajā, galīgajā, lasījumā pieņēma Krimināllikuma grozījumus, nosakot kriminālatbildību darba devējam, kurš izmaksā darba samaksu, kas nav uzrādīta grāmatvedības uzskaitē, jeb tā dēvēto aplokšņu algu, kā arī par kukuļa solīšanu, informēja Saeimas Preses dienestā.

Parlaments šodien akceptēja vairākas izmaiņas krimināltiesiskajā regulējumā.

Kriminālatbildība noteikta, ja "aplokšņu algas" izmaksu darba devējs uzņēmumā veicis ievērojamā apmērā - tādā, kas pārsniedz desmit minimālās mēnešalgas. Saeima jau veikusi saistītas izmaiņas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, par "aplokšņu algu" izmaksāšanu līdz desmit minimālo mēnešalgu apmēram nosakot administratīvu atbildību.

Par darba samaksas noteikumu pārkāpšanu noteikta brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana. Kā alternatīvs sods likumā būs minēts piespiedu darbs vai naudas sods, atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību vai uz noteiktu nodarbošanos, vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz trim gadiem.

Arī patlaban likums par "aplokšņu algu" izmaksāšanu ļauj sodīt darba devēju pēc likuma panta par izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Taču "aplokšņu algu" izmaksāšanas fakts ir vieglāk pierādāms nekā izvairīšanās no nodokļu nomaksas, un tādējādi likuma grozījumi atvieglos darbu tiesībsargājošajām iestādēm.

Saeima trešajā lasījumā apstiprināja arī priekšlikumu, ar kuru Krimināllikumā tiek paplašināts kukuļdošanas jēdziens. Saskaņā ar to pie atbildības personu varēs saukt ne vien par kukuļa došanu un piedāvāšanu, bet arī apsolīšanu. Tādējādi krimināli sodāma būs arī rīcība, kad pēc amatpersonas pieprasījuma persona piekrīt un apsola dot kukuli. Līdz šim Latvijā personas apsolījums, ja vien neseko kukuļa došana, nebija kriminalizēts.

Kukuļošanas definīcijas paplašināšana veikta saskaņā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) sniegtajām rekomendācijām. Latvijai ir saistoša OECD konvencija par ārvalstu amatpersonu kukuļošanas apkarošanu starptautiskajos biznesa darījumos.

Tāpat Krimināllikuma grozījumi prokuroriem dod plašākas iespējas sodīt personas, sagatavojot priekšrakstu par sodu un tādējādi nenododot lietu iztiesāšanai tiesā. Turpmāk priekšrakstu par sodu varēs sagatavot arī personai, kura izdarījusi smagu noziegumu, par kuru paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem.

Šādas izmaiņas palīdzēs vienkāršot kriminālprocesu un mazināt tiesu noslodzi. Priekšrakstu par sodu prokurors var piemērot, ja persona atzīst savu vainu uz apņemas atlīdzināt radītos zaudējumus.

Lasi vēl

Komentāri (1)

  • 0
    funky monky 10.03.2016, 18:23:53

    Nu būs jātur muti ciet. Nekādas piedāvāšanas vai apsolīšanas. Pirkstus vajag tā zīmīgi berzēt. Par to nekas nedraud

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: