Turpinoties piena iepirkuma cenas kritumam un krīzei nozarē, šā gada pirmajā pusgadā piensaimniecību vidējais apgrozījums samazinājies par 31%, bet peļņa - par 77%. Tikmēr, tendencei turpinoties, nākamgad eksistēšanas problēmas būs vismaz 69% saimniecību, informēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra eksperte Iveta Tomsone.
LLKC: Piensaimniecību peļņa kritusies par 77%
0Dramatisko situāciju piena nozarē apliecina LLKC ekonomistu aprēķini, kas veikti, ņemot vērā vairāk nekā 50 piensaimniecību grāmatvedības datus. LLKC aprēķini liecina, ka saimniecību vidējais neto apgrozījums 2015.gada pirmajā pusgadā salīdzinājumā ar 2014.gada pirmo pusgadu samazinājies par 31%.
Savukārt vidējā neto peļņa analizētajā periodā samazinājusies par 77%, norādot uz saimnieciskās darbības efektivitātes kritumu. Kritiskajā situācijā pozitīvu peļņu saimniecībās nodrošina citi ieņēmumi no blakus uzņēmējdarbības, ja tādi saimniecībā ir.
"To, ka samazināšanās galvenais iemesls ir piena iepirkuma cenas kritums, apliecina fakts, ka vidējais realizētā piena daudzums šā gada pirmajā pusgadā salīdzinājumā ar attiecīgo laiku pērn samazinājies tikai par 1,6%. Dažkārt lauksaimniekiem mēdz pārmest naudas netaupīšanu un uzkrājumu neveidošanu. Dati liecina, ka pirmajā pusgadā saimniecībās pieaudzis vidējais naudas apjoms. Tas norāda uz saimniecību finansiālo nedrošību par nākotni - saimniecības neveica investīcijas, bet veidoja uzkrājumus," sacīja Tomsone.
Savukārt saistībā ar saimniecību norēķiniem par pienu un parādiem viņa atzina, ka pieaudzis saimniecību saistību dzēšanas termiņš.
"Pērn pirmajā pusgadā uzņēmumi par pienu norēķinājās vidēji 77 dienu laikā, bet 2015.gada pirmajā pusgadā apmaksu saņēma vien pēc 102 dienām. Līdz ar to saimniecības vidēji par 33 dienām vēlāk nekā pērn veica īstermiņa saistību dzēšanu, tas notika 146 dienu laikā," norādīja Tomsone.
Tāpat LLKC aplēses liecina, ka Krievijas embargo un globālā cenu krituma ietekmē vidējā piena realizācijas cena Latvijā samazinājusies par 28% jeb no vidēji 0,29 eiro par kilogramu 2014.gada jūlijā līdz 0,21 eiro par kilogramu 2015.gada jūlijā.
Ja piena realizācijas cena turpinās samazināties šādā tempā, 2016.gada augustā tā būs 0,16 par kilogramu piena.
"Vērtējot saimniecību datus, pērn pirmajā pusgadā zaudējumi bija tikai 4% no ekonomiskajā analīzē iekļautajām saimniecībām, šogad pirmajā pusgadā - jau 27% no izlasē iekļauto saimniecību kopskaita. Viena izlasē iekļautā saimniecība 2015.gadā likvidējusies. Ja piena realizācijas cena turpinās samazināties ar tempu 28% gadā, tad tiek prognozēts, ka 2016. gadā zaudējumi būs jau 69% izlases saimniecībās," prognozēja LLKC pārstāve.
Tāpat LLKC aprēķinu kopsavilkums liecina, ka piensaimnieku lauksaimnieku satraukumam ir ekonomisks pamats un kompensācijas nozares saglabāšanai ir nepieciešamas.
LETA
Komentāri (0)