Patlaban nav iespējams nodrošināt, lai visas Latvijas skolas un bērnudārzus "Skolas piena" programmā varētu apgādāt ar bioloģiski ražotu pienu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).
Dūklavs: Patlaban nav iespējams nodrošināt, lai "Skolas piens" būtu bioloģiski ražots
0Dūklavam esot skaidrs, kādēļ radusies šāda iniciatīva, taču patlaban fiziski neesot iespējams to īstenot.
Pēc ministra teiktā, ja būtu iespējas pārstrādāt pienu attiecīgā daudzumā, lauksaimnieki nākotnē varbūt varētu sarūpēt attiecīgu piena daudzumu. Tomēr esot jāveic liels darbs, lai līdz tam varētu nonākt.
Valdība šodien lems par grozījumiem noteikumos "Kārtība, kādā piešķir, administrē un uzrauga valsts un ES atbalstu piena produktu piegādei izglītojamiem vispārējās izglītības iestādēs", kas paredz, ka turpmāk plānots noteikt papildu prasības bērnudārziem un skolām piegādātajam bezmaksas pienam, lai nodrošinātu augstāku kvalitāti "Skolas piena" programmā. Saskaņā ar ierosinājumu pasterizētam pienam turpmāk būtu jāatbilst prasībām par ražošanu, kurā izmantotas bioloģiskās lauksaimniecības metodes, vai nacionālās pārtikas kvalitātes shēmas prasībām, un pienu drīkstēs transportēt ne tālāk par 250 kilometriem no tā ražošanas uzņēmuma.
Programmā "Skolas piens" pienu vai citus piena produktus (kefīru, jogurtu, pienu ar šokolādes piedevām u.c.) līdz 250 mililitriem mācību dienā visa mācību gada laikā var saņemt visi skolēni. Valsts atbalsts tiek paredzēts par piena piegādi pirmsskolas izglītības iestādēm un 1.-9. klases skolēniem, un ES atbalsts tiek paredzēts par piena produktu piegādi pirmsskolas izglītības iestādēm, 1.-9. klases skolēniem, kā arī 10.-12. klases skolēniem.
Valsts līdzfinansējuma likme atbalsta programmā ir līdz 0,54 eiro par litru pasterizēta piena.
Saskaņā ar Lauku atbalsta dienesta informāciju 2013.-2014. mācību gadā atbalsta programmā piedalījās 192 400 pirmsskolas un 1.-12. klases izglītojamo 897 izglītības iestādēs. Apmēram 99% no šiem izglītojamiem saņēma bezmaksas pienu saistībā ar programmu. Turklāt programmā kopumā piedalījās 117 atbalsta pretendenti.
Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas tīmekļa vietnē ievietotās informācijas, 2013.-2014. mācību gadā Latvijas pirmsskolas un vispārējās izglītības iestāžu 1.-9. klases izglītojamo kopējais skaits bija 246 600, tātad bezmaksas pienu saņēma aptuveni 78% šo skolēnu.
Pašlaik vēl nav pieejama pilna informācija par izglītojamo skaitu Latvijā 2014.-2015. mācību gadā.
LETA
Komentāri (0)