22. novembrī Kultūras centrā Ventspilī uz biedrības 25 gadiem atskatīsies Ventspils novada politiski represēto apvienības biedri.
Ventspils novada politiski represēto apvienībai – 25
0Pirmo reizi represētie satikās 1989. gada 8. aprīlī, tas notika "Jūras vārtos". Pasākuma rīkotāji, kā atceras biedrības vadītāja Velta Kraulere, nezināja, cik cilvēku ieradīsies, un bija bezgala saviļņoti, redzot, ka kultūras nama lielā zāle ātri vien bija pilna: "Tas bija laiks, kad daudzi vēl baidījās atklāti runāt par izsūtīšanu, tomēr netrūka cilvēku, kuri neslēpa, ka cietuši represijās. Viņi cits citu apskāva, vaicājot viens otram, kurā vietā pavadīti izsūtījuma gadi."
Pirmajā rīcības komitejā darbojās Velta Šablovska (tagad Kraulere), Irēna Zvane, Tālivaldis Ezers, Skaidrīte Veidemane, Emma Mazistaba un Vilis Smiltiņš (pēdējie četri jau aizsaukti mūžībā). Par 1989. gada 2. oktobrī izveidotās sabiedriskās organizācijas "Ventspils novada politiski represēto klubs" priekšsēdi ievēlēja Voldemāru Vītoliņu, pēc viņa aiziešanas mūžībā – Veltu Krauleri. "Mūsu apvienībā ir ap 300 politiski represēto, tostarp astoņi nacionāli partizāni un astoņi nacionālie karavīri. Gribu pateikties vēsturniecei Ingrīdai Štrumfai, kura vienmēr bijusi mūsu padomdevēja un atbalstītāja – arī tad, kad par represijām vēl nebija pieņemts runāt skaļi."
Ventspils novada politiski represēto apvienības valdē aktīvi darbojas arī vairāki Ventspils novada iedzīvotāji – Ilga Ķire, Zeltīte Kristovska, daudz paveikusi arī Velta Vočtava, tādēļ apvienības jubilejas pasākumā piedalīsies ne tikai Ventspils pilsētas vadība, bet arī Ventspils novada domes priekšsēdētājs Aivars Mucenieks, kurš uzrunās cilvēkus, kas zina, ko nozīmē dzīve izsūtījumā: "Esam pateicīgi viņiem arī par atbalstu piemiņas vietas iekārtošanā Dzelzkalnu Brāļu kapos Zūru mežā un iesaistīšanos atmiņu stāstu apkopošanā, kas izdoti vairākās grāmatās."
Komentāri (0)