Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Būvniecības likumā, kas paredz pastiprināt būvdarbu uzraudzību.
Saeima pieņem likuma grozījumus būvdarbu uzraudzības pastiprināšanai
0Šīs izmaiņas nepieciešamas, lai, ņemot vērā diskusijas pēc Zolitūdes traģēdijas, precizētu un pilnveidotu jauno Būvniecības likumu, kas stāsies spēkā šī gada oktobrī.
Likums nosaka, ka turpmāk būvinspektoriem būs ne tikai jāpārbauda, vai būvdarbi sākti likumīgi un būvizstrādājumi atbilst projektam, bet arī būs jāpārliecinās par būvmateriālu dokumentācijas atbilstību būvlaukumā un par atklātajiem trūkumiem jāinformē būvmateriālu tirgus uzraugošā iestāde un būvvalde.
Ja tiek konstatēta būvizstrādājuma neatbilstība, būvinspektors ir tiesīgs apturēt būvdarbus. Lēmums par būvdarbu apturēšanu izpildāms nekavējoties, tā apstrīdēšana vai pārsūdzēšana neaptur lēmuma darbību. Būvvalde var pieņemt lēmumu par atļauju turpināt būvdarbus pēc tam, kad no būvmateriālu tirgus uzraugošā iestādes saņemta informācija par trūkumu novēršanu.
Savukārt valdībai turpmāk būs jānosaka, kādos gadījumos nepieciešama ne tikai būvprojekta, bet arī būves ekspertīze, kā arī būvprojekta ekspertīzes sastāvu veikšanas kārtība un apjoms. Tāpat precizēta sabiedrības iesaiste būvniecības procesos, lai iedzīvotāji pēc iespējas agrāk uzzinātu par viņu teritorijā plānotajiem būvdarbiem.
Sabiedriskā apspriešana turpmāk būs jāveic par tādu objektu būvniecību, kuriem nebūs piemērots ietekmes uz vidi novērtējums, bet kas var radīt būtisku ietekmi - smaku, troksni, vibrāciju vai citu piesārņojumu videi. Pašvaldība varēs noteikt arī citus gadījumus, kad rīkojama būvniecības ieceres publiska apspriešana, bet ne teritorijai, kurai vēl ir spēkā detālplānojums.
Likuma grozījumi arī paredz noteikt būvvaldes un Būvniecības valsts kontroles biroja funkcijas un savstarpējo sadarbību. Regulējums papildināts ar jaunu uzdevumu būvvaldei, kurai būs jānosaka būvinspektoram obligāto būvlaukuma apmeklējumu grafiks.
Ja fiziskās un juridiskās personas nenodrošina būvinspektoram tiesības apskatīt un pārbaudīt būvi un būvlaukumu būvdarbu laikā, šādās būvēs un būvlaukumos var iekļūt, izmantojot aizvietotājizpildi un fizisko spēku likumā noteiktajā kārtībā saskaņā ar rajona (pilsētas) tiesas tiesneša lēmumu, kas pieņemts, pamatojoties uz būvinspektora pieteikumu un tam pievienotajiem materiāliem.
Likuma izmaiņas paredz saukt pie atbildības personas, kuras kavē iespēju būvinspektoram apskatīt un pārbaudīt ēku tās būvdarbu un ekspluatācijas laikā.
Tāpat atbildīgajām institūcijām ne retāk kā reizi piecos gados būs jāpārbauda būvspeciālistu reģistrā informācija par ikvienu būvspeciālistu. Paredzēts veikt pārbaudes par būvspeciālista patstāvīgo praksi, būvspeciālista iesniegto informāciju par izglītību un apgūtajām profesionālās pilnveides programmām vai citiem kompetenci paaugstinošiem pasākumiem.
Tāpat paredzēts veikt pārbaudi par sūdzībās un iesniegumos norādītajiem, kā arī citos veidos kompetences pārbaudes iestādes rīcībā nonākušiem faktiem par iespējamiem būvspeciālista pārkāpumiem. Par nebūtiskiem pārkāpumiem paredzēts apturēt būvspeciālista sertifikātu, bet par būtiskiem - to anulēt.
Šīs izmaiņas stāsies spēkā līdz ar jauno Būvniecības likumu šā gada 1. oktobrī.
LETA
Komentāri (0)