Aizejošais 2013. gads kļuvis par nozīmīgu ne tikai pašvaldības uzņēmumam Ventspils siltums, bet arī visiem centralizētās siltumapgādes pakalpojumu patērētājiem. Pateicoties abu pilsētas katlumāju veiksmīgajai modernizācijai, ventspilnieki vairs nav augsto pasaules naftas produktu cenu ķīlnieki.

Šogad pēc rekonstrukcijas ekspluatācijā nodota katlumāja Brīvības ielā 38. Darbs ir paveikts liels un izdarīts labi, 2013. gada panākumus apkopo PSIA Ventspils siltums valdes priekšsēdētājs Arnis Uzaris, sakot pateicības vārdus galvenajam darbuzņēmējam – Ventspils labiekārtošanas kombinātam. Pēc rekonstrukcijas katlumāja pilsētas kreisajā krastā pilnībā izmanto tehnoloģisko šķeldu, kuras tirgus cena ir daudz zemāka nekā mazuta. Līdz ar to radās iespēja no 1. decembra pazemināt Ventspilī siltuma tarifu par 5,7%. Pēc decembra prognozēm, siltuma tarifs Ventspilī ir otrais zemākais starp Latvijas lielākajām pilsētām.

 

Otrs aizvadītā gada panākums ir siltumtrases rekonstrukcijas turpināšana un veco cauruļu nomaiņa pret rūpnieciski izolētajām. Šogad nomainīta siltumtrase vairāk nekā 2 km garumā, galvenie darbi notikuši Pārventā. Pagātnē paliek arī gaisa siltumvadi, kas tika būvēti 70. gados un kuros siltuma zudumi bija jo īpaši lieli nolietojušās izolācijas dēļ. Iedzīvotājiem un citiem siltuma patērētājiem īpaši svarīgs ir ekonomiskais efekts pēc siltumtrases rekonstrukcijas, uzskata Uzaris. Jauno cauruļu galvenā priekšrocība ir tā, ka maksimāli samazinās siltuma zudumi. 1997. gadā siltuma zudumi siltumtīklos bija 24%. Šogad – 12,5%. Nomainot vecās caurules pret rūpnieciski izolētajām, siltuma zudumi siltumtīklos samazinājušies gandrīz divas reizes!

 

Pašreizējais siltumtrases rekonstrukcijas projekts ir paredzēts uz trīs gadiem – no 2012. līdz 2014. gadam. Nākamajā gadā plānots nomainīt pret rūpnieciski izolētām caurulēm vēl 4,8 kilometrus siltumtrases, pēc tam jaunās caurules veidos 96% pilsētas siltumtrasēs.

 

Papildus rekonstrukcijai Ventspils siltums plāno arī siltumtrases optimizāciju, turpina Uzaris. Sadarbībā ar Somijas kompānijām, kurām ir liela pieredze siltumtrašu optimizācijā dažādās valstīs, tiks veikti pasākumi, kas ļaus samazināt siltuma zudumus vēl par 1–2%, cer Uzaris. Siltuma zudumu samazinājums siltumtīklos par 1% nodrošina uzņēmumam ietaupījumu vairāku tūkstošu latu apmērā gadā. Tas ir vērsts uz to, lai samazinātu izdevumus kurināmā iegādei siltuma ražošanai un galarezultātā – samazinātu tarifu.

 

Šā gada beigās Ventspils siltums parakstījis līgumu ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) par ES līdzfinansējuma piešķiršanu dūmgāzu kondensatora iegādei un uzstādīšanai katlumājā Brīvības ielā 38. Tā ir mūsdienīga un salīdzinoši jauna iekārta, kas paaugstinās katlumājas darbības efektivitāti un nodrošinās vēl lielāku kurināmā ietaupījumu siltuma ražošanai.

 

Šogad iesākta arī katlumājas rekonstrukcija pilsētas labajā krastā, Talsu ielā 69, kas tiks pabeigta 2014. gada janvārī. Patlaban darbi tuvojas izskaņai, jaunie katli jau darbojas, notiek jaunās iekārtas testēšana un regulēšana. Visi darbi – sākot no veco iekārtu demontēšanas un beidzot ar jauno iekārtu iedarbināšanu un noregulēšanu – veikti īsā laikā, proti, deviņos mēnešos, norāda Uzaris.

 

Katlumājas Talsu ielā 69 rekonstrukcijas pabeigšana un nodošana ekspluatācijā būs viens no svarīgākajiem notikumiem 2014. gadā. Pēc tam Ventspils siltums atkal sagatavos un iesniegs regulatoram jaunu siltuma tarifa samazinājuma projektu. Nododot pēc rekonstrukcijas ekspluatācijā katlumāju Talsu ielā 69, tiks pabeigts grandiozs projekts – visas pilsētas siltumapgādes sistēmas pāreja no mazuta uz tehnoloģiskās šķeldas izmantošanu. Jaunajā gadā plānots uzstādīt dūmgāzu kondensatoru katlumājā pilsētas kreisajā krastā. Tiks ieviesta attālinātā siltuma skaitītāju rādījumu nolasīšanas sistēma, īstenojot Latvijas un Lietuvas sadarbības pārrobežo projektu Informācijas unkomunikāciju tehnoloģiju izmantošana komunālo pakalpojumukvalitātesuzlabošanai. Finansiālo atbalstu projektam plānots piesaistīt no ES.

 

2014. gada plāni

  • pabeigt katlumājas Talsu ielā 69 rekonstrukciju
  • pabeigt 2012. gadā uzsākto siltumtrases rekonstrukciju, nomainot 4,8 km veco cauruļu pret rūpnieciski izolētām
  • uzstādīt dūmgāzu kondensatoru katlumājā Brīvības ielā 38
  • uzstādīt attālināto siltuma skaitītāju rādījumu nolasīšanas sistēmu

 

Prognozējamie siltumenerģijas tarifi 2013. gada decembrī (Ls/MWh) Latvijas lielajās pilsētās ŠEIT!

 

Jaunajā siltumtrasē noplūdes izslēgtas

Ventspils ir pirmā pašvaldība Latvijā, kur vecās siltumtrases caurules nomaina pret rūpnieciski izolētām, kas būtiski pagarina siltumtrašu ekspluatācijas laiku, samazina siltuma zudumus un remonta izdevumus. Par to praksē pārliecinājies ekspluatācijas iecirkņa vadītājs Edmunds Mauls, kurš uzņēmumā strādā kopš 1991. gada.

 

 

Tagad karstā ūdens noplūde siltumtrasē ir praktiski izslēgta. Kad atnācu šeit strādāt, skaitījās normāli, ja noplūda 10–15 kubikmetru ūdens stundā! Daudzi ventspilnieki atceras, ka ziemā gar siltumtrasi bija redzama zaļa zāle. Tajā pašā laikā bija grūti atrast noplūdes vietu, bet, lai novērstu avāriju, bija vajadzīgs daudz fizisku pūliņu un laika. Lai ierīkotu veco siltumtrasi, būvēja betona kanālus zemē, kuros ievietoja caurules, bet no augšpuses kanālus piesedza ar betona plāksnēm. Lai piekļūtu pārsprāgušajai caurulei, vajadzēja celt augšā betona plāksnes, bet pēc remonta – atkal tās atlikt vietā. Gadījās, ka uzreiz nevarēja aizrakties līdz avārijas vietai – raka tur, kur nevajag, atkal raka ciet, lai raktu no jauna citā vietā. Vecā tehnoloģija arī bija pie vainas tam, ka daudzās vietās uz ielas braucamās daļas un ietvēm bija mūžīgās bedres. Zem smagās tehnikas nereti iebruka kanālu betona plāksnes un līdz ar tām arī asfalts.

 

1993. gadā sāka nomainīt veco siltumtrasi. Jaunās caurules ievietoja tieši zemē. Pirmo siltumtrases posmu nomainīja Lielajā ielā – aiz ātrās palīdzības stacijas uz toreizējā Pionieru nama pusi. Tagad pilsētas kreisajā krastā nomainīti 25,2 kilometri siltumtrašu un atlicis nomainīt tikai 0,6 kilometrus, bet Pārventā nomainīti 19,9 kilometri siltumtrašu un atlicis vēl vecais gabaliņš 1,5 km garumā, kā arī 3,2 km daļa no trases uz balstiem, kuru arī nomainīs ar rūpnieciski izolētām caurulēm un ieraks zemē. Jaunās caurules ir aprīkotas ar avārijas signalizāciju, kas ļauj ātri un nekļūdīgi atrast bojājuma vietu. Pateicoties tam, avārijas novēršanas un remonta izdevumi ir daudz mazāki. Tagad pat avārijas laikā es varu mierīgi naktī gulēt, bet agrāk vajadzēja visu nakti staigāt ar austiņām gar siltumtrasi, lai klusumā sadzirdētu, kur radies bojājums. Tas bija sarežģīti un dārgi. Bezkanālu cauruļu ierīkošanas tehnoloģija atbrīvojusi pilsētu arī no mūžīgajām bedrēm uz ielām. Atceros, ka 1998. gadā siltumtrasēs bija 10 avāriju. Jaunajos posmos, kas nomainīti pēdējo 20 gadu laikā, sākot ar 1993. gadu, avāriju vispār vairs nav bijis.

 

Ar PSIA Ventspils siltums var sazināties elektroniski

Kopš jūlija klientu ērtībai pieejama mājaslapa www.ventspilssiltums.lv, kur var atrast jaunākās ziņas, atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem un kalkulatoru maksas par karsto ūdeni aprēķināšanai. Šobrīd, kad ir pabeigta pāreja uz jauno grāmatvedības programmu, uzsākts darbs pie mājaslapas www.ventspilssiltums.lv otrās kārtas programmēšanas. Pēc tās pabeigšanas mājaslapā klienti varēs iesniegt datus par karstā ūdens patēriņu, apskatīt informāciju par maksājumiem un bilanci. Ja vēlaties turpmāk saņemt rēķinu arī elektroniski, nosūtiet brīvā formā rakstītu pieteikumu uz e-pastu [email protected] un norādiet: vārds, uzvārds, adrese, klienta numurs (ja zināms), tālrunis, e-pasts.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: