Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), tuvojoties Lieldienām, aicina būt saprātīgiem, atpūšoties nepiemirst par savu un apkārtējo cilvēku drošību, lai pavasarīgos svētkus neaptumšotu nelaimes gadījumi.
Lai svētki būtu priecīgi un droši
0Ik dienu tiek reģistrēti vairāki desmiti kūlas ugunsgrēki. Kā liecina ikgadējā statistika, vislielākais reģistrēto kūlas ugunsgrēku skaits ir tieši brīvdienās, tādēļ VUGD aicina Lieldienas izmantot, lai atpūstos kopā ar ģimenēm, sakoptu savas saimniecības un priecātos par pavasari nevis, dedzinot kūlu, postītu dabu.
Ministru kabineta apstiprinātie ugunsdrošības noteikumi nosaka prasības, kas fiziskajām un juridiskajām personām jāievēro, lai neatkarīgi no objekta īpašuma formas un atrašanās vietas novērstu un sekmīgi dzēstu ugunsgrēkus, kā arī mazinātu to sekas. Šo noteikumu 21. pantā teikts, ka zemes īpašnieks (valdītājs) veic nepieciešamos pasākumus, lai objekta teritorijā nenotiktu kūlas dedzināšana.
Savukārt Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteikts, ka par kūlas dedzināšanu fiziskajām personām uzliek naudas sodu no divsimt līdz piecsimt latiem vai piemēro administratīvo arestu uz laiku līdz piecpadsmit diennaktīm. Sodu var piemērot gan policija, gan VUGD inspektori.
Tiem, kuri vēlas „nedaudz” padedzināt kūlu, jāatceras, ka šis sods pienākas neatkarīgi no tā, vai vēlaties nodedzināt kūlu plašā laukā vai tikai pāris kvadrātmetrus nenopļautā grāvmalītē.
Ja ir vēlme iekurināt ugunskuru, vajadzētu painteresēties, kādi šajā teritorijā ir pašvaldības saistošie noteikumi, jo iespējams, ka par ugunskura kurināšanu var saņemt bargu sodu. VUGD atgādina, ka arī vietās, kur atļauts kurināt ugunskurus, vispirms ir jāizvēlas vieta, lai tuvumā nebūtu sausā zāle vai koki, kas var aizdegties.
Ugunskura vietu sagatavo, aprokot apkārt zemi vai apliekot akmeņus, lai tā būtu ierobežota. Pirms došanās prom jāatceras, ka ugunskurs ir jānodzēš, lai, uzpūšot stiprākam vējam, tas neuzliesmotu no jauna.
Iespējams, ka brīvdienās vēlēsieties atklāt grillēšanas sezonu. Jāatceras, ka to nevajadzētu darīt uz balkoniem un lodžijām, jo tas nav ugunsdroši, turklāt nedrīkst ignorēt kaimiņus. Dārzos un privātmājās grils jānovieto drošā attālumā no ēkas, tā, lai, uzpūšot stiprākam vējam, dzirksteles nevar izraisīt ugunsgrēku. Grila iededzināšanu nevajadzētu uzticēt bērniem, jo, pat pieaugušo klātbūtnē, viņiem to darīt var būt bīstami.
Tiem, kuri brīvdienās ieplānojuši braucienus ar laivām, VUGD atgādina, ka pirms nodarbošanās ar kādu no ūdens sporta veidiem, braukšanas ar laivu, kuteri vai kādu citu peldlīdzekli, neaizmirstiet uzvilkt glābšanas vesti. Ja bērns dodas līdzi izbraukumā ar laivu vai plostu, obligāti jāvelk drošības veste, jo tā vislabāk pasargā, ja mazais iekrīt ūdenī. Taču peldlīdzekļos neizmantojiet „drošības jostas", lai bērns nepārkristu pāri malai. Ja gadījumā laiva apgāzīsies, bērns atradīsies zem ūdens.
Brīvdienās gan gatavojoties svētkiem, gan atpūšoties, vienmēr atcerēsimies par bērnu drošību. Bērniem svētki vienmēr šķiet īpašāki un nozīmīgāki nekā pieaugušajiem un nereti viņiem arī šķiet, ka var darīt to, ko ikdienā nedrīkstētu. Ja atpūšamies pie ūdens krātuvēm, kurinām ugunskurus vai grilus, jāatceras, ka mazie atpūtnieki vienmēr jāpatur redzes lokā, uzmanot vai nav izdomājuši kādu bīstamu nodarbošanos.
VUGD aicina būt saprātīgiem, lai svētkus neaptumšo nelaimes gadījumi. Ja nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, zvaniet pa tālruni 112.
Komentāri (0)