Piejūras brīvdabas muzeja dzirnavās skatāma gleznotājas Gitas Šmites personālizstāde. Piejūras brīvdabas muzeja vējdzirnavās no 12. jūnija līdz 21. jūnijam apskatāma lielziedu īrisu izstāde, savukārt, no 18. jūnija līdz 28. augustam Livonijas ordeņa pilī būs skatāma ceļojošā izstāde Uz lielās dzīves trases. 20. gadsimta sešdesmito gadu grafiskā valoda.

Stiprie sešdesmitie

No 18. jūnija līdz 28. augustam Livonijas ordeņa pilī būs skatāma ceļojošā izstāde Uz lielās dzīves trases. 20. gadsimta sešdesmito gadu grafiskā valoda.

 

Nesen Livonijas ordeņa pils izstāžu zālē noslēdzās Ventspils muzeja apjomīgā krājuma izstāde par virtuves vēsturi no 19. gs. līdz 20. gs. 70. gadiem, un izstāde, kas tiks atklāta pirms Jāņiem, 18. jūnijā, ir kā izvērsts turpinājums nesenās vēstures – padomju perioda – pētniecībai, tematiski aptverot ne tikai ar virtuvi saistītu priekšmetu dizainu. Ir svarīgi apzināties, ka Latvijā arī padomju periodā bija radītas izcilas grafiskās kultūras vērtības.

 

Plašais izstādes eksponātu klāsts atlasīts no Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas, Latvijas Arhitektūras muzeja, Latvijas Mākslas akadēmijas Informācijas centra, Keramikas un Tekstilmākslas nodaļas fondiem, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības, Rīgas Porcelāna muzeja, Latvijas Valsts arhīva krājuma, darbu autoru un privātām kolekcijām. Ceļojošo izstādi Ventspils muzejā papildinās muzeja krājuma materiāli par 60.gadu grafiskā stila tēmu – Ventspils zivju kombināta zivju produkcijas etiķetes un Induļa Zvagūža oriģināl­ilustrācijas ventspilnieka Herberta Dorbes poēmai Tas notika Kaķpēdiņu bulvārī.

 

Izstāde Uz lielās dzīves trases dod iespēju iepazīties ar 20. gadsimta 60. gadu priekšmetisko vidi, kas spilgti raksturo tālaika sabiedrības jaunos estētiskos ideālus – 20. gs. 50. gadu mākslai tipisko naturālismu un retrospektīvo stilistiku nomainīja lineāri ģeometriskais stils. Ideālu maiņu lielā mērā noteica ekonomikas, tai skaitā vieglās rūpniecības, attīstības straujie pieauguma tempi, kosmosa apgūšana, zinātniski tehniskais progress. Šī iemesla dēļ izstādes nosaukumam likās tik atbilstoša Ojāra Vācieša dzejas rinda Uz lielās dzīves trases no dzejnieka populārā dzejoļa Meitene no manas klases.

 

Izstādes norises laikā Ventspils muzeja kasē būs iespēja iegādāties lielisku biedrības Raktuve izdevumu Desmitgades ikdiena. 20. gadsimta 60. gadu dizains Latvijā no izdevumu sērijas Māksla. Mīts. Dokuments.

 

Izstādes norisi Ventspils muzejā atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Ventspils pilsēta.

 

Vasaras gleznas dzirnavās

Piejūras brīvdabas muzeja dzirnavās skatāma gleznotājas Gitas Šmites personālizstāde. Ja vasaras siltums kavējas, varbūt to var pievilināt, līdzīgi kā trollīši Mumini sprieda par Ziemassvētku pielabināšanu ar dāvanām un izgreznotu eglīti? Viena no vasaras pievilinātājām varētu būt mākslinieces Gitas Šmites gleznu personālizstāde Ventspils Piejūras brīvdabas muzeja dzirnavās. Māksliniece, kas beigusi meistardarbnīcu Latvijas Mākslas akadēmijā pie latviešu glezniecības kluso dabu klasiķiem Viļa Ozola un Imanta Vecozola, savu harmonisko un spēcīgo glezniecības tēlu pasauli balsta tajā, ko pazīst vislabāk. Tās ir vasaras un ziemas senajā lībiešu ciemā Vaidē kopā ar bērniem un zvēru pēdām, ar pirts garaiņiem un vasaras bālo gaismu Līgo rītos. Gitas Šmites mākslas darbos darbīgas ir ne tikai kompozīcijas, bet arī klusās dabas ar spožu glazūru krūkām vai dienišķo rituālu iedzīvinātām koka lietām. Izstāde būs skatāma līdz 26. jūlijam.

 

Uzplaukst īrisi

Piejūras brīvdabas muzeja vējdzirnavās no 12. jūnija līdz 21. jūnijam apskatāma lielziedu īrisu izstāde, ko sadarbībā ar muzeju ik gadu piedāvā kolekcionāre Aiga Felš-Milberga. Ar aizrautīgo dārznieci ­muzejam izveidojusies veiksmīga sadarbība – vasaras sākumā Felš-Milberga piedāvā apskatei savus īrisus, bet rudenī muzejā būs skatāmas dālijas.

 

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: