Ventspils muzejā 15. janvārī atklāta izstāde Akmens laikmets Ventspils novadā. Tā veltīta ne tikai Ventspilij, bet arī visai Kurzemei unikālai kolekcijai – ap 100 vidējā akmens laikmeta (mezolīta) beigu – un jaunākā akmens laikmeta (neolīta) sākuma senlietu kolekcijai.

Pirms apmēram 6000 – 7000 gadiem darinātās kaula un raga senlietas, kā arī tajā laikā medīto dzīvnieku kaulus no Užavas upes gultnes vairāku gadu garumā bija savācis Sises ciema “Mazrušķu” māju saimnieks Aivars Priedoliņš. 2013. gadā senlietu kolekcija nonāca Ventspils muzejā.

Kolekcijas unikalitāte saistās ar apstākli, ka akmens laikmeta kauls un rags kā materiāls parasti ķīmisku un bioloģisku faktoru dēļ ar laiku izzūd un tikai retos, īpaši labvēlīgos apstākļos saglabājās līdz mūsdienām. Sises kolekcijā ietilpstošās senlietas skaita ziņā pārspēj visu līdz šim zināmo šādu Kurzemē atrasto senlietu daudzumu. Tajā pārstāvētas līdz šim Latvijā nezināmas rīku formas un lietišķās mākslas priekšmeti. Tā ir ievērojama, vērtējot gan šobrīd zināmos atradumus Kurzemes, gan arī visas Latvijas un pat Ziemeļeiropas kontekstā.

Izstādītie raga cirvji, kapļi, šķēpu gali un citi senie rīki, par kuru kādreizējo izmantošanu sadzīvē dažreiz var tikai minēt, ļauj apmeklētājam iztēlē pieskarties novada pagātnes pirmsākumiem, kas ir gandrīz desmit reižu senāka nekā Ventspils pilsētas vēsture. Līdzās senlietām, kas liecina par to, ka šī laika mednieki veiksmīgi medījuši arī mūsdienu mežos sastopamos staltbriežus, aļņus un mežacūkas, izstādē aplūkojami arī tādu jau sen izzudušu dižmedījumu kā tauru (Bos primigenius) kauli un ragi.

Akmens laikmetam Ventspils novadā veltītā Vēstures otrdiena notiks 27. janvārī plkst. 17:30.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: