No 7. augusta teātra nama “Jūras vārti” Mazajā izstāžu zālē apskatāma Gunāra Kroļļa zīmējumu izstāde „Grafīta spīdums”.

Izstādē eksponēti zīmējumi, kas tapuši pēdējo gadu laikā, kā arī šogad veidots zīmējumu cikls.

 

Grafiķis Gunārs Krollis ir viens no izcilākajiem vecākās paaudzes latviešu māksliniekiem. Daiļrades sākumā Gunārs Krollis aizrāvās ar linogriezumu, vēlāk strādājis oforta tehnikā un laiku pa laikam nodarbojies arīdzan ar akvareli un glezniecību. Nozīmīgs ir mākslinieka ieguldījums grāmatu ilustrāciju laukā. Liela viņa dzīves daļa pagājusi pedagoģiskajā darbā, audzinot jauno grafiķu maiņu Latvijas Mākslas akadēmijā.


Zīmulis kā tehnika Gunāram Krollim uzmanības centrā jau ir vairākus gadus. Viņa zīmējumos apvienojas dažādi laikmeti un dažādu tautu kultūras. Laika izpratni zīmējumos nosaka mākslinieka griba un iztēle. Ielūkojoties tajos, šķiet, ka Gunārs Krollis mums atgādina par cilvēces bagāto kultūras pagātni, kas ir pamatā šodienas pasaulei un ko bieži piemirst. Te ir atpazīstami tēli gan no seno alu zīmējumu perioda, gan no Mezopotāmijas, gan Senās Ēģiptes un Senās Grieķijas laikiem, gan viduslaiku Eiropas kultūras vēstures.


Grafiķa zīmējumi arī no skatītāja prasa krietnu zināšanu bagāžu pasaules mākslas vēsturē. Darbu rašanos noteikušas autora pārdomas par pasauli, tās gaitu, arī par mums. Gunārs Krollis zīmējumos atklājas kā filozofs, kurš savas atziņas pauž ar zīmētiem tēliem.

Patīkamu pārsteigumu mākslas cienītājiem var sagādāt zīmējumu pētīšana, pieejot tiem tuvāk. Mākslinieks lietojis dažādas cietības grafīta zīmuļus, te punktējot, te formas veidojot ar īsākām un garākām svītrām, te rūpīgi variējot formas un gaismēnas, radot vienlaikus glezniecisku un skulpturālu iespaidu. Viss uzreiz nav atklāts un redzams – jāieskatās, jāiedziļinās, jāmēģina saprast, ko Gunārs Krollis gribējis pateikt un ko redzētais atgādina skatītājam, kam ir cita dzīves un gara pieredze.

 

Ieeja bez maksas. Izstāde teātra namā “Jūras vārti” būs apskatāma līdz 22. septembrim.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: