Ventspils muzeja Amatu mājā no 11. oktobra apskatāma izstāde Burvju stikls – spogulis.
Amatu mājas Aizspogulija
0Spoguļu vēsture esot sākusies vēl pirms grieķu teikām par Narcisu, kurš neglābjami iemīlējās savā atspulgā. Dažādos avotos minēti atšķirīgi laika nogriežņi, aptuveni 3500 gadu tālā pagātnē iestiepjas spoguļa pirmsākuma atspīdumi. Turklāt metāla spoguļi - pulētas bronzas plāksnes esot vēl senāki.
Amatu mājas izstāžu zālē no 11. oktobra spoguļojas spoguļi, sākot ar japāņu kagami (bronzas spoguļiem no privātkolekcijas), autordarbiem (mākslinieku Ivara un Elitas Asnes veidotiem), beidzot ar Ventspils Mākslas skolas audzēkņu darinātajiem.
Taču spoguļu burvība un noslēpumainība nav zudusi. Spoguļu masveida ražošana sākusies renesanses laikā Venēcijā, kad alķīmiķu laboratorijās tika izgudrota stikla pārklāšana ar dzīvsudraba amalgamu (alvas šķīdumu dzīvsudrabā). Diezgan indīgā spoguļu izgatavošanas metode par laimi tika turēta slepenībā. Vācu izcelsmes ķīmiķis J. Lībigs tikai 1840. gadā atklāja metodi, kā uzklāt sudraba kārtu uz stikla. Pašreiz spoguļu izgatavošanai bez sudraba pārklājuma izmanto arī alumīnija pārklājumu. Protams, ka spogulis ir viens no iecienītiem tēliem arī mākslas pasaulē, sākot ar brāļu Grimmu Pelnrušķīti, L. Kerola Alisi līdz pat Roulingas Potera Vēlmju spogulim. Ventspils muzeja Amatu māja aicina spoguļoties, iepazīt ne tikai sevi, bet arī spoguļu daudzveidību.
Komentāri (0)