Nākamā gada sākumā vairumam pārtikas produktu cenas Latvijā, visticamāk, pieaugs izejvielu cenu kāpuma dēļ, sacīja Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) pārstāve Ingūna Gulbe.
Nākamā gadā prognozē pārtikas produktu cenu pieaugumu
20Viņa teica, ka graudiem un graudu izstrādājumiem, piemēram, miltiem un putraimiem nākamgad cenas pieaugs par pārdesmit procentiem. Izņēmums ir rīsi, kuriem cena samazināsies vai paliks esošajā līmenī. Augļu un dārzeņu cenas līdz jaunās sezonas sākumam kāps par apmēram 30% saistībā ar šā gada sausumu, kura dēļ to ražas Eiropā ir par trešdaļu mazākas nekā pērn.
Vienlaikus viņa piebilda, ka cukura, tējas un kafijas cenas nākamgad, ņemot vērā pašreizējās tendences, visticamāk, saglabāsies šā gada līmenī. Arī piena produktu un gaļas cenas, visticamāk, nākamā gada pirmajos pāris mēnešos paliks esošajā līmenī, neraugoties uz graudu cenu kāpumu.
Gulbe pastāstīja, ka graudu cenas šogad Latvijā sausuma dēļ pieaugušas gandrīz par trešdaļu un graudi ir izejviela daudzu citu pārtikas produktu ražošanā. Tomēr neraugoties uz to, cūkgaļai un putnu gaļai cenas ir pat samazinājušās.
Komentējot tendences pasaulē, viņa norādīja, ka globālā tirdzniecība pēdējos gados aug - galvenajiem pārtikas produktiem - eļļām, sēklām, graudiem un zivīm cenas pieaug. Kafijai un tējai tās ir pat samazinājušās. Šā gada oktobrī pasaules tirgū samazinājās piena un gaļas cenas.
Tāpat viņa pastāstīja, ka tikmēr piena produktu cenas salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir zemākas, jo ir būtiski pieaudzis eksports no Jaunzēlandes. Tikmēr daudzās Eiropas valstīs liellopu ganāmpulki ir samazināti barības trūkuma dēļ. Latvijā saražotais piena produktu kopjapjoms ir samazinājies, neraugoties uz tā pieaugumu citās valstīs.
Viņa piebilda, ka Latvijā joprojām ir zemākās piena iepirkuma cenas, taču, neraugoties uz zemām izejvielas cenām, pārstrāde nav tik efektīva. "Pie zemajām cenām neesam sekmīgākie un veiksmīgākie eksporta tirgos," sacīja Gulbe, pieļaujot, ka Latvijas piena pārstrādātājiem pagaidām pietrūkst spēka un zināšanu, lai eksportā būtu stiprāki. Tomēr viņa uzsvēra, ka nozare aktīvi turpina attīstīt eksportu un strādā pie jaunu tirgu meklējumiem.
Pēc viņas teiktā, sviesta cenas šogad ir samazinājušās salīdzinājumā ar pagājušo gadu, bet nav atguvušas agrāko līmeni pirms to būtiskā kāpuma. Veikali iepirkuši lielus sviesta krājumus, kas joprojām nav izpārdoti.
Vienlaikus viņa pastāstīja, ka gaļas cenām globālajā tirgū ir tendence samazināties. Vienīgais gaļas veids, kam ir kāpušas cenas, ir aitas gaļa. Gaļas ražošanas apmēri kopumā globālajā tirgū aug. Gaļas cenas Latvijā ir salīdzinoši zemas.
Gulbe sacīja, ka Latvijas tirgū ir ļoti stipri olu ražotāji. Latvijas uzņēmumi spēj lielos apmēros olas eksportēt un Latvijas tirgū olu cenas ir salīdzinoši zemas.
Viņa piebilda, ka izejvielas cenu kāpuma dēļ ir paredzams neliels visu veidu maizes cenu pieaugums, jo degviela, nodokļi, darbaspēka izmaksas ir palielinājušās. Tas ir iemesls, kādēļ maizes cenas palielināsies. Taču augstās konkurences dēļ šajā jomā maizes cenas nepieaugs būtiski.
Gulbe atzīmēja, ka arī cukuram jau labu laiku ir zemas cenas. Latvijā cukura cenas ir salīdzinoši zemas, lai gan Lietuvā tas ir nedaudz lētāks. Kafijas cenas pastāvīgi nedaudz pazeminās, un arī turpmāk kafijai netiek prognozēts cenu pieaugums. Tā kā kakao pupiņas saražotas pietiekamā daudzumā, arī kakao cenām nav prognozējams cenu pieaugums.
Komentāri (20)
Mums jau tagad pārtikas cenas ir mākoņos. Piemēram Lietuvā batons 600 gr. maksā 43 centus, bet pie mums Kuldīgas maiznīcas batons 550 gr. maksā 1,07 eiro!?!
Pajoliņ, vai tiešām domā, ka atbilstošas kvalitātes izstrādājums (maize, Kuldīgas) maksā mazāk?
Es vairāk brīnītos, ja cenas kristos. Kur tad zudis Infantīli Idiotiskā Pozitīvisma paudējs???
Brandavīna cena ar cēlusies,nu jau par 2,40 pusstopu varot dabūt...
Jāpāriet būs uz kosmētisko spirtu.
Un mūsējie tik turpina vergot ārzmeju uzņēmējiem pa 600 eur uz rokas.
Deputāti, ministri algas sev paceļ, pārējie var nosprāgt. Nepieciešams papildināt budžetu ar fin līdzekļiem, nav problēmu, paceļam nodokļus! Par valsts samniecību netiek domāts!
Te cilvēki gribot nevar palikt uz dzīvi! Nožēlojami.
Neko darīt, līdz Mažeiķiem jau nav nemaz tik tālu. Sapērkot produktus kādam mēnesim, var ietaupīt ap 100 Eu. Ja vēl savācas vairāki kopā vienā mašīnā, tad arī degviela neiznāk dārgi. Tā kā 2019.gadā Mažeiķu Lidl un Eifel mūs gaida. Atcerēsimies 80-tos gadus, kad taciņa uz Mažeiķiem un Kuršenai pēc desām un sviesta bija labi iemīta.
Es par to pašu,es jau tā atbalstu Lietuviešu ekonomiku,nu to darīšu intensīvāk!
Ar katru gadu pieaug p**pja, kuru valdība liek uz tautu, lielums. Kad sāks pieaugt mieta, kuru tauta iebāzīs d**sā valdībai, lielums?
Tam mietam jābūt labi noasinātam,lai caur muti iziet laukā.
Tu pajoliņ sranski pat izlasīji ko es uzrakstīju? Tu dumjš piedzimi vai laika gaitā tāds kļuvi? Lietuvā pirktajai maizei norādīts 61,34% kviešu milti, bet Kuldīgas ražotajai nav daudzums norādīts, it kā ir, bet cik nezina neviens pircējs.
Elviss22,Visi tie labumi jau ta vai ta caur to sraku iziet
Forumā mēs cenas nesamazināsim.Nevajag tērēt dārgo veselību pa tukšo
apvainojot vienam otru.
Pilnīgi prieks dzīvot! :D
Nu ko,mazāk ēdīsim?
Ja maz ēdīsi,vienai vietai prieķšā būs zirnekļu tīkls!!!Redzēsim cik ilgi izturēsi!!!!
Tev labi,saķersi pelītes,žurciņas,svaigas gaļas netrūks visu gadu!
Būs vairak brūķet to šķidr Maiz.Tad var Atej caurum ar zirnākl tīkl aizaugt.
Tā jau saka: kājas jātur siltumā, galva vēsumā, bet vēders sākumā un tad dzīvosi 100 gadus.
Tas nekas, galvenais salūtu nenokavēt!