atkritumu dedzināšana
Nesen Kurzemes tv bija kaut kāds sižets,ka it kā Ventspilī celšot jaunu katlumāju ,kurā dedzināšot atkritumus.Gribētos zināt,cik tālu tas projekts ir,kas viņu realizēs,kāda būs ietekme uz vidi,ieguvums pilsētai un pilsētniekiem?
Komentāri (18)
Pilsētniekiem parastajiem ieguvums?Visticamāk,nekāds.Nesamazināsies maksa ne par atkritumu izvešanu,ne arī par apkuri.
Ieguvums varētu būt tikai pietuvinātām amatpersonām no "otkatiem".
Ja tev personīgi nebūs kāds ieguvums, tas nav vajadzīgs? Tad jau iznāk, ka, ja tu vēl neesi pensijas vecuma, tad palielināt pensijas nevajag!
https://www.ventasbalss.lv/zinas/sabiedriba/38140-aicina-uz-sabiedrisko-apspriesanu
Varbūt vajag griezties pie paša Siltuma vai kas tur vēl bija projektā iesaistīts? Kombināts? Nu paskaties to sižetu. Ja tāda interese ir - neviens jau neliedz sazināties pa tiešo ar projekta realizētājiem.
Vai tad Siltums kaut ko būvēs un dedzinās?
Margrieta, nav bail aiziet pārāk ātri uz citiem medību laukiem ar kādu neirozi? Viss slikti, visur maitas, visur sūdi, kā tālāk dzīvot? Vājprāts, vienkārši....
Keda,vienreiz jau atbildēju,nav mana vaina,ka cenzoram nepatika...
Skandināvijā (Zviedrijā) jau kādu laiku dedzina. Ieguvēji ir visi! Atkritumi nav jāuzglabā un ir kā kurināmais siltumapgādē/ elektrības ražošanā. Uzvarēs tas kurš pirmais Latvijā sāks dedzināt atkritumus, jo lai apgādātu veselu pilsētu ar siltumu un elektrību, atkritumus vajadzēs vest no visa reģiona.
Laikam nevienu neuztrauc ko dedzinās,no kurienes vedīs-izjevielas,laikam tik ar suņu izkārnījumiem ,kas pilsētas ielās pietiekami....ka nav sniegta atbilde,vai ar ir kas slēpjams....būs jāraksta konkrēts jautājums domes vadībai,varbūt tur zin vairāk,ko padotie noklusē
Ventspils pilsētā atkritumu apsaimniekošanas sistēmas attīstība tiek plānota ilgtermiņā, plānojot jaunas infrastruktūras izbūvi, vai esošās pilnveidošanu un izvērtējot plānotās darbības ietekmi uz pilsētas attīstību kopumā. No atkritumiem iegūtā kurināmā (turpmāk – NAIK) reģenerācijas iekārtas izbūve tika plānota, iekļaujot plānotās darbības Ventspils pilsētas attīstības plānošanas dokumentā Ventspils pilsētas attīstības programmā 2014.-2020. gadam, kā arī reģenerācijas iekārtas izbūvei paredzētā teritorija ir iekļauta Ventspils pilsētas teritorijas plānojumā.
Ņemot vērā arvien pieaugošās ES prasības poligona apsaimniekošanai, kas paredz, ka ar 2030. gadu varēs apglabāt tikai 10% no ievestajiem atkritumiem (līdz 2020.gada jūlijam 50%, bet pēc 2020.jūlija 35%) bija nepieciešams rast risinājumu - lietderīgi un mūsdienīgi izmantot ikdienā radušos sadzīves atkritumus, pārveidojot tos par resursiem un neapglabāt vispār.
Šobrīd plānotā atkritumu reģenerācija tiks veikta jaunā vietā, Ventspilī, kas izvērtēta gan no vides, gan pilsētas plānojuma aspektiem. Idejas īstenošanā ļoti svarīgs aspekts ir apkārtējās vides aizsardzība, arī ES izvirza ļoti stingras prasības šādām iekārtām, lai tās darbotos saudzīgi un būtu draudzīgas dabai - iekārtās ir paredzēta vairāku posmu dūmgāzu attīrīšanas sistēma, kas ir ar visaugstākajām vides aizsardzības prasībām, lai dūmgāzu attīrīšanas pakāpi nodrošinātu atbilstoši noteiktajiem robežlielumiem ar krietnu drošības rezervi. Sadedzinot NAIK tiks iegūts siltums, kuru izmantos Ventspils pilsētas centralizētajā siltumapgādē un elektroenerģija, kuru izmantos pašpatēriņam.
Projektam ir veikta Ietekmes uz vidi novērtējuma procedūra (IVN) un 2018.gada 30.oktobrī saņemts pozitīvs Vides pārraudzības valsts biroja atzinums.2018.gada 9.novembrī Ventspils pilsētas domes un 2018.gada 15.novembrī Ventspils brīvostas pārvaldes lēmums par paredzētās darbības atbalstu, kā arī ir izstrādāts un Ventspils būvvaldē apstiprināts Būvprojekts minimālajā sastāvā un 2018.gada 11.novembrī izsniegta būvatļauja ar projektēšanas nosacījumiem.
Šobrīd tiek izstrādāti iepirkuma dokumenti, lai varētu izsludināt apvienoto projektēšanas, būvniecības un iekārtu piegādes iepirkumu. Līgumu ar iepirkuma uzvarētāju plānots noslēgt 2019. gada otrajā pusē, bet iekārtu projektēšana, izgatavošana un piegāde Ventspils NAIK reģenerācijas iekārtai, plānota 2020. gada beigās/ 2021. gada sākumā. NAIK reģenerācijas iekārtas plānots nodot ekspluatācijā 2021. gada otrajā pusē.
Jāpiemin, ka projekta realizācijas rezultātā Ventspils pilsētā nav plānots paaugstināt ne siltumapgādes, ne atkritumu apsaimniekošanas tarifus.
Ja NAIK reģenerācijas iekārtu plānots nodot ekspluatācijā tikai 2021. gada otrajā pusē, vai tad tam ir nepieciešami divi gadi? Televīzijā stāstīja, ka iekārta jau šogad tiks uzstādīta.
Kā arī jāuzsver fakts, ka 100% atkritumu šķirošana nav iespējama. Šī iemesla dēļ ir jāvērtē alternatīvas – noglabāt atlikušos atkritumus poligonā vai reģenerējot tos. Ja atkritumus, kas otrreizējai pārstrādei nav derīgi noglabāsim atkritumu poligonā “Pentuļi” , atkritumu apsaimniekošanas tarifs būs jāceļ, jo valstij maksājamais Dabas resursu nodoklis pieaug ik gadu un pienāks brīdis, ka būs nepieciešams izbūvēt jaunu atkritumu apglabāšanas šūnu. Un tas būs jāveic par saviem līdzekļiem, jo ES struktūrfondu līdzekļus šādiem mērķiem jau šobrīd nav iespējams piesaistīt. Šūnas izbūvei būtu jāpiesaista kredītlīdzekļi, kas spiestu paaugstināt atkritumu apsaimniekošanas tarifu vēl vismaz par 30%. Un neizpildot ES direktīvas Latvijai var tikt piemērotas soda sankcijas.
Bet skatoties no ilgtspējas un ētikas viedokļa, nevērtējot tikai materiālo pusi, sabiedrībai ir jāsāk domāt par atstāto mantojumu nākamajām paaudzēm, un vai tiešām tām vajadzētu būt atkritumu kaudzēm, ja jau šobrīd ir pieejama tehnoloģija, kas ir videi draudzīgāka kā otrreizējai pārstrādei nederīgo materiālu apglabāšana.
Laikam šo trīs dienas rakstīja
jā,nokopēt atbildi ir viegli,ne cilvēcīgi atbildēd,kā jau parasti,kas tēlo,ka strādā,bet alga patīk...bet rodas jautājums tekstā ir rakstīts,ka ar 2030 gadu apglabāt varēs tik 10% no ievestajiem atkritumie NO KURIENES TAD DOMĀ IEVEST ATKRITUMUS,KURAS VALSTS VAI VENTSPILIJ BŪS JAUNS MOTO SKANDINĀVIJAS ATKRITUMU GALVASPILSĒTA