Atkritumu pārstrāde.
Skatījos pārraidi par Zviedriju un izrādās, ka Zviedrijā pārstrādā 99% atkritumu. Viņi pat tos iepērk no citām valstīm, lai pārstrādātu. Zviedrījā ir uzcelts liels moderns atkritumu pārstrādes kompleks. Viņi pārstrādājot atkritumus iegūst elektrību, biogāzi un apsilda mājokļus. Ar biogāzi pārvietojas sabiedriskais transports. Mūsu gaišie prāti tak paši varētu iedāmāties, ka būtu ļoti izdevīgi mūsu pusē arī uzcelt ko līdzīgu!
Komentāri (21)
Mūsu gaišie prāti arī uzcēla. Ražo biogāzi pentuļos ir šķirošanas iekārta, tik jāgaida kad sāks darboties. Pašreiz ieguldītā nauda sūt lielajā pentuļu kalnā, varbūt jau jurista izlieta kādā paksī.
@Kaspars Brikmanis
Pārraides nosaukums, kur tieši skatījies? Vienkārši interesē, labprāt noskatītos.
Jāvērtē ir izmaksas un ieguvumi. Izklausās jau protams ļoti labi, bet vai būs iespējas gan saražot tik, lai tas atmaksātos, kā arī vai būs atkritumu, gan jau arī atkritumu veidam ir nozīme.. Tur ar to vien, ka Zviedrijā tā ir būs par maz.
Skandināvijā tā ir ierasta prakse un pa lielam tā ir viņu mentalitāte.
https://www.ventasbalss.lv/zinas/vide/31742-sadzives-atkritumi-var-klut-par-energoresursiem
https://www.ventasbalss.lv/zinas/vide/33897-plano-atkritumus-izmantot-ka-kurinamo
Cilvēkam kurš tagad cietumā reiz bija doma atkritumus īpaši pārstrādāt un pēc tam kurināt pārventas katlu māju.
https://www.ventasbalss.lv/zinas/sabiedriba/36166-spriedis-par-regeneracijas-iekartu
Cik atceros, kādu gadu atpakaļ noslēdzās iepirkums(pēc VLK informācijas), tad jau drīz varētu būt kaut kas konkrētāks zināms.
2020. gada 16.novembrī tika iesniegti trīs piedāvājumi atklātam konkursam “No atkritumiem iegūtā kurināmā reģenerācijas iekārtu piegāde un ar to saistītās infrastruktūras izveide Ventspilī, Talsu ielā 69”. Piedāvājumus iesniedza Dordtech Engineering B.V. (Nīderlande) , “MMG” PS (Latvija) un Richard Kablitz GmbH (Vācija). Pašreiz notiek iesniegto piedāvājumu vērtēšana.
http://vlk.lv/projekts-naik/
Nu jau pa gadu iespējams, ka ir kas apstrīdēts, lai gan maz informācijas par šo projektu.
Investīciju projekta “No atkritumiem iegūtā kurināmā reģenerācijas iekārtu izbūve Ventspilī, Talsu ielā 69” ietvaros organizētā atklāta konkursa “No atkritumiem iegūtā kurināmā reģenerācijas iekārtu piegāde un ar to saistītās infrastruktūras izveide Ventspilī, Talsu ielā 69” rezultātā līguma slēgšanas tiesības tika piešķirtas personu apvienībai Dordtech Engineering B.V. un TPK-EPO Proizvodnaja d.o.o.. Pamatojoties uz Covid-19 pandēmijas ietekmi, kā arī būvmateriālu cenu pieaugumu, pretendents ir atteicies noslēgt līgumu. Tuvākajā laikā tiks izsludināta jauna iepirkuma procedūra līguma noslēgšanai par iekārtu piegādi un infrastruktūras izveidi.
Zviedrijā cilvēki disciplinēti , bet mūsējie oi-oi. Redzēju kā viena kundze virtuves atkritumu maisiņu iemeta papīru konteinerī. Visus atkritumus jāšķiro.
Paies laiks, līdz sabiedrība līdz galam sapratīs, ko nozīmē atkritumu šķirošana, kā to darīt pareizi, kā arī kādus ieguvumus tas sniedz. Ļoti ceru, ka depozītu sistēma arī šo situāciju uzlabos.
Ja Zviedrijā iepērk atkritumus, tad kāpēc zviedru prāmji savējos steidz nodot šeit, tai skaitā bīstamos. Tais atkritumos , kas dega Slokā, arī bija pa pilnam norādes uz prāmju atkritumiem. Šī daļēji varētu būt autora viltus ziņa.
Var palasīties šajā rakstiņā:
https://www.tvnet.lv/7057555/vides-organizacijas-atkritumu-dedzinasana-ir-nepielaujama
Pilnīgi piekrītu, ka atkritumu dedzināšana šodien un rīt jau ir vakardienas domāšana un vakardienas tehnoloģija. Un ja par šādu projektu vēl iegūst līdzfinansējumu tad tas ir skumji. Tā nav nekāda rītdienas domāšana.
ZWE ir aicinājusi Eiropas Parlamentu un ES Padomi grozīt Eiropas Komisijas priekšlikumu un iekļaut tajā sadzīves atkritumu sadedzināšanas iekārtas, tādējādi liekot tām maksāt par emisijām.
Papildu izmaksas par sadedzināšanu var veicināt atkritumu rašanās novēršanu un pārstrādi
“Ja tiek iekļauta sadedzināšana, atkritumu uzņēmumiem būs jāiegādājas emisiju kredīti par katru tonnu CO2, ko tie emitē, apstrādājot sadzīves, uzņēmumu un rūpnieciskos atkritumus. Šīs sadedzināšanas papildu izmaksas var darboties kā stimuls atkritumu rašanās novēršanai un otrreizējai pārstrādei, kas pēc tam kļūs konkurētspējīgāka (lētākas izmaksas) nekā sadedzināšana,” norādīja Zero Waste Europe.
Lūk par ko diskutē www.zerowasteeurope.eu !
Formulas R1 svītrošana Atkritumu pamatdirektīvas II pielikumā, lai sadzīves atkritumu sadedzināšanu vairs nevarētu klasificēt kā “reģenerāciju”.
Sadzīves atkritumu poligonu samazināšanas mērķa grozīšana no pašreizējā 10 % poligona mērķa līdz 2035. gadam uz mērķi 0 % sadzīves atkritumu, kas tiek apglabāti poligonos bez iepriekšējas apstrādes.
Noteiktas kvalitātes jaukto atkritumu šķirošanas sistēmu izmantošana visu jauno sadedzināšanas iekārtu priekšā, kā arī tajās, kas darbojas mazāk nekā desmit gadus.
Nosakot mērķi samazināt sadzīves atkritumu daudzumu līdz mazāk nekā 175 kg/inh, kas jāsasniedz saskaņā ar to pašu grafiku, ko paredz pašreizējie Atkritumu pamatdirektīvas pārstrādes mērķi.
Sadedzināšanas iekārtu iekļaušana ES ETS kā līdzeklis, lai veicinātu šķirošanas sistēmu kvalitātes uzlabošanos plastmasas atdalīšanai no jauktiem atkritumiem.
Latvieši tiešām ir spējīgi sastrīdēties par katru mēslu vai atkritumu.
Burtiskā nozīmē.
Vai tad žīdi ne?
Kā ir teikts vecā parunā:"Strīdos dzimst patiesība".Ja argumentācija un diskusija notiek argumentējot savu viedokli ar faktiem, datiem, pieredzēm un loģiksiem risinājumiem, tad jau tas nav slikti.Jācenšas atturēties no citu kritizēšanas un personiskiem apvainojumiem,tad jau viss būs labi.
Piekrītu. Arī par tehnoloģijām un to pārmaiņām - šāda lēmuma pieņemšana nav vienas dienas jautājums, ir jābūt diskusijām, izvērtēšanai un nopietnai plānošanai. ja ir izlemts ātri, tad tas nekādi nav izdiskutēts un pārdomāts.
Tas ir pietiekami nopietns lēmums, kur vajag izvērtēt visus plusus un mīnusus, bet arī tas nedod garantiju, ka laikam ejot netiks attīstītas jaunas iespējas un tehnoloģijas atkritumu pārstrādei, kas, iespējams, ir videi draudzīgākas vai kādā citā aspektā izdevīgākas.