Mēs visi maksājam nodokļus, un viens no apcirkņiem, kur šī nauda tiek novirzīta, ir mūsu drošības dienesti, tai skaitā policija. Arī lauku iedzīvotāji, zemnieki par to maksā, taču – vai jūtas pasargāti? Vai Vārves pagastā notikušais skaidri neparāda to, ka patiesībā lauku saimniecības īpašniekam pašam ir jācīnās ar noziedzniekiem, gluži vienkārši tāpēc, ka policijas tuvumā jau nav?

Saskaņā ar Latvijā noteikto kārtību, ja mājā ielīdis zaglis, pareizākā ieteiktā rīcība ir, ka saimniekam būtu jāizsauc policija vai apsardze, kas var zagli aizturēt. Taču ikviens, kurš dzīvo Latvijas laukos, zina, ka ne policija, ne apsardze neatbrauks dažās minūtēs, jo nepieciešamais laiks, lai pie jums nokļūtu, ir daudz par ilgu, lai vēl pagūtu kaut sajust zagļa smaku.

Iespējams, tāpēc zagļi kļūst arvien bezkaunīgāki un šiverē pa saimniecības ēkām arī tad, kad mājas iemītnieki ir mājās un naktī guļ, kā tas ir bijis arī citā man zināmā gadījumā Vārves pagastā.

Taču, laukos jau pietiekami daudzi īpašumi ir apdzīvoti tikai brīvdienās un atvaļinājumos vai nav apdzīvoti vispār. Ja esat konstatējis, ka jūsu prombūtnē zagļi ir paviesojušies un no jūsu lauku īpašuma ko aizstiepuši, jūs jau varat izsaukt policiju, lai konstatē faktu un izpēta notikuma vietu, taču gadījumu skaits, kad izdodas nozagtās mantas atgūt, ir pavisam niecīgs. Tāpēc lauku iedzīvotāji lielākoties pieraduši par drošību gādāt paši – uzstādot novērošanas kameras, kustību sensorus, iegādājoties suņus un, jā, iespējams, arī mājās turot ieroci.

Arī biedrība Zemnieku saeima norāda, ka šogad katru nedēļu ir kāda ziņa, ka kāds no lauksaimniekiem Latvijā ir cietis no garnadžiem. Kā skaidro Zemnieku saeimas valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš, viens no iemesliem, kāpēc zagļi šovasar sākuši vēl aktīvāk ielavīties saimniecībās, ir saistīts ar augu aizsardzības līdzekļu augsto cenu un lielo pieprasījumu nelegālajā tirgū. Vienas piecu litru augu aizsardzības līdzekļu kannas cena varot sasniegt pat 400 eiro, kas zagļiem ir krietns ķēriens.

Tāpat Lazdiņš norādījis, ka Zemnieku saeima vēlētos, lai Valsts policija biežāk reidus rīkotu arī lauku reģionos, tādējādi preventīvi novēršot šīs potenciālās un iespējamās zādzības.

Šādi reidi, protams, būtu vērtīgs pasākums, taču, manuprāt, arī valsts līmenī ir jāmeklē labāki risinājumi, kā Latvijas laukus padarīt par drošāku vidi un pasargātu mūsu lauksaimniekus no zagļu uzbrukumiem viņu saimniecībām. Par to nebūtu izmisīgi jācīnās tikai katram pašam, sabiedrība šo uzdevumu ir deleģējusi policijai.

Jaunā Ventspils novada pašvaldības policija šobrīd vēl ir tikai tapšanas stadijā. Vai tās priekšniekam un trim inspektoriem izdosies būtiski uzlabot drošību novadā, to rādīs laiks. Taču skaidrs arī tas, ka kriminālnoziegumi – kā iekļūšana svešā īpašumā un zādzība – nav īsti tās fokuss.

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: