Sabiedrībā aktīvi tiek apspriesta iniciatīva atbrīvot narkomānus no kriminālatbildības, ja viņi tikai lieto un glabā narkotikas personīgai lietošanai. Iniciatīva izraisījusi atšķirīgu reakciju. Un tas ir saprotams. Nav saprotams kas cits.

Ja jaunietis lietojis narkotikas, tas nozīmē, ka viņš kaut kur tās ir dabūjis. Tātad kaut kur jābūt vietai, kur narkotikas legāli pārdod, lai jaunie narkomāni tās varētu legāli lietot. «Tie, kas izdomāja šo iniciatīvu, nenoskatījās skaisto filmu līdz beigām,» sacīja bijusī narkomāne, kas daudzus gadus dzīvo tīra no narkotikām, ar to domājot narkomānijas traģiskās sekas. Daudzi ārsti ceļ trauksmi saistībā ar jauniešu narkomāniju un daudz bīstamāku un vieglāk pieejamu sintētisku narkotiku ieplūdi Latvijā. Un problēma nebūt nav tā, ka nepilngadīgie narkomāni pārdozēšanas gadījumos nevēršas pēc palīdzības, baidoties no kriminālatbildības, un mirst. Problēma ir tā, ka viņi lieto narkotikas!

Mums ļoti patīk atdarināt Rietumu valstis – itin visā, neņemot vērā specifiku un pavisam atšķirīgās iespējas. Raugāmies uz tām valstīm, kur ir legalizēta marihuānas lietošana. Bet aizmirstam, ka šīs valstis uz to gāja gadiem un pat gadu desmitiem – analizējot iespējamās sekas un, kas svarīgākais, gatavojoties tām. Vai mūsu veselības aprūpes sistēma ir gatava un pietiekami finansēta, lai uzņemtu daudzkārt pieaugušo pacientu skaitu ar narkotiskām atkarībām? Vai tiešām kāds domā, ka legāla narkotiku lietošana kļūs par panaceju no pārdozēšanas un neveicinās vēl masveidīgāku narkotiku lietošanu?! Tas ir līdzīgi kā ar alkoholu. Vienam cilvēkam pietiek ar glāzīti konjaka, lai atslābinātos pēc grūtas dienas. Savukārt citam šī glāzīte kļūs liktenīga, izraisot atkarību. Ar narkotikām – vēl trakāk, jo atkarība ir krietni stiprāka un prasa ilgāku rehabilitāciju. Var iedomāties, cik nepilngadīgo sāks pīpēt zāli tikai tāpēc, ka tas vairs nebūs krimināli sodāms!

Runājot par psiholoģisko atbalstu un sociālo rehabilitāciju narkomāniem, tādas iespējas Latvijā ir arī šobrīd. Darbojas rehabilitācijas programmas, arī ilgstošas, narkotiku atkarīgajiem. Ir anonīmo narkomānu biedrība, kas, starp citu, nesen nosvinēja savu 25. dzimšanas dienu. Bet vienmēr efektīvāk preventīvi problēmu novērst, nekā pēc tām cīnīties ar sekām. Apmēram pirms 20 gadiem viena sabiedriska organizācija nāca ar priekšlikumu izveidot Ventspilī rehabilitācijas centru narkomānu atveseļošanai. Pilsētas dome atbildēja, ka pilsētai ir cita politika – nevis ārstēt narkomānus, bet piedāvāt jauniešiem pilnvērtīgas iespējas sportā un citas nodarbošanās, lai nebūtu vajadzības un laika lietot narkotikas. Neko labu nevar gaidīt arī no narkotiku lietošanas legalizācijas. Skaidrs tikai viens, ka tas būs uzplaukums narkodīleriem un, iespējams, ienesīs papildu naudu valsts budžetā nodokļu veidā. Naudu, kas būs nopelnīta uz mūsu bērnu veselības rēķina.

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: