Pieļauju, ka tas, kāpēc skolās un bērnudārzos īpaša uzmanība jāpievērš produktu izcelsmei un kvalitātei, nav īpaši jāpierāda. Liels bija mans pārsteigums apmēram pirms septiņiem gadiem, laikā, kad mani bērni uzsāka bērnudārza un skolas gaitas, uzzinot, ka saskaņā ar iepirkuma konkursa noteikumiem izglītības iestāžu virtuvēs drīkst būt tikai pēc īpašas tehnoloģijas karsēts piens ar garāku derīguma termiņu.

Polijā ražotais bija stipri lētāks nekā vietējais, tādēļ skolu un bērnudārzu virtuvēs bija tikai tas. Arī dārzeņi un augļi ne vienmēr bija vietējas izcelsmes. Vienu gadu rudenī, kad ābeles aiz augļu smaguma vai lūza, lauku bērni skolā ēda poļu ābolus. Tādus pašus ābolus ēda arī ģimenes draugu bērni labā Rīgas skolā. Iestāžu vadītāji un saimniecības pārziņi bezspēcībā noplātīja rokas, un arī vecāki, laikam, negāja uzstājīgi klauvēt pie pašvaldību iepirkuma nodaļu durvīm. Pandēmijas laikā skolēnu pārtikas pakās Polijā ražotais piens parādījās itin bieži, jo Ministru kabineta noteikumi paredzēja, ka šajās pakās liekami tikai tādi produkti, kurus var uzglabāt istabas temperatūrā. Arī šeit latviešu ražotājs nespēja mēroties spēkiem ar Polijas lielražotājiem, kuriem ekonomiskie apstākļi ir daudz labvēlīgāki kaut vai samazinātā PVN pārtikai dēļ. Pēc pandēmijas skolu virtuvēs arvien biežāk sāka parādīties vietējo ražotāju produkti, arī mūsu skolā. Un šobrīd ļoti negribētos atgriezties pagātnē.

Ziņu, ka Ventspils bērnudārzos mainās ēdināšanas sistēma un par bērnu uzturu rūpēsies pašvaldības konkursā uzvarējušie ēdināšanas uzņēmumi, laikraksta redakcijā uzņēma piesardzīgi. Bažas radīja jautājumi par ēdiena kvalitāti un bērnudārzu pavāru un virtuves darbinieku likteni. Šie jautājumi atskanēja arī Ventas Balss lasītāju zvanos un portāla lasītāju komentāros. Jau sākotnēji apstiprinājās, ka ēdināšanas uzņēmumi ir uzrunājuši esošos bērnudārzu pavārus, pavāru palīgus un virtuves darbiniekus, piedāvājot tiem uzsākt darba attiecības uzņēmumā un turpināt strādāt bērnudārzu virtuvēs. Šobrīd zināms, ka uzņēmumi pārskatījuši virtuves darbinieku slodzes atbilstību bērnu skaitam bērnudārzā un tās jau ir samazinātas vai vēl tiek plānots slodzes nepieciešamības gadījumā samazināt. Tātad dažiem darbiniekiem jāmeklē cits ienākumu avots.

Jautājums par ēdiena kvalitāti skatāms nedaudz ilgstošākā periodā. Šobrīd bērnudārzu vadītāji ar pārmaiņām ir apmierināti. Vislielākās bažas gan sabiedrībā, gan redakcijā raisīja tieši Lietuvas uzņēmēju, kuri nodrošina ēdināšanu bērnudārzos Rūķītis, Zvaigznīte un Saulīte, motivācija pirkt vietējas izcelsmes produktus. Arī PII Saulīte vadītāja saka, ka bērnudārza darbinieki jokojuši: tagad visi runāsim lietuviski un ēdīsim cepelīnus. Nu jau bažas rimušās un iepirkumos pārsvarā dominē vietējās izcelsmes produkti. Lūkosim, kā būs tālāk.

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: